Pískání trafa routeru

Zdravím.Nedávno jsme koupili router od TP-Linku konkrétně TL-WR841N ale dnes jsem si všiml že píská trafo. Jde to nějak vyřešit nebo budu muset reklamovat celý router?

Odpovědi na otázku

Nebylo by lepší se zeptat u prodejce, jestli je třeba při reklamaci vrátit celý router, nebo stačí zdroj?

Vyřešit se to nedá a není co reklamovat, protože to je vlastnost všech pulzních zdrojů. Pokud router funguje a nepíská to tak, že by to bylo slyšet v běžném ruchu okolí, tak není důvod to řešit, není to závada a nemá to vliv na funkčnost.

Obávám se že pokud něco dělá hluk, a ten hluk nebyl specifikován v dokumentaci tak to lze reklamovat.

Obávám se, že je to spíš naopak. Pokud nebylo specifikováno, že výrobek je zcela bezhlučný, tak nějaký zvuk vydávat může a pokud normálně funguje, není na tom co reklamovat. Samozřejmě, pokud by to bylo rušivé, popř. to bylo slyšet i přes normální hlukové pozadí, tak by to bylo něco jiného, ale to že pulzní zdroje v určité míře pískají, je zcela normální z principu jejich funkce.

Např. chladnička je tichá, a není prakticky slyšet.A výrobci chladniček dávají informace o hlučnosti asi proč?Aby vás naštvali?

proč?Hlučnost spotřebičů podléhá normě ČSN EN 28960, která je identická s mezinárodní normou ISO 8960:1991

Aby ses tomu mohl divit :) Dávají to proto, že chladničky hlučí podstatně víc, než i ten nejhlučnější pulzní zdroj a je tedy potřeba brát hluk v úvahu.

Pakliže výrobce není schopen vyrobit transformátor, aby nepískal, tak ať to nělá.Kdybych JÁ pracoval, tak jak kvalitní výrobky nakupuji, po 1. brigádě v pubertě by mě vyhodili a nikdy nikam už nevzali.

To je pěkná hloupost. Není v lidských silách obsáhnout všechny možnosti, varianty a různé kombinace externích vlivů. To je jako dávat do dokumentace k noži, že se s ním nesmí nikoho zabít a nekonečný list různých variant.Vymýšlíte hlouposti, namísto odpovědí.

Drobnou vadou na kráse u tvého názoru je to, že pulzní zdroje pracují na tak vysokých kmitočtech, že to neuslyší ani netopýr, natož člověk (nebo ty si troufáš slyšet 40 kHz, nebo třeba 200 kHz?). Pokud tedy pulzní zdroj vydává slyšitelné zvuky, pak není něco v pořádku. Zpravidla zakmitává zpětná vazba (mezi námi: nic jiného mě nenapadá, co by mohlo být příčinou). Hodně zdrojů takto pracuje léta, ale taky to může předcházet pyrotechnické efekty.

Problém je ale v tom, že na vstupu musíš usměrnit a vyhladit 230V/50Hz, které teprve můžeš rozkmitat na vyšší frekvence aby bylo dosaženo kýžené účinnosti transformátoru. Tedy ne všude je ve spínaném zdroji vysoká frekvence. Mimo to, právě nedostatečně vyhlazené napětí na vstupu měniče může rozkmitat zpětnou vazbu.Při použití levných nekvalitních kondenzátorů na vstupu tak může docházet k tomu že pískají. Případně může jít i o případ, kdy je na vstupu jen dioda, a usměrněné ale nevyhlazené napětí se pak pošle na tranzistor. To taky umí dělat bordel.Obecně ale spínané zdroje pískají pokud nejsou dostatečně zatížené nebo jsou naopak přetížené a v rámci úspor nejsou proti takovým stavům chráněny.

Doporučím dát si k uchu kteroukoliv nabíječku k mobilu a uslyšíš, že píská (obvykle nejvíc když pracuje bez zátěže). Samozřejmě neslyšíš přímo pracovní frekvenci měniče, ale slyšíš nižší frekvence, které nejspíš vydávají regulační obvody. Každopádně pokud máš opravdu dobré uši (já ano, kvůli zaměstnání jsem každý rok chodil na audiometrii), tak jen stěží najdeš jakýkoliv pulzní zdroj, který by nebyl aspoň trochu slyšet :)

Myslim ze sa nejedna o trafo ale o spinany zdroj u ktoreho sa to deje celkom bezne, cize nieje to zavada.

K shitovému routeru shitový zdroj.Jestli nechceš aby to pískalo, kup pořádnej router a jistě k němu bude i pořádný zdroj.

Který ovšem bude taky aspoň trochu pískat :)

Jen je rozdíl jestli zdroj píská tak že je slyšet i přes zapnutou TV (i takový jsem měl, a shodou okolností to bylo od routeru TP-Link ), nebo je to pískání slyšet jen uprostřed noci 10cm od adaptéru.

Samozřejmě :) Určitě by to nemělo být slyšet přes běžné hlukové pozadí v domácnosti. Ovšem pokud router někdo má v ložnici u postele a je to trochu slyšet v nočním tichu, tak to je v normě.

No nevím, mám těch zdrojů několik a neslyším ani jeden ... Možná máš netopýří uši nebo je opravdu "mimo toleranci".

Ne, je to ušima :)

Naprosto normál vlastnost téměř všech krámů od TePlého-Linku. Potažmo, téměř každý domácí router, v cenové relaci mezi 500,- až 1000,-, má nějaké neduhy. U TP-Linku se často stává i to, že s menším přepětím jde do továrního nastavení. Netis, ZyXEL, ASUS, ... také žádná výhra. Za něco stojí produkty MrkvoTiku (ale bacha na hAP lite - mají nahovno konektor, který se vylamuje). Jejich základní konfigurace není nic složitého (klikátko jako hračky ostatních výrobců), ovšem kdo si chce hrát, ten si vyhraje. Jejich stabilita, možnosti nasazení jsou daleko jinde než u ostatních SOHO routerů.