Po blesku nefunkčný HDMI výstup na GPU

Dobrý deň, asi pred 3 mesiacmi bola búrka. Počítač som mal zapnutý lebo som na ňom pracoval a zrazu "BUM!!", v byte sa mi po blesku vypla všetká elektronika. Počítač mám zapojený cez prepeťovú ochranu, počítač som zapol, ale nesvietil monitor. Vytiahol som a zase zastrčil HDMI ale stále nič. Zobral som si teda redukciu z displej-portu na HDMI a všetko išlo. Vyskúša som každý port (aj na ZK) a všetky išli, okrem HDMI. Skúšal som aj na rôznych monitoroch s rôznymi káblami. Reset Windowsu alebo Biosu som nerobil. Môžete mi prosím poradiť čím to je, prípadne ako sa to dá opraviť ? Moje komponenty: GPU- Nvidia Geforce GTX 960 2GB (nepretaktovaná) CPU- Intel Core i3 (nepretaktovaný) Z. Doska- Asus B85M-G RAM- Kingston 8GB DDR3 1600mhz Zdroj- 500w Fortron Za každú radu ďakujem.

Odpovědi na otázku

Výměna základovky, možná i grafiky.

A v servise by to nemohli opraviť ? Ja kludne budem fičať iba na tej redukcii, ale dosť mi to vadí.

Základovku, grafiku nebo cokoli jiného ti v servise jistě rádi (za peníze) vymění. Tyto věci už se léta neopravují....

Tak si asi budem musieť kupovať káble Displej-port/HDMI ... Nevadí. Nabudúce si budem dávať na búrku pozor. A základovku budem meniť kvôli novému CPU takže ešte uvidím čím to je. Keď tak si kúpim ZK s SLI a dám tam navyše nejakú ďalšiu kartu.

Po pravde si len velmi tazko viem predstavit, aby ti odisiel port na doske, a cela doska by bola na komplet OK. Priznam sa ze nerozumiem celkom vete: "Zobral som si teda redukciu z displej-portu na HDMI a všetko išlo."Chcem sa teda spytat ci by to nemohlo byt aj tak, že PC bolo napojene cez prepatovu ochranu a monitor nie a do toho to šlahlo na plne gule a jednoducho odisiel HDMI port... skusal si to s inym monitorom ?

PS: to ze si to ja neviem predstavit, ze sa to pokazilo zrovna tymto sposobom, nezmamena ze to nie je mozne...

Zkus odpovědět na dotaz, zda jsi nespáchal uvedenou fatální chybu:"PC bolo napojene cez prepatovu ochranu a monitor nie":?:

Ono by to taky chtělo definovat "přepěťovou ochranu", nějaký kouřítko za 500 z Datartu nic neochrání

Proti blesku běžná ochrana není a pokud je tak to stojí těžký prachy.

oboje bolo napojené cez prepeťovú ochranu.

Problém je, že ti to neodešlo přepětím, ale proto, že došlo ke krátkodobému výpadku napětí (proto se vyplatí veškerá elektronika). Asi nic tak nevadí počítačům, jako když ho na půl sekundy odpojíš od sítě. Můžeš mít super přepěťovou ochranu, ale je k ničemu, když nemáš záložní zdroj UPS, který by překlenul krátkodobý výpadek 230V.

A v té "přepěťové ochraně" byl snad zapojen HDMI kabel?

buď rád, že chcíplo jen tohle, pokud ti ten vadný port neschází, resp. jej lze nahradit, tak na to kašli. Blesk si najde cestu kudy chce, protipřepěťovka není všespásná, nicméně dost možná zabránila větším škodám. Nemyslím si, že by UPSka tomuhle mohla zabránit.

Máš pravdu. A vedel by mi niekto poradiť redukciu z Displayportu 1.3 na HDMI 2.0 ? Nikde na SK/CZ trhu to neviem nájsť.