» Poradna » Windows (a jiné OS)

Po instalaci nové grafické karty nejde uefi boot

Dobrý den. Mám takový dotaz. Do PC jsem nainstaloval novou grafikou kartu RX 580, místo původní GTX 960 a když jsem měl gtx 960 tak mi normálně šlo bootovat přes uefi a WHQL, ale po instalaci nové grafické karty to najednou nejde. napíše mi to ,,no GOP driver"(grahic output protocol). Ale Když tam byla ještě nvidie, tak to normálně šlo. Nevíte, čím by to mohlo být? Děkuji za případné odpovědi.

Odpovědi na otázku

Zadny info o desce, biosu, tak si to precti cely samhttps://forum-en.msi.com/index.php

Je to základní deska MSI B350 TOMAHAWK ARCTIC, UEFI to nejnovější (7A34vHKR). Ale ono to nejde ani s předchozí verzí uefi. Procesor AMD ryzen 3 1200. Zdroj EVOLVEO FX550, grafická karta AMD ASUS RADEON RX 580 DUAL, RAM 16 GB kit (2x8GB) HYPERX FURY 3200 MHz, SSD ADATA SU650 + 2x 500 GB WD BLUE, Skříň 1st cool gamer 3.

Třeba je to něco takového...https://forum-en.msi.com/index.php

Proc postujes stejny odkaz? Upgrade GPU biosu tvuj problem asi poresi:https://www.win-raid.com/t4022f16-Asus-RX-UEFI-CSM...

Tohle není ten případ.

Se uvidi pokud mu originalni bios nebude fungovat, kazdopadne je zde nutna opatrnost, riziko bricknuti je pomerne velke a bez igpu oprava v nelehka..

Nevyjadřuj se prosím k něčemu, čemu nerozumíš. Díky.

Jasne, protoze flashovani biosu u GPU je uplne bezpecny kdyz o tom vubec nic nevi

Odkazoval jsi návod, který si nazýval upgradem BIOSu. Nic takového v něm ale ní.

Odkazoval jsem na stranku s uspesne vyresenym problemem "Asus RX 580 UEFI/ CSM Bug" pro par lidi, nevim jestli ma stejny problem, ale tak hlavne ze tvuj navod mu pomohl

Zkus to pro začátek s nějakým zdrojem místo té atrapy. RX 580 žere trošku více než GTX 960. https://forum.zive.cz/viewtopic.phphttps://www.alza.cz/evolveo-fx-550-80plus-550...

Ten příspěvek ohledně zdrojů je starý 6 let a od té doby ušlo evolveo velký kus cesty. Já jsem s ním maximálně spokojen. Zkoušel jsem ho i na výkonnějších sestavách a nikdy s ním nebyl problém. Zdrojem jsem si na 99% jistý, že to nebude.

Ano, ušli za tu dobu řádnou cestu, změnili font na potisku krabice a zdroje.

550w zdroj prodavany pod 1k s ucinnosti kolem 80% kvalitni nikdy nebude..design ma ale peknej..Problem co mas ted je ale jinde..

A neví raději někdo jak na ten vbios grafické karty?

Grafika je nová, nebo bazar z těžby? Bazarové karty mají zlikvidovaný region EFI GOP, protože se jim ručně upravuje časování pamětí. Je potřeba ji přeflashovat zpět.

https://www.techpowerup.com/vgabios/Stačí naflashovat ten správý.

Jen kontrolni..podle ceho si zjistil ze ma karta 8GB? Podle ceny za kterou to koupil to vypada na 4GB kartu?https://www.techpowerup.com/vgabios/206654/asus-rx580...

A to je problém si naklikat ten správný model? RX580 8 GB se dají koupit i za 1500 Kč, pokud kupuješ víc kusů a dojedeš si na farmu.

Grafická karta je z bazaru. A přes jakou aplikaci nahraji nový vbios?

Svěř to servisu nebo vrať prodejci. Pokud se takto ptáš, nejsi schopný to zvládnout sám a dohledat návod, aniž bys to nepokazil. Já to zvládnu opravit při špatném flashnutí během několika minut, u většiny lidí mám ale pochybnosti.Pokud jsi dal za kartu více než 2500 Kč, tak jsi koupil špatně.

"Já to zvládnu opravit při špatném flashnutí během několika minut"A jak to prosím opravujete po špatném flashnutí? Díky.

Ono su "experti", ale aj experti, ale to rozdiel.

Povedlo se. Bylo to celkem jednoduché, ale problém stále nevyřešen. Po zapnutí uefi bootingu v biosu to dělá pořád to samé.

Evidentně se to nepovedlo. Svěř to někomu, kdo tomu rozumí.

No flash se povedl, ale v uefi stále ,,no gop driver". Tak si říkám, jestli to nemůže být malou bios pamětí, protože mám b350 a ta v základu nepodporuje ryzen 3. generace, ale po flashu na tento bios ano, tak si říkám, jestli není ten bios na tu mojí bios paměť moc velký a tím pádem, že se tam už nevejde ten GOP driver. Ale zase je divné, že s nvidií to fungovalo.

Jestli tomu rozumím, musíš přeflešovat grafiku

Ale "Hloupý Honza" ti radil flash biosu na grafice ne na základní desce.

Buď vyřazením SPI z provozu na kartě (připájením drátku proti zemi) nebo přiložením programátoru. Opravoval jsem takto mraky karet po vocasech, co si mysleli, že z nich těžba udělá přes noc milionáře.

Díky, zní to docela zajímavě.

Dal jsem za ni 2300 Kč.

Ono je taky fakt, že když jsem tuto grafickou kartu připojil na jinou základní desku , tak to normálně šlo. Připojil jsem ji na GIGABYTE H170 D3H a tam to normálně jelo. Až u této základní desky nastal problém.

A co tak zkusit vypnout "Windows 10 WHQL support"Máš nějaký konkrétní důvod to používat?Máš tam instalovaný systém v UEFI režimu?

Karta je velmi pravděpodobně z těžby. Pro zlepšení těžby se jim flashuje upravený „BIOS“ s jiným časováním pamětí. Při této změně, protože není prováděna výrobcem hardwaru, dojde ke změně kontrolních součtů a tím poškození EFI certifikátu. Pro legacy boot to není problém, protože se načítá VBIOS, který nic takového nemá (další rozdíl proti EFI je, že postuje, tuším v rozlišení VGA, EFI umí nativní rozlišení monitoru).To, co postnul Gorelord | 28. 07. 2020 17:49 je návod k nahrazení jedné verze za EFI GOP za druhý a v tomto případě je k ničemu.Karta, tak jak je, bude bez potíží fungovat v legacy CSM, tedy pokud původní těžař nebyl prasopes a nenaflashoval tam nestabilní hodnoty.Ke správnému přeflashování je třeba nastartovat ji jako druhou kartu, nebo jí EEPROM zcela vyřadit z provozu drátkem a ve Windows nebo freeDOSu jej odpojit, aby šla naflashovat. Pravděpodobně bude potřeba zadat proměnnou, která flash vynutí. U tohoto postupu (a také při použití programátoru) je riziko, že pokud to dělá jelito, tak udělá zkrat.Zkrátka a dobře - radí tu každý, kdo má ze zadele díru a ví o tom velký houvno.

"Windows 10 WHQL support"Proto mu radím vypnout toto nastavení.Problém bude, pokud má již instalovaný systém pod UEFI, pak by nejspíš bylo potřeba znovu nainstalovat systém.

Nakonec už je to dnes druhý podobný dotaz (ten první je s R7 250), a tazatel zatím ještě nebyl schopen tento krok učinit.Netuším, na co čekají, jestli nějaký zázrak?Napřed je třeba ověřit, že to pod "legacy" režimem bude běhat a potom případně přepálit potřebný Bios GK.

U levných karet jako R7 250 to nemusí jít - kapacita švábů je u nich žalostná, protože karty jsou levné.

Tak jak je mozny ze mu karta v jiny desce pri stejnem nastaveni funguje? Pokud by to bylo tim co pises tak mu nepojede v zadny?

A že to bylo při stejném nastavení jsi četl kde?Psal pouze o tom, že v druhé desce mu chodí ...Což ovšem také může znamenat, že ta deska je v režimu UEFI+Legacy, takže grafika nemá problém ...

Protoze jediny duvod zapojeni karty v jine desce bylo otestovani UEFI, v legacy mu snad karta chodi i na ty prvni desce, tak snad si to umi nastavit, ale samozrejme muzes mit pravdu

Pokud deska nazná absenci EFI GOP, tak pustí grafiku přes legacy CSM. Projeví se to tak, že při bootu se zobrazí místo loga výrobce desky (nebo počítače) jen černá obrazovka nebo logo Windows.Někde se to jmenuje Launch Video OpROM Policy a zatržená volba je UEFI and legacy. Pro disk (Storage OpROM policy) může bude zatržené UEFI only a systém stejně nastaruje.

takže, jestli tomu správně rozumím, tak musím tuto grafickou kartu připojit jako sekundární a následně mám tedy nahrát co? Nový vbios?

Ano, ale to ať udělá prodejce (ten zodpovídá za stav prodávaného zboží), nebo servis.