» Poradna » Ostatní

Plat v IT

Zdravím,zrovna jsem se díval na průměrné platy absolventů IT oborů, a průměrný plat, po několika letech, je 37 000. Což se zdá jako pěkné číslo, ale směrodatná odchylka u toho byla psaná jako 16 000. Což by znamenalo, že zhruba 20% lidí má plat po vystudování IT menší než 21 tisíc, což se mi zdá šíleně málo.PS.: https://www.vutbr.cz/o-univerzite/uplatneni-ab... strana 18.směrodatná odchylka udává, že zhruba 50% lidí má plat v průměr +-směrodatná odchylka.50% lidí pak bude mít plat 21-53 tisíc.

Odpovědi na otázku

Je třeba dodat, že ukončení studia je pouze předpokladem k výkonu určitého povolání. Pouhé vlastnictví diplomu ještě není zárukou úspěšnosti absolventa v praxi. Tu mu žádná škola nezajistí. Na trhu práce se musí každý individuálně prosadit sám. A podle toho by mělo vypadat i finanční ohodnocení každého z nás.

Nahlášeno pro debilitu tazatele. Nerozezná PC poradnu od plkacího kroužku... Až budeš mít nějakou otázku ohledně počítače, přijď.

Je to jiná forma debility: http://leteckaposta.cz/532711784 - je to stejné zrůdičkové trollovské hovado.

Nemohu si pomoct, ale proč bych nemohl pokládat otázky týkající se "ostatních" věcí... (viz název kategorie)Další věc je, že tu píšete o mé debilitě, a přitom si vymýšlíte, že sem snad nemohu psát (V pravidlech to zakázané není, vlastně to nikde zakázané není). Takže nemáte pravdu.

Zkus tu vytýkanou debbilittu popřít konkrétním dotazem. Pokud jsem otázku přehlédl, beru zpět.

Omluvám se, napsal jsem místo otazníku tečku. Přepsal jsem se, asi stejně jako vy ve slově debilita.

Toto je poradna a slouží k pokládání otázek. Tys žádnou otázku nepoložil. Prostě oznámils nějaké údaje a na nic ses nezeptal. Tedy se jen pokoušíš založit nějakou plkárnu nebo flame.

Ne, zapomněl jsem jen na konec napsat otazník. Prostě mě zajímá jestli se s tím pletu, a nebo ne. Lidé dole, kteří odpovídají, to pochopili naprosto správně, takže nevím kde je problém.

Taky záleží v jakém kraji pracuješ...né všichni jsou v Praze a jakýho šéfa máš a jak moc si vydupeš vyšší plat atd. Takže to nejde říct jednoznačně. Pokud seš na škole a rozhoduješ se co dělat, tak na první místo si dej to, co tě bude bavit a né kolik by to mohlo vynést ;-P

A co chceš? Že vyjdeš ze školy bez zkušensotí a hned dostaneš luxusní plat? Displom ještě neznamáná, že oboru rozumíš. Nástupní plat je vždy menší, ale může se časem zvýšit. Výše nástupního i pozdějšího závisí jednak na tom konkrétním kraji, ale taky na tom co umíš a co se praxí naučíš. Ono i když IT vystuduješ a víš o co jde, nemáš jen "papír", tak se stále v praxi budeš učit. Když se ti bude opravdu dařit a budeš dobrý, můžeš mít třeba 50 000 i víc jako třeba programátor. Když nedojdeš dál než do nějaké té výměny počítačů a switchů někde v kancelářích a výrobních provozech, tak je z tebe prakticky "jen" údržbář a plat bude k tomu adekvátní a můžeš mít vystudovanou třeba VUT, ČVUT...Obojí je to ovšem IT obor, programování i ta "IT údržbařina".

A co se ti na tom nezdá. Těch 50% (co mají plat 21-53 tis) jsou prostě průměrní IT "dělníci". Ti co z toho vybočují a mají více než 53 tis, tak to jsou ti co jsou fakt dobří (teď to ani nemusí být znalostmi, ale to co umí dokáží dobře prodat na trhu práce). A ten zbytek co má pod 21 tis jsou IT nemehla, kteří školu vystudovali jen díky štěstí a tomu že jim na foru někdo poradil správnou odpověď.A pak je tam určitě hromada lidí co pracují mimo svůj obor.

No spíš mě zaráží ten rozdíl a to, že z té stejné školy vyšli i takový IT nemehla, který budou mít po několika letech praxe menší plat než polovina čerstvých absolventů. Nechtěl bych být na jejich místě (nevím co mě čeká :D)

Ty stále nechápeš jednu věc. Obor IT je velice rozsáhlý, dokonce s ním dost souvisí i klasická údržbařina v dnešních výrobních provozech, počítače, sítě (TCP/IP a příbuzné industrial Ethernet, Profinet...) a vše okolo je dnes všude. Ale stejně jako můžeš mít vzstudovaný elektro obor a můžeš navrhovat elektronická zařízení za královský plat, stejně tak se stejným vystudovaným oborem můžeš dělat "obyčejného" údržbáře nebo technika za podstatně nižší plat.V IT je to podobné, můžeš být dobrý na databáze a spravovat někde něco důležitého, můžeš být dobrý programátor a mít královský plat. Ale taky můžeš se stejným vystudovaným oborem být "obyčejný" IT údržbář, měnit počítače někde v provoyu třeba, tu a tam něco nastavit, nainstalovat mebo obnovit z image a to za pár kaček.Není to ale o tom, že bz všichni byli nemehla, té dobře placené práce prostě zas tolik není a ne každému se něco takového podaří najít.

Odchylka +-40% od průměrné mzdy je klidně možná. Je potřeba si uvědomit, že ne každej najde superjob, někdo skejsne jako IT technik někde na základce nebo na úřadě, kde je rád za těch 20k hrubýho.

Není IT jako IT. Někdo počítá jako ajtíky i tahače kabelů pro sítě, support internetového bankovnictví (zkoušel jste jiný prohlížeč?) nebo trafikanty ve státní správy jako byl třeba IT manažeři IZIP za 120 tisíc hrubého (něco jako soudružka rozvědčice Klasnová), obsluha serverovny (vytahování vadných disků). Kde vlastně stačí jen umět číst instrukce (pokud nejede to, udělej tohle) nebo třeba jen markeťáci, co jezdí stříbrnou ochcáfkou v dehtu a přeprodávají CAL s provizí 50 %.Reálně je IT programátor (Java, .NET, Ruby on rails...), podpora serverů (správa síťové infrastruktury jako routerů Cisco, konfigurace virtuálů v Hyper-V a VMware, instalace serverů a tedy profi znalost Linuxu nebo Win Server...) a pak třeba manažeři, kteří začínali na níže uvedených pozicích před patnácti lety a postupně se vypracovali nahoru - aktuální produkty sice neznají, ale stále mají analytické myšlení a ví, že pokud se nasadí ta či ona technologie, musí se investovat i do jiné (která na ní z pohledu ne-IT managera vůbec nesouvisí).

Naše firma nabízí myslím si na Prahu slušné peníze, ale i tak máme problém obsadit všechna místa, spíše tedy skrz nekvalifikovanost.

Je to trochu problém dnešní doby, kdy vychází strašně moc lidí ze školy, a skoro nic neumí. Já jsem dostudoval před 14 lety, kdy jsem po škole něco uměl, ale v tomto odvětví se člověk musí vzdělávat neustále. Přes 8 lety jsem založil IT firmu, a poznal jsem, že než najdete opravdu kvalifikovaného zaměstnance, tak to může trvat klidně i několik let.

Tento problém se mi podařilo odbourat díky agentuře, která má pod sebou registrovaných desítky IT programátorů coolpeople .cz, kde stačí svoji firmu registrovat, a pak si dáte požadavek na místo, které potřebujete obsadit, a budou Vám tam chodit lidi s prokazatelnou zkušeností.