» Poradna » Ostatní

Ploché monitory (flat), co si o ich myslíte?

V poslední době se začínají objevovat monitory (klasické s vakuovou obrazovkou) s úplně plochým stínítkem typu "flat" (pozor, nemám na mysli s takové ty pseudoploché, kde je zaoblené stínítko "dorovnáno" u krajů do roviny silnější vrstvou skla!). Když jsem měl možnost si jich pár prohlédnout, nemohu se ubránit dojmu, že výhody, které přinášejí (zda-li vůbec nějaké), nepřevýší jejich vyšší cenu.Tvrdí se o nich, že méně zkreslují obraz. Pro běžné použití, tj. kancelář, hry, internet, myslím si, že je to nevýznamná vlastnost.Mají "schytávat" díky své rovinnosti méně odlesků z okolí. Opět nevýznamné, monitor má být umístěn tak, aby žádný zdroj světla na něj nedopadal.Mají umožňovat větší pozorovací úhel. Opět nevýznamné, monitor je v drtivé většině případů pro jednoho uživatele.Na druhé straně rovné stínítko klade mnohem vyšší nároky na vychylovací a korekční obvody, které pak musí být složitější, možná náročnější na seřízení a stabilitu a rozhodně dražší.Mně to vychází tak, že je to spíše módní záležitost, při běžné práci není mezi oběma typy výraznější rozdíl. Připadá mně daleko výhodnějš, raději si připlatit u monitoru se zaoblenou obrazovkou za vyšší frekvence, než trvat na plochém stínítku.Co si o tom myslíte? Nezapoměl jsem na něco? Díky každému za jeho názor podložený pokud možno vlastní zkušeností.

Odpovědi na otázku

Mozna je to i trochu moda, ja mam fd trinitron 17" sony g200 a rozhodne plochy obrazovky maj ostrejsi obraz.Taky se na nej daleko lip kouka ale asi de o zvyk ja kdyz si sednu k normalnimu monitoru tak to na me proste jinak pusobi ale asi de vazne o zvyk.Jestli jeho prednosti predci jeho drazsi cenu to se da tezko rict.Zalezi na znacce, jestli si koupite drahyho sonyho nebo levnejsi aoc, samsung apod.

Ja si zvykl na plochy a kdyz ted sednu k normalnimu, pripada mi to jako koukat se na zarovku Jinak bych asi souhlasil, ze dobrej "kulatak" je lepsi nez spatna "placka", ale to uz je pak spis otazka obliby.

Ja zas nedopustim na svoje 21" akvarko Philips Brilliance 201B. Proste "NO COMENT". Ploche monitory mi vadej mozna ze vseho nejvice. Mel sem moznost vymenit ten svuj za plochej sony ktery byl dva mesice jetej + doplatek /dotycny mel nejake fin. problemy/, ale nelibil se mi. Tot muj nazor.AdminPS: U toho plochace mam vzdy chut vyrvat ty dva draty co drzej masku .

Ja zas mam problemy tam ty dva draty najit Mam v praci nejakej Dell a je plochej a dost slusnej... Domaci akvarko Belineu bych za nej vymenil z fleku, ale za 50DM ta Belinea neni spatna

Ty dva draty co drzeji masku jsou od Trinitronu. To nema nic spolecneho s plochou obrazovkou. Ja mam take plochou a draty tam nemam - neni to trinitron.

Ale stejne mi vadi ze ten obraz je jakoby zapouklej dovnitr. S tim moc neudelame, leda ze by se pred to postavilo akvarko .Admin

Sam ses zapouklej Ten pocit znam, kdyz jsem si v praci vzal misto 14" monitoru Tora (to byla aspon zarovka) nejakej 15" plochej Philips.Coz takhle nosit u PC tlusty brejle znacka pullitr?

A me zas ty flaty pripadaj zapoukly dovnitr...No a kdyz si vemu ze bych mel pendlovat mezi skolnimi kulatymi a domacim plochym tak bych se z toho asi zcvoknul

No u nas ve skole se objevili ploche a tak jsem si na ne zvyknul, ze jsem sel do Flatronu.

Fakt je lepsi kulaty dobry nez treba AOC flat. FK

Si taky myslim, ja du do Samsung 757p za 10600,-

Mám ADI G710 Trinitron - bez problémů, ale kdybych si znovu kupoval monitor tak koupím spíš normální a za ušetřený peníz koupím nějaký střeva do PC, možná lepší grafiku.

Vpráci mám plochý a doma kulatý.O kousek vede plochý,ale důležitější je kvalita obrazu a velikost.

Já bych bral jednoznačně plochý. Je z toho úplně jiný dojem. Například v takovém CAD programu je to nádherné, když má člověk všechno krásně kolmé a ne nanesené na kulovou plochu. Jedině plochoň. Kulaté monitory se už stejně přestanou vyrábět a cenový rozdíl mnohých plochých oproti kulatým není tak velký. Jenom bych si nikdy nekoupil Sony Trinitron. Možná je ultraplochý, ale ty dva proužky prostě nesnesu. Trinitron byl dobrý tak do televizí v dobách, kdy klasické obrazovky vypadaly skutečně jako kulaté akvárium, ale na monitory podle mého názoru není vhodný. To mi připomíná, jak jsem nedávno seděl u nějakého počítače se 14 palcovým pěkně baculatým monitorem - opravdu hrůza. A stejné to bude za pár let s těmi dnešními mírně zakulacenými monitory.