Po instalaci grafických ovladačů nejde spustit systém (i po default. ovladačích)

Dobrý den,jednoho dne zapnu PC a po klasickém Win načítacím okně následuje černá obrazovka, přičemž ventilátory stále zvyšují výkon, ale obrazovka stále černá. Tak jsem byl nucen přeinstalovat systém, vše jede jak má. Nainstaluju ovladače ke grafice, restartnu a ejhle, ten samý problém. Znovu přeinstalace, znovu vše OK, tentokrát ale instaluju přímo defaultní ovladače ke grafice (z CD, který k ní byl přiložen), opět stejný problém. Načež můj dotaz zní - můžu si být jistý, že mi odešla grafika a musím koupit novou?(jedná se o grafiku MSI R9 270 Gaming 2G). Předem děkuji za jakoukoliv radu.

Odpovědi na otázku

Funkčnost grafiky ověříš (laicky) takto:Nabootuj z flešky live linux (má vlastní drivery). --------------------------PC poběží >> grafika je OKzase to spadne >> grafika je v háji.

Mám předtím nainstalovat ovladače ke grafice (tím pádem mi nepujde PC zapnout) a pak nastartovat linux z USB, nebo ho nastartovat rovnou (v momentálním stavu, tj. PC funguje bez ovladačů ke grafice). Ještě dotaz - neodinstaluju tím Win?

NIC NEINSTALUJ!Linux má ovladače svoje - nemají s těmi windowsáckými nic společného.Nabootuj z flešky linux a na úvodní obrazovce zvol "Vyzkoušet bez instalace" ("Try without installing"). Tvoje Windows zůstane nedotčeno.

OK - ještě poslední dotaz - který Linux mám nastartovat? Může být Ubuntu ? Potažmo která verze?Díky

Ano, třeba ubuntu 16.04 64bit (desktop)http://releases.ubuntu.com/16.04/ubuntu-16.04.3-desk... Bootflešku připrav pomocí https://rufus.akeo.ie/

Pokud grafika funguje na default ovladačích, tak evidentně není v háji. Spíš bych to tipoval na částečnou nekompatibilitu s deskou nebo cpu. Tak proč tam chceš cpát ovladače z cédéčka?

Těmi defaultními ovladači mám na mysli ty, které byly přiloženy ke grafice na CD, když jsem ji koupil. Když jsem komplet naformátoval disky (samozřejmě se zálohou dat na externí úložiště), vše jede, jak má. Nainstaluju ovladače z CD a je to v pytli.

Možná ti to nastavilo rozlišení obrazovky které nepodporuje tvůj monitor.Tohle se stalo mě.

Takhle - PC vč. grafiky mi šlapal jak hodinky asi 3 roky. Nic jsem neměnil ani neaktualizoval. Prostě z čista jasna to přestalo jít.

Tak zkus jiné ovladače a systém přeinstalovávat pokaždé nemusíš stačí v nouzovém režimu je odinstalovat.

Chápu kam tím míříš. Zkoušel jsem snad uplně všechny možné ovladače. Po nainstalování jakýchkoliv ovladačů přišel ten samý problém.

Test linuxem dopadl jak??

Teď jdu na to :) Dám vědět

Vůbec nic se nestalo. USB jsem nabootoval. Po restaru se klasicky spustil Win.

No počkej, snad jsi chtěl bootovat flešku...Z boot menu musíš vybrat tu flešku a zmáčknout enter.----------------------------------------------------------Pokud fleška nenabootuje, máš ji špatně připravenou.Předpokládal jsem, že takovou základní věc umíš...Takže flešku připrav znova, tentokrát správně...

Jasně že flešku :) Měl jsem ji špatně připravenou.

Rufus musí být nastaven takto:https://www.vanstechelman.eu/sites/default/files/node%... ----------------------------------Ve Windows vypni fastboot (rychlý start) protože jinak PC startuje tak rychle, že nestihneš flešku vybrat...Klávesa pro vstup do boot menu bývá F12 nebo F10 (ale to bys měl vědět ty > manuál k desce)Je třeba vybrat pložku usb-hdd

Tak jo, v předchozím pokusu byla chybička z mé strany. Zkusil jsem rozjet Ubuntu, dal jsem variantu "try Ubunut without installing" a opět ten samý problém. Černá obrazovka, postupné zvyšování otáček ventilátoru.Takže jestli vše chápu správně, moje grafická karta je po smrti. Děkuji všem za pomoc a rady :)

Ano - teď už máš tedy potvrzeno že je po ní. A příště, si takto otestuj HW hned ze začátku - ušetříš spoustu času. Protože s takovou bys ještě týden zkoušel různé ovladače....

Spálený GPU.Nesmyslná akce:"nucen přeinstalovat systém"Typický OOO BFU. Stejná verze OS se nikdy neinstaluje znovu do stejného MB.Co s tím?1) Vadný VGA do elektroodpadu.2) Připojit funkční VGA.Příště místo nesmyslných ptákovin otestuj hw.

Ano, tak jsem laik, nebo jak ty píšeš BFU. Vím, že se ptám hloupě, ale chci se ujistit:"Vadný VGA do elektroodpadu.."- pod pojmem VGA teď myslíš konkrétněji GPU?

Google znáš? Kdyby ses ho zeptal "co je to vga", tak by jsi např. dostal tohle:https://it-slovnik.cz/pojem/vga