Pískající PC - HW problém

Známá má PC v této konfiguraci: P4 1,6GHz, MB snad MSI, přesně už nevím, 384 MB RAM, integrovaná VGA, HDD 40GB, mechanika, zdroj 300W noname, W XP. Provozuje na něm účetnictví a poslední dobou se jí občas stane, že v PC něco jako by klape a píská vysokým tónem. Slyšel jsem to pouze přes mobil, tedy zkresleně a připadá mi to jako pískání nějaké cívky. Pokud PC začne pískat pohyb myši je značně trhaný (po přestání pískání vše šlape bezvadně). Takže dochází k nějakému vytížení systému, že ten není schopen dostatečně rychle reagovat. Minulý týden jsem PC po 2 dny testoval, ale nic neodhalil. Provedl jsem test HDD, včetně kontroly povrchu, test RAM i zatížení CPU pomocí Hot CPU, hodnoty napětí jsou dle BIOSu v normálu (nevím jak v zátěži). Ačkoliv byly pováděny náročné testy a PC běželo v kuse více jak 24 hodin, na nic nenormálního jsem nepřišel.

Nedávno se na MB měnily kondenzátory, které byly trochu vypouklé (právě z důvodu toho pískání, které tehdy začalo). Známá mi nebyla schopna pískání popsat, poprvé jsem to slyšel až dnes. PC jí údajně hlásí malý stránkovací soubor.

Co by to mohlo způsobovat? Dle klepání soudím závadu HDD projevující se nahodile (proč se neprojevila po několika hodinách testování, kdy HDD jel bez problémů v nonstop). Také mě napadá, jestli to nemůže teorieticky dělat zdroj v zátěži (kdy nějaká hodnota může být mimo normu). Ventilátor je jen na CPU a ve zdroji.

Potřebuji nějaký brainstorming možných příčin, případně jak to zjistit. Minimálně mohu zvětšit velikost stránkovacího souboru, ale to by asi nedocházelo k pískání (kvůli tomuto problému), vyměnit HDD za starší ale funkční je určité riziko (co když se ukáže jako vadný), nový by musela koupit a investice do nového PC je vyšší , než výměna starších komponent a navíc by bylo nutno naistalovat ekonomický software a přenést data. Což by v případě selhání starého PC se muselo pořešit také. Takže v této chvíli jsem na vážkách jak postupovat dále.

Odpovědi na otázku

Na 99% bude problém ve zdroji. Buď je prasklé jádro některého transformátoru, nebo jsou na cestě do pekla regulační obvody. Ale pokud je nějaký přídavný zdroj na základní desce, může to být i v něm.

Děkuji. Zítra ji ho zkusím vyměnit za nový a uvidíme, jak se to bude vyvíjet dále.

aj niektoré grafické karty majú resp.mali na sebe integrovaný beeper,ktorý začal pískať,pokial nastal problém s napájaní,ovšem najčastejším vinníkom býva obvykle už spomínaný zdroj a problémy s tým súvisiace....

Zdroj vychází jako pravděpodobná příčina. Je to nějaký noname, nikdy neměněný a jeho jediným štěstím bylo to, že je napojen na UPS, která výkyvy vyrovnávala. Také na něj byl připojen monitor.

MĚ vodešla GK taky mi pípal 10x comp zjistil sem to podle chybových beep kodu třeba ti to taky helfne

Příklady beep kódů od AMI:
1 pípnutí - Chyba v refresh
2 pípnutí - Chyba parity
3 pípnutí - Chyba při testu read/write paměti
4 pípnutí - Nepracuje timer základní desky
5 pípnutí - Chyba procesoru
6 pípnutí - Chyba řadiče klávesnice / chyba A20 Gate
7 pípnutí - Všeobecná chyba blíže nespecifikovaná
8 pípnutí - Chyba Display Memory
9 pípnutí - Chyba kontrolního součtu paměti ROM
10 pípnutí - Chyba čtení/zápisu do CMOS
11 pípnutí - Chyba cache paměti

Příklady beep kódů od Award:
1 krátké pípnutí - post-testy proběhly v pořádku
2 krátká pípnutí – chyba nastavení CMOS
opakující se pípání - nebyla nalezena paměť RAM
Rychle opakující se pípání - přehřátý procesor, vhodné zkontrolovat ventilátor.
1 dlouhé + 2 krátká pípnutí – chyba grafické karty
1 dlouhé + 3 krátká pípnutí – chyba klávesnice
1 dlouhé + 9 krátkých pípnutí – vadná CMOS
rychle se opakující krátká pípání – vadný zdroj

"...Nedávno se na MB měnily kondenzátory, které byly trochu vypouklé..." - a za jaké?
Vzhledem k vypouklým kondenzátorům by bylo vhodné se podívat na zdroj. Pravděpodobně produkuje rušivé produkty spínání (zvlnění) ve větším množství než je zdrávo a to vede k namáhání kondenzátorů v měničích zdrojů na desce (nejen).

Nevím za jaké, dělal elektrotechnik, který toto dělá pro firmu, kde pracuji běžně a nikdy s tím problémy nebyly. Ale ten zdroj by příčinou být mohl.

Byl jsem na místě a zjistil jsem veselou věc, že MB je ještě napájená kromě obligátních 20 pin + 4 P4 pin konektory ještě starým plochým bílým konektorem, který vyžadovaly desky se s423. Teď se snažím najít nový zdroj, který tento konektor ještě má. Nemáte někdo tip na něco vhodného? Podobný problém jsem řešil naposledy před 3-mi roky, ale dnes už nic vhodného zatím nenacházím.

Nebylo by vhodne se nad sebou zamyslet ? Ucetnictvi je jednoznacne nejdulezitejsim softwarem a provozovat jej na prehistorickem nespolehlivem stroji muze jen totalni hazarder. Misto hledani nejake priciny piskani bych celou tu potvoru vzal a hodil nekam jinam, kde to nebude vadit a na ucetnictvi poridil moderni stroj. Bezne na takove potreby staci male ekonomicke mini-ITX s dvojjadrovym Atomem za cenu nejakych 6-7 tis.Kc. Az vam tahle archaicka piksla klekne behem prace a vezme si s sebou do vecnych lovist i data, bude skoda mnohonasobne vetsi.

No když to klekne, tak bude v háji jednodenní práce a bude se muset použít záloha z předešlého dne. Našel jsem jednoho Fotrona cca 2 roky starého (z jednoho příliž starého PC na vyřazení, kde se před těmi 2-mi roky měnil), kterého ji tam provizorně dám a zatlačím na pořízení nového PC, raději klasiku ATX z důvodu možných upgrade. A za chodu budeme v klidu řešit přenesení potřebných věcí ze starého PC.

Klidne to udelejte. Ovsem bud nechapete vy mne, anebo jste mi nerekl, ze si kazdy den vypalujete CD s daty, pripadne ze data kopirujete na jiny stroj ci NAS nebo paskovou jednotku. Udelat zalohu dat v programu systemem uloz to do slozky C:]zaloha .. je presne to same, jako nezalohovat vubec. Ono se velmi dobre muze stat, ze odchazejici komponent .. zdroj..deska v poslednim tazeni posle 12V nebo treba i vice do pripojenych dalsich komponent a takovemu HDD se 12V na sbernici bude hodne zamlouvat .. nasledna zachrana dat pak bude drazsi, nez novy stroj. V pripade, ze tedy data kazdy den kopirujete mimo tento PC, predchozi radky neplati.

O zálohování jsem nepsal, protože je zbytečné řešit něco, co je vyřešeno. Denní záloha je na USB disk, který se připojuje jen v době záloh, týdenní je na RW, 14 dní stará záloha je úplně mimo firmu. Vzhledem k velikosti firmy a malému množství pohybů ani týdenní ztráta dat nepředstavuje zásadní problém. Závěrky se tam nehoní na poslední chvíli.

Řekl bych, že mnou zvolené řešení, je to nejrozumnější, které se dá zvolit. Vyměnit komponentu (samozřejmě zálohovat, případně zvýšit jeho intenzitu), která nás pálí nejvíce, ať se vykryje čas těch pár dní, než bude nové PC. .

Souhlas..

zkus zapnout Vertikalni synchronizaci natvrdo v driverech grafarny - pro vsechny veci

Nové PC už je koupeno, příští týden se přetahují data. Díky všem za odpovědi.