» Poradna » Programy

Pípání speakeru základní desky - PC si uvnitř hraje Pong!

Jsem poměrně zdatnej správce počítačů, ale tohle mě dostalo a nevím si s tím rady. Dávám to do rubriky software, protože jde zřejmě o nějakou wokenní věc.

O jaký HW se jedná? (komp v práci): ABIT BE6 (06/16/2000-i440BX-W83977-2A69KA1UC-QP), PentiumIII 600 MHz (slot1), 768 MB RAM, ATI Radeon 7500 AGP, zvukovka Vibra 16 v ISA, Seagate 80GB na integrovaném lepším řadiči HT-366 (ještě je tam obyčejné IDE a na něm cd-rw Teac a dvd-rw LG). XP SP2

Ve čtvrtek 20.9.07 odpoledne začal z ničeho nic pípat speaker. Nepravidelně se střídají nízké a vysoké tóny, s různým časovým intervalem mezi nima. Tady je nahrávka: www.paia.cz ...

Pracovní komp je SW dlouhodobě ve stejném stavu, testování provádím ve virtuálním stroji, ten den jsem nechal v kompu jen zaktualizovat FireFox na 2.0.0.7 a taky se upgradnul SpywareTerminator s ClamAV do verze 2.0.0.194.

Restartnul (úplný restart) jsem do administrátorskýho účtu, tam ani po půlhodině nic pípat nezačalo. Vrátil jsem se do doménového účtu a asi za 10 minut už to zase pípalo. Pak jsem šel domů (komp nevypínám).
V pátek ráno bylo ticho. Pípat to začalo zase až odpoledne, asi o hodinu později než předchozí den. Nechal jsem ho přes víkend sobě napospas, jako obvykle bez vypnutí. V pondělí 24.9. v 8 h bylo ticho, ale v cca v 8:35 se to vrátilo. Jako kdyby si komp sám se sebou hrál stařičký "Pong!".

V BIOSu hlásí CPU teplotu do 35°, jako limitní je nastavena 65°. K přehřívání nedochází, větrák točí, VGA má pasivní chlazení. Upozorňovátka na teplotu, otevřený kryt atd. v BIOSu nejsou.

Je zajímavé, že k pípání dochází jen v mém profilu, ne v administratorovi, zkoušel jsem tedy ukončit programy i rezidenty, pak jsem postupně vypínal systémové služby, pípalo to furt.
Nabootoval jsem live distribuci kubuntu, ticho jako pěna. Po navrácení do Win píp píp píp... Mám podezření, že to dělá nějaký SW či součást systému, třeba jsem omylem při psaní stiskl nějakou klávesovou zkratku a bylo to. Jako první mě napadlo mrknout se na Možnosti Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Zalohuj si dokumenty a znovu si vytvor profil. To bych asi udelal ja.
A nebo bych rozmontoval PC a ten speaker odpojil.

Zkusil bych se trochu podívat na jedoucí procesy a prověřil případnou synchronizaci zvuk-proces. Bez nebezpečí bych provedl i výměnu kernelu (funkce "R") a vyloučil závislost na SW jádra - nebo také nevyloučil

Jedu na Woknech, ne na Linuxu, jedná se o speaker, ne o zvukovku.

Další zjištění - když zaměstnám CPU ke 100% (třeba zrovna teď běží kontrola SpywareTerminatorem) tak pípání víceméně utichne, když se komp fláká, pípá o sto šet.

Nemůže se třeba jednat o nějakou náhodně zapnutou signalizaci příchozích odmítnutých packetů?

Je to zajímavá chyba. nemám ponětí, kde začít, jakkoliv po přeinstalaci, by to nejspíš zaručeně přestalo. Ale chápu, že ti jde "o to". Což takhle Debbuger "položenej" na "beep" instrukci a anlyzuj, analyzuj a analyzuj

jsem sice správce sítě, ale nejsem programátor, takže netuším, o čem píšeš

ale to pískání by mohla být dobrá záminka, aby mi konečně koupili novej pořádnej komp

Ja bych si tipnul zdroj. Sice tu nemam zvukovku, ale to jak to popisujes jsem uz videl a bylo to zpusobene tim, ze zdroj se dostal mimo rozsah napetim.