Plný disk, i když soubory zabírají jen třetinu

Jedná se o externí záložní disk WD 1TB. Hlásí: Volných 21GB z 929GB (průzkumník i TC). Jsou na něm dvě složky, mají velikosti: 13GB a 300GB. Po zobrazení sytémových a skrytých souborů se zobrazí jen složky $RECYCLE.BIN a System Volume Information, které nemají ani 1MB. Disk je defragmentovaný a chyby automaticky opravené. Před tím, než ho zformátuju, nebo případně koupím jiný, tak se zeptat, zda se problém dá řešit ještě jinak? Případně děkuji.

Odpovědi na otázku

jestli v něm nemáš nic důležitého tak bych navrhoval asi to zformátování

Stahni si portable verzi:http://www.mindgems.com/products/Folder-Size/Fold... rozbal a spust s pravou mysi Jako spravce.A hned budes videt...

Použil si chkdsk d: /f /x? Neverím, že by voľné miesto neupravil ak by bol problém vo file systéme. Ešte pre istotu môžeš skúsiť linux. Taký Puppy sa načíta komplet do RAM (hádam máš 0,7+ GB), keďže linux nijako adresáre na win disku (dátovom) nezamyká. V ňom uvidíš všetko (klasické skryté súbory na spôsob win v linuxe neexistujú*)*linux chápe skrytý súbor/adresár ako súbor bez názvu, len s koncovkou, ale také názvy Win asi vôbec nepoužíva

A nemáš na disku někde symbolický odkaz/odkazy (link) na složku na jiném disku? Sám odkaz zabírá pár Bytů, ale do obsazenosti disku se započítá i velikost složky na kterou link odkazuje. Může tak dojít i k paradoxu, že na př. disk o kapacitě 500GB je obsazen třeba 850GB (na disku byl link na složku 750MB na jiném disku), ač fyzická data zabírají třeba jen 100GB.V každém případě bych ale jako první projel disk aplikací chkdsk s příznakem "opravit chyby automaticky" (to jsi jak koukám udělal).

Ještě dovětek:výše uvedené se stává velmi často u externích disků na které se provádí záloha počítače, několik linků je přímo součástí oper. systému. Nejpravděpodobnější je to v PC, kde je kromě systémového i disk datový (a na systémovém jsou na datový odkazy - linky).

Ano, tak to mám. Takže linky na systémovém mažu. Dík :)

Mazat je nemusíš, pokud ti automatizují nastavení cest a vyhovuje ti to. Jen je potřeba si mnou uvedenou eventualitu uvědomit.

Existenci toho linku už nezjistím, disk jsem zformátoval, za informarmaci o této možnosti díky. Taky jsem zkusil tu utilitku co radí Abox a viděl jsem tam zase jiné hodnoty, jakoby místo alokované pro každý adresář, které je vyžité jen částečně ... Takže Format :)

Pokračování: Jenom pro zajímavost, jak se můj problém vyvíjí :) Disk jsem naformátoval a nakopíroval na něj jeden adresář. Ten má na zdroji velikost 116GB. Během kopírování Total Commander průběžně zobrazoval celkové množství překopírovaných dat a ke konci to bylo téměř 700GB. Na disku má nový adresář velikost 117GB, nic jiného na něm není, ale celková zaplněnost disku je těch cca 700GB. Většinou jde o hudební soubory, které komprimovat nejdou. Tak nevím, chyba disku to asi nebude, když stejnou velikost dat hlásil i TC ... Dále, kontroloval jsem na interním disku v PC, jestli souhlasí objem adresářů s celkovou zaplněností disku a sumární objem adresářů je asi jenom 50% zaplněnosti disku. Takže jsem asi objevil jev, který je zřejmě normální i když se o něm neví

BTW, koľko zaberá cca 1 kB súbor?

Je to prostší - podívej se na ten disk v linuxu (nabootuj z flešky). Pokud to bude (náhodou) stejné, vrať se do windows a disk zformátuj pořádně pomocí LLF. Pak tam tu složku nakopíruj znova. Pokud to bude pořád stejné, milý disk vyhoď.....A žádné "tajuplné" soubory které "záhadně" zabírají místo (a ke všemu toliko!) neexistují.

Linux jsem nikdy neměl a neumím s ním (pro Nikdo: nevím jaká je alokační jednotka, nebo jestli tam nemám alternativní streamy, nejsem ajťák) . Zkusím to naformátovat pomocí tohoto:https://www.stahuj.cz/utility_a_ostatni/systemo... [hledano]=&g[oz]=4.40&toolbar=1když říkáš LLF

ty alternate streams je asi blbost, ty by zabiraly misto i na zdrojovym disku. velikost alokacni jednotky se voli pri formatu, ale to asi taky nebude tim, u me jde zvolit max 2MB, to by nemohlo narust na 7 nasobek

Práve preto som sa pýtal koľko zaberá 1 kB súbor. Mal by zaberať 4 kB, ale môže aj 512 kB. Stačí ak klikneš na malý súbor pr. tl. myši a potom "vlastnosti". Linux by si mohol začať skúšať. Alebo aspoň DLC - obsahuje miniXP, W10 32 bit a 64 bit plus DOS/linux txt aplikácie na test GK, HDD, mazanie hesiel vo win... Nie je zlé mať DLC po ruke

Zkusil jsem to na interním disku a tam to tak je 4kB. Na ten externí se momentálně nepodívám, formátuje se :)

Ad 1. - Tys nikdy poprvé nem*dal? To ses taky vymlouval, žes to ještě nikdy nedělal? Ad 2. - Ano, Low Lewel Format Tool.

JAka je velikost alokacni jednotky? Nemas tam alternativni streamy?

Zkus použít prográmek WinDirStat, který ti ukáže co na tom disku zabírá místo, kde a kolik.