» Poradna » Windows (a jiné OS)

Po instalaci win 7 zmizela možnost výběru win 11

Dobrý večer, kvůli nutnosti používání starého programu, který nejde spustit na win 10/11 jsem byl přinucený si nainstalovat win7. Nainstaloval jsem je na stejný disk vedle 11 proběhlo zkopírování souborů, pak přišel klasiky restart před samotnou instalací, dostal jsem na výběr, jestli chci spustit win7 nebo 11...vybral jsem 7, proběhla instalace, doběhla instalace, ale win11 zmizely. Mám virtuálně rozdělený disk a v průzkumníku vidím jen menší polovinu na systémy. Takže o data jsem nepřišel, ne že by byly nějak důležité, spíš mi jde o to, jestli se do těch 11 ještě můžu nějak dostat. Nebo tu jednotku mám rovnou naformátovat a udělat nové instalace od nuly. Díky.

Odpovědi na otázku

W7 žádné W10 ani W11 nezná. Musíš to instalovat chronologicky. Možná se ti to povede opravit pomocí instalačky W11. Nicméně kvůli jednomu programu bych využil virtualizaci. Co je to za program?

Autodiagnnostika. Samozřejmě bohužel neoficiální. Ale agresivní antivir widlí mi ho prostě nespustí... Ani když ho mám ve vyjímkách.

auto diagnostiku by mali používať len servisné strediská, neviem prečo sa do toho vŕta bežný človek a k tomu ešte nelegálne..

Nemas svy starosti?

Pokud máš novější auto, tak na něm dneska bez diagnostiky neuděláš skoro nic takže pokud jsi auto nadšenec tak se bez diagnostiky neobejdeš.

Pokud ti nejde tolik o data, zkusil bych to opravit pomocí EasyBCD https://neosmart.net/EasyBCD/ , kde si upravíš/opravíš bootloader a přidáš zpět Windows 11 do výběru systémů .Takto jsem si kdysi přidával Linux do dualbootu s Windows XP.

EasyBCD môžem len odporučiť, super tool.

yup, easyBCD je riešenie

kup si repas, kde sa da dat win7 a pouzivaj ho len na tu diagnostiku. Nemiesaj to s novym pocitacom, ked je win11. Ak uz nutne musis, tak si aspon kup druhy disk a tam nainstaluj 7.

Repasovaný komp je není špatný nápad, je dobré mít záložní komp. Ale obdobně pro pár historických dosti drahých SW užívám Windows 7 ve virtuálu VirtualBox a k plné spokojenosti aspoň 8 roků. Obraz virtuálního stroje je snadno přenositelný na další kompy i operační systémy (Win8, 10, 11, Ubuntu ...).

hm mě se teda nikdy nepodařilo nainstalovat W7 + W10 + W11 na identickou partition nebo na různé partition na stejném disku. asi budeš kouzelník. každý OS mám na samostatném SSD disku. Samozřejmě to ale jde udělat tzv. injetáží OS na nějakou partition a pak použít BootManager. Klasické magnetické HDD už nepoužívám jako systémový disk. Měl bys zkusit VMWare Player:https://www.vmware.com/products/workstation-play... nebohttps://uloz.to/file/eowiWLBExg8I/vmware-... !ZJD5AwR2AQquBGEyMQZlMTR5LGuwMxx4M3uJsaWjDKELpTEyMD==nebo případně tohlehttps://www.vmware.com/products/workstation-pro.... který je free a pak v něm otevřít nějakou Image s Win7. Nebo si Image vyrobit sám nebo ji odněkud stáhnout hotovou a zkusit to https://uloz.to/file/rEQKf1njRCuj/windows...

Tak to nainstaluj do VHD...

W11 = štandardne Cofee lake a novší, alebo Zen+ a novší. Na tom W7 nejde. Teda ak nejde o upravené W11, ktoré vie bežať aj na Pentiu 4. Čo myslíš identickou partíciou? Napr. sda2? Rôzne verzie Windows sa inštalujú predsa na rôzne partície (každá má svoju).

Já sám používám Linux boot repair disc. Po nabootování linuxu se tam uprostřed obrazovky ukáže aplikace na opravu bootování a stačí ji jen spustit stiskem tlačítka. Utilita umí opravit bootovací sektor tak, že do něj nahraje Grub bootloader a sám hned si prohledá všechny partition, aby zjistil, kde se nachází nějaký linux nebo nějaké windows a všechny nalezené OS vloží do boot menu. Kupodivu tahle utilita funguje dobře i na opravu bootování Windows.