» Poradna » Ostatní

Pirátství-srovnání s minulostí.

Trochu srovnání s minulostí
www.diit.cz ...

Odpovědi na otázku

Kdysi jsem nahodou nasel dokument Stručná historie porušování autorských práv
a koukam, ze tam jeste porad je.

http://notorola.sh.cvut.cz/~bruxy/Strucna_historie.pdf...

Vrele doporucuji se zacist.......

Opravdu velmi pekne, byt misty autor trochu zabredava do dost subjektivnich temat. :o)

Nalezl jsem dve male chybicky:
Konkurent DoubleSpace se jmenoval Stacker.
Michal Cupa nikdy nebyl generalnim reditelem Telekomu ... v dobach te demonstrace byl tusim technickym reditelem.

Vzhledem k tomu, že čas "neplyne", jak se nám lidem zdá, díky paměti (navíc děravé), jsou podobné úvahy a srovnání k ničemu. Jak už říkal p. Werich: "Čas si lidi vymysleli, aby věděli od kdy do kdy a co za to."
Takže stručně řečeno, není žádné "před" ani "potom" ale jen "teď". A vzhledem k tomu, že "teď" je v každém okamžiku jiné, je pirátství takové, jaké právě je a nelze ho tudíž s ničím srovnat.

Tak toto považuji za nadčasovou odpověď

.

Chceme se(alespon nekteri z nas) proste zapojit zpatky do civilizovane casti sveta. Pro tebe je asi kradez dennim chlebem, ale stejne nechapu, proc mas porad potrebu to verejne ventilovat.

Přišli jsme na svět s holou prtelí a tak nám tu lautr nic nepatří. Všechno, co máme, jsme ukradli a bez dovolení použili pro vlastní potřebu.
A že zrovna ty, s tím zlodějským nickem, máš potřebu se vyjadřovat, mě dost překvapuje.
Kdyby ses jmenoval "mojeVista" ani neceknu...

Autorský zákon, tak jak dnes vypadá, přestal být použitelný v okamžiku, kdy se na pultech prodejen objevily první magnetofony. Jde o to, že pokud jakákoli technologie umožňuje pohodlnější a levnější přístup k čemukoli, tak se bude používat bez ohledu na nějaké zákony, viz prohibice v USA ve třicátých letech minulého století. Je to o tom samém a všichni víme, jak to skončilo. A ,,ochrana" autorů dopadne úplně stejně, je to jen otázka času; prostě technologie převálcuje legislativu a legislativa se bude muset řizpůsobit. Je pochopitelné, že nenažraným autorům a spoustě právnických parazitů se to líbit nebude, ale budou si muset zvyknout.

A kdo bude vyvijet profesionalni software, kdyz nebude zadna moznost jeho ochrany?

Aha, v tom případě jsou ty poplatky z CD, DVD, Flashek, laptopů, PC a jiný elektroniky na nic jo ?

Ty poplatky jdou jen nekterym autorum audiovizualnich del, na software se to vubec nevztahuje. A reagoval jsem tak z toho duvodu, ze krakonos je znamym propagatorem softwaroveho piratstvi.

Kdo je pirát? ten, kdo si koupí přes internet za stovku v Číně to, co tady sotojí několik tisíc, nebo ten, kdo to tu (jako ,,jedinou legální" verzi), za ty nehorázné peníze prodává?

Ten, kdo pouziva software v rozporu s licenci.

"A kdo bude vyvijet profesionalni software..."

Idioti, kdo jiný asi tak?!
Tak jako dřív tatíci chodili ZADARMO na brigády a ZADARMO vedli zájmové kroužky a ZADARMO stavěli skautské a pionýrské tábory a ZADARMO kreslili projekty a ZADARMO podávali zlepšovací návrhy a ZADARMO stavěli na hřištích kabiny pro sportovce a tribuny pro příznivce, tak dnes stejní idioti budou vyvíjet software...
PS. Vy děláte, jakoby se tu v životě nic neukradlo, nepůjčilo, nepřemístilo, neschovalo, mám se snad divit, že nějaký software nebude mít ochranu?! Váš tatík taky neměl ochranu, zneužil know-how a proto je tu něčíVista...

To Hi-fič & Wi-fič:
Ono to zas tak "ZADARMO" nebylo.
Praktikovalo se to tak, že sice lidi "to" zadarmo udělali, ale národní výbory nebo podniky, které ty práce měly původně dělat, to zafakturovali v rámci tzv. víceprací. Tyhle voloviny se právě registrovaly přes občanské výbory. Pokud si za minulýho režimu byl dospělej a něco si zadarmo rádoby ve prospěch veřejného zájmu udělal, tak bys to měl vědět.
Tím se samozřejmě nechci zastávat praktik z té doby, ale mám to bohužel za sebou.

theseus, a o čom je vlastne to tvoje buhužiaľ?
platba za vynález! je to tiež o duševnom vlastníctve, či nie? že by niekto platil poplatky pozostalým Jána Baniča za používanie padákov? veď Banič ten padák vymyslel!
len si predstavte nejaké odvody nejakému vagabundovi za každý vyrobený padák na svete!
že by niekto platil pozostalým bratov wrightových za každé lietadlo vyrobené na svete?
a teraz si vy kokoti čo obhajujete výpalníctvo z každej zloženej pesničky porovnajte s vynálezom bleskozvodu (tiež duševné vlastníctvo, či nie?)
za každý vyrobený a na dome či činžiaku použitý bleskozvod zaplaťte naviac rodine vynálezcu tučnú províziu!
to niečím smrdí! ZLODEJINIU!

Sálus by rekl - Židovinou. A mel by pravdu.

Taky me napada jista paralela - Koupis auto, a nesmis ho nikomu pujcit. Kazdy si musi koupit vlastni.
Je to proste na hlavu.
Ja nerikam, ze to kopceni je uplne koser, ale to, co kvuli tomu nekteri obr idioti vyvadeji, jde hlava kolem. Viz, jak jsem pasal Men At Work versus ucitelka. Pocas jejiho zivota ji ani nenapadlo, ze cast melodie by od ni prevzali. Az po jeji smrti, okamzite povstal zastup zmrdu, kteri chteji hrabat a hrabat.

čo nie je na kopírovaní košer? ak by sa dali okopírovať strechy, predsa nepobežím do obchodu pre nový krov! a dovolím si pripomenúť môj pôvodný príspevok: kopírujú sa patenty na miliardu vecí životne dôležitých bez nutnosti platenia ďalšieho výpalného!počnúc spomenutým padákom končiac neutrónovou bombou! ak vytvoríš hoci aj hudobné dielo, tak choď po svete, propaguj, hraj, proste pracuj a zarábaj na svojej práci! a nie napísať nejakú pičovinu na tri akordy, potom sadnúť na riť a ryžovať len preto, že sa nájde blbec čo je ochotný si to vypočuť!
piču robiť a dostávať za to peniaze-jáj to by sa aj mne páčilo!

Patenty nemaji slouzit k tomu, aby mela rodina vynalezce zajisteny prijem az do desateho kolene. Patenty maji ochranit investice vlozene do vyvoje. Proto take maji omezenou platnost. Muzeme se pobavit o tom, zda to ma byt 5, nebo 20 let a pro ktere vynalezy by to mela byt kratsi doba, ale myslim si, ze uplne zruseni ochrany dusevniho vlastnictvi by nas o dost pripravilo.

ona ma totiž priamo napadá paralela s takzvaným duševným vlastníctvom! to je nejaké iné označenie starého, smutne známeho Honu na čarodejnice? patent na nejaký konkrétny výrobok je priamo zrovnatelný s právom na duševné vlastníctvo konkrétnej skladby od kapely alebo konkrétneho filmu a.t.d. alebo ten čo vytvorí niečo pre ľudstvo osožné a použitelné po celé generácie je menejcenný na rozdiel od nejakého sfetovaného muzikanta čo vypotil pár akordov? možno som to trocha prehnal ale prirovnanie takmer sedí!
ale zase len konkrétne: vynález bleskozvodu je verejne a hromadne kopírovaný od tej chvíle, ako bol vymyslený resp. od doby kedy zachraňuje majetky obrovskej hodnoty na rozdiel od tzv. duševného vlastníctva nejakej skladby, ktorá upadne behom niekoľkých mesiacov po výhre v hitparádach do zabudnutia. a či nemám pravdu?
takže za patent na bleskozvod poplatok platiť nemusíš, ale za výplod sfetovaného mozgu áno?
zvrhlé a navyše postavené "NA HLAVU". logika tu prestala fungovať?

Nikdo. Bude se vyvíjet jen Open source, což bude ve finále výhodné pro všechny. Nebo snad považuješ za správné, že cena nekvalitního O. S. je mnohdy vyšší, než cena stroje, na kterém běží?

A kdo naprogramuje zdarma treba CAD pro zahradni architekturu? "Zahradni architekti sobe"? To tezko.

Normalni cesty se najdou vzdy. Linux byl taky napsan zadarmo a presto z toho tvurce neco ma.

Jenze do Linuxu investuji velke firmy, ktere diky Linuxu vydelavaji miliardy. Nezivi je ale Linux jako takovy, ale hardware a hotova reseni na nem postavena. Pro ty firmy jsou investice do Linuxu zanedbatelne polozky a prinos je veliky. Nektery software se jako open-source uzivi, ale zavisi to na mnoha faktorech(velikost uzivatelske zakladny, zda je software prostredkem ci cilem).
Co treba pocitacove hry? Vydat dneska mainstreamovou hru chce obrovsky team lidi. Muzes namitnout, ze existuji i slusne open-source hry, ale ty vetsinou vykradaji komercni hry, nebo ziji z abandonwaru - treba linuxove 3d strilecky(tremulous, urban terror, ...) existuji jen diky tomu, ze id soft uvolnuje stare 3d enginy.

Myslím, ze pocitacove hry je vec, kterou by bylo celkem dobre postradat.

Tebe by taky bylo mozne postradat a presto normalni clovek neprijde a nezabije te.

Jak jsem rekl, ty hry ti vymlely mozek.

Ty nekradeš protože bys měl něčeho nedostatek, ale protože jsi pitomec .... a to je nejhorší druh pirátství

Kazdopripadne, objektivne vzato souhlasim s vyse uvedenym clankem, ze copyrighty a podobné nenazrate zakony, opravdu pokroku brani. Malinka paralela s se stredovekou cirkvi.

Zalez, zloději! Každý, kdo okrade konkrétně tebe, by měl dostat státní vyznamenání!

To že jsem zloděj, bys mi ty hovado blbé musel nejdříve dokázat a to se Ti nepovede, ne proto že jsi ubohy imbecil, ale prostě proto že nekradu U Tebe to bylo jednoduché, Ty ses ke zlodějně sám přiznal, tak seš blbej

Kdyz ma civilizovany svet vypadat jako uctivani mamonu, opravdu to nechci zazit.

Bohužel, už jsme v tom. A pokud se nezačneme tvrdě bránit, bude hůř. Protože darebáci, jako Justin a další, si začnou myslet, že jsou nadlidi a mají právo na to, aby se jim platilo mnohokrát za to, že dělají něco trochu jiného, než ti ostatní.

Par mesicu dozadu byla zalovana skupina Men At Work za skladbu Down Under, protoze pry ve svem refrenu pouzila prvky, ktere slozila nejaka ucitelka ve skole v roce 1934. http://www.tyden.cz/rubriky/kultura/hudba/aus... ...
Tohle mi pripada uz jako poradna diagnoza.

Krucinal, ja jsem levej!
Doufam, ze ted uz ta puvodni bude slyset .
http://www.youtube.com/watch...