Po dokoupení 2TB HDD počítač zpomalil

Zdravím odborníky,mám zajímavý problém.Zakoupil jsem nový 2TB harddisk a zdá se, jako by se počítač zpomalil. Disky tam mám celkem 3, jeden SSD, kde je systém a pak tedy další dva.Zpomalení se projevuje například delším načítáním webovek, nebo se jakoby kouše kurzor myši na obrazovce.Moc díky.//Upraven titulek (mail).//

Odpovědi na otázku

vzhladok k tomu, kolko podrobnych informacii ste uviedli (typ ssd, ako je pripojeny, typ zakladnej dosky, komponenty pocitaca, operacny system s pod.) si dovolujem tvrdit ze:-niekde je chyba a treba ju najst

jasne

Model nového 2 TB HDD. Ani bych se nedivil, kdyby to bylo SMR. Odpoj disk jestli se zpomalení ztratí.Pokud ne, tak sem dej výpis SMART z obou disků.

Teoreticky pokud to má jen na data, tak by se SMR asi nemusel projevovat na běhu systému a programů, ne? Ovšem jestli má na SSD jen systém a programy cpe na HDD typu SMR, tak to bude průšvih

Prakticky mohl. Pokud je datový SMR a zrovna uklízí, tak data z něho lezou jak z chlupaté deky.

Pokud je ten disk prázdný, resp pokud se na něj zapisují sekvenčně velké soubory - například zálohy disků, tak to SMR člověk nepozná. Pokud na to zapisuje mraky malých souborů a pravidelně něco maže, něco nového zapisuje, tak to bude utrpení. Nicméně pokud s tím diskem nic nedělá, tak nemá jediný důvod zpomalovat systém.Mě disk dokázal zpomalovat start systému o 1 minutu, problém bylo že tam byly mraky pidi souborů, odhaduju ke 2 milionům a poškodil se index FS, takže windows čekaly na inicializaci. CHKDISK to spravil, kupodivu se sám o sobě nepustil, takže identifikace problému chvíli trvala.

... jak se může PC zpomalit "datovým" HDD? ... . Já mám SSD Kingston asi V300 120GB na Win10-1903 a programy + HDD WD 1TB na hry + HDD Seagate Barracuda 4TB na data a zálohy a žádné zpomalení PC ani po přidání 4TB HDD jsem nepoznal. Win10-1903 se totiž načítají z SSD a spouštěné programy /po spuštění/ také. Ale poznal jsem, že někdy takřka bezdůvodně si Winy "sahají" na datový 4TB HDD a zcela zbytečně ho roztáčí i když nemají žádný důvod. Proč? ...... a ještě dotaz: HDD Seagate Barracuda 4TB je přesně typ ST4000DM005-2DP166 a myslím si, že není SMR? Je to tak?...

... tak jsem našel datasheet: https://www.seagate.com/www-content/product-conte... ... a prý má Cache buffer 64MB ... takže asi PMR ... ?...

Je. Akorát má lepší plotny s větší hustotou záznamu. Ale má 3 plotny, odpovídající hustotu stop, cache....Jinak pokud má některý disk větší cache, tak je pravděpodobnost SMR velmi vysoká. Ale nelze na to spoléhat. Takový dřívější HGST 7k2 1TB @ WD Gold, má cache 128 MB a přitom to je PMR se dvěma plotnami a nativním 512B sektorem. A ještě pár disků v současné nabídce to tak má. Takže se spoléhat jen na velikost cache úplně nestačí. Opravdu nám to výrobci usnadňují.

... ještě jsem našel toto:... takže má : Recording method TGMR - jak se liší od PMR?...... zde je popis: https://pdfs.semanticscholar.org/9606/c1d626f34819bd68c9c2... /bohužel neumím anglicky /

To je jenom vylepšená konstrukce hlavičky GMR, která umožňuje vyšší hustotu záznamu dat na plotně. Tohle mají disky se SMR i PMR.Teda takto: úplně po správnu PMR je technologie výroby ploten, tj. s magnety na stojato. Takže SMR má také plotnu PMR, stejnou jako disk "PMR".Jenže se to pak liší způsobem zápisu na plotnu. SMR zapisuje stopy přes sebe a "PMR" vedle sebe. Takže se nesprávně záznamu stop vedle sebe říká PMR, ale všichni víme, že je tím myšlen dřívější zápis stop vedle sebe.

... tak odkaz ještě jednou /živě odkazy zkracuje! /: https://pdfs.semanticscholar.org/9606/c1d626f34819bd68c9c2...

Taky jsem nepsal že přidání disku, nehledě na režimu zápisu by to mělo zpomalit, pokud je filesystém na tom disku OK.Nicméně to SSD je takové všelijaké, V300 měla jednu dobu problémy, že dosahovala výrazně horších reálných hodnot než jaké byly deklarovány, použily se v nějaké sérii bídné čipy a disk byl hodně pomalý. Neplatí to pro celou produkci. Osobně jsem měl tyhle disky 2 v 480GB variantách a jeden už je v křemíkovém nebi, naštěstí to stihl před zárukou (12 dní před koncem) a dostal jsem svých 5 tisíc korun zpět a koupil disk s delší zárukou, lepšími parametry a vyšší kapacitou.V nejhorším případě se právě poroučí to SSDčko, i když u mě se ve výkonu nic neprojevovalo (ale byl to jen datový disk), SMART psal životnost 3%, disk měl o 15 stupňů vyšší teplotu než brácha vedle a po odstranění bočnice jsem jej začal slyšet - coil whine.Překontrolujte SMART a případně vyzkoušejte nějaký tool na určení životnosti SSD.Ale také je možné že na pozadí něco běží, ale počítám že sledování prostředků jste zkoušel a víte že vám žádná aplikace/proces v počítači nic nezdržuje. To byste se asi jinak neptal.

... tak já mám to SSD cca 7 let a zatím OK, ne? ...... je to přesně typ SSD Kingston SV300S37A120G 120GB ...... a CrystalDiskInfo píše Dobrý 93% a teplota 30 st.C ...... to je OK, ne? ...

... takže má : Recording method TGMR - jak se liší od PMR?...... zde je popis: https://pdfs.semanticscholar.org/9606/c1d626f34819bd68c9c2... /bohužel neumím anglicky /

ok, zkusim, diky

Ja teda nevim presne co je SMR, ale vkladam odkaz na ten disk, zadny udaj SMR jsem tam nenasel https://www.alza.cz/seagate-barracuda-2tb-d53...

SMR přepisuje data částečně přes sebe (jako šindele na střeše, proto šindelový zápis). Zapisovací hlava je prostě větší, než ta čtecí, takže se prostě část stopy překryje další:https://ctrlv.cz/shots/2019/09/24/5rrr.pngVýhodou je, že se na stejnou plochu vejde více dat. Nevýhodou pak to, že to jde bez problémů rychle zapisovat jen do volného prostoru. Není možné něco jen tak fláknout doprostřed disku, protože by se tím přepsaly i stopy okolo. Takže SMR disk funguje tam, že když na něj něco zapíšeš, flákne to na konec, kde nejsou žádná data, která by tím poškodil a pak když po něm nic nechceš, začne data přerovnávat. Jako skladiště je to ok. Tam data nahrneš a hotovo. Občas něco přidáš, smažeš a disk má mezitím spoustu času na to, aby si to přerovnal podle potřeby. Ale pokud ho použiješ jako disk, se kterým se pracuje intenzivně (systémový, na programy atd.), můžeš se dostat do situace, kdy nebude stíhat data přerovnávat a pak jdou rychlosti do háje.

Tak je to vyborne, chkdsk/f opravdu, zda se, vyresil muj problem, dekuji vsem!

Hlavně že z toho výpisu je patrné, že chkdsk neudělal vůbec nic (protože nenašel žádné "problémy" jak ostatně sám hlásí). Takže tvoje radost je radostí blázna....