» Poradna » Programy

PHP framework

Ahoj,omlouvám se za možná hloupé dotazy. Nehledám konkrétní řešení, spíš nějaké vodítko.Začal jsem před nějakou dobou s PHP, procházel si na intenetu tutorialy, videa a samozřejmě psal nějaký jednodušší kód. Dneska si troufám říct už základy PHP a MySQL ovládám. Dostal jsem se ke kapitolám o OOP, tam už to chce trochu se na to soustředit, ale myslim, že i to jsem nějak pochopil. Dokážu napsat třídu, metody, chápu dědičnost atd.No a tak jsem si zkusil stáhnout Nette framework, o kterém jsem slyšel, že se hodně u nás používá. Začal jsem číst tutorial. Instalace ok, pak jsem se ale uplně začal ztrácet. Model MVC taky chápu, ale prostě i ten základní návod začíná najednou s věcma, o kterých jsem se nikde nedočetl a vůbec nevím jak s tím dál.Takže bych se rád zeptal na dvě věci:1. máte nějaký tip, jak by měl člověk postupovat (ideálně třeba nějaký odkaz), když je ve fázi toho, že si prošel nějaké ty obecné tutorialy, jenže teď chce přejít k praktickému použití frameworku? Dokumentacce Nette moc nepomohla... tam už od začátku mluví o něčem, co vůbec nechápu.2. díval jsem se i na jiné, přijde mi, že třeba Laravel je asi trochu jednodušší na pochopení - nebo má minimálně lepší dokumentaci. A moje otázka zní, když člověk umí s jedním, ať už je to Zend, Nette, Laravel - pomůže to nějak při učení se jiného? Jinými slovy, bude časově efektivnější, zkusit se naučit třeba Laravel a pak přejít na Nette? Nebo se pak stejně budu muset učit všechno znovu.Díky moc

Odpovědi na otázku

AD 1. musíš hledat, zajít si třeba i na školení, stojí to pár tisíc, ale lektor vše vysvětlí, pokud to bude dobré školení; popřípadě najít si někoho v okolí, kdo by tě zaškolil, když to sám nezvládešAD 2. vlastně to navazuje na problém z 1., pokud ses naučil PHP, respektive práci s proměnnýma, umíš logicky uvažovat, víš kdy je vhodné co použít, tak je jedno, jaký framework se naučíš. Jestli chceš získat práci, mrkni na inzeráty, co firmy nejvíc hledají. Zend, nette ... je to jedno, pokud máš to programátorské uvažování, naučit se jinej framework je otázka dnů (zvládnout naplno týdnů, pokud nejseš jako můj známej autista, ten to zvládá realtime potom, co pár hodin čte dokumentaci)

Nette je hodně používaný a oblíbený - ale pozor, víceméně jen u nás. Je to český framework, pokud chceš spíš něco mezinárodního, pak samozřejmě Zend a momentálně tebou zmíněný Laravel se stává hodně populární.