» Poradna » Web a internet

PHP - problém kódování

Ahoj, setkal jsem se s problémem při používání české diakritiky - děkuji za radu - rychlý příklad:<!doctype html><html> <head> <meta charset="utf-8"> <title>Moje stránka</title> </head> <body> <?php echo "Ahoj!"; echo "<br>Moje jméno je" . " Jiří"; echo "<br>Televizor o úhlopříčce 22\""; echo "<br>ěąčřľýáíéúů"; ?> </body></html>výstupem je:Ahoj!Moje jm�no je Ji��Televizor o �hlop���ce 22"����������Děkuji za rady.

Odpovědi na otázku

Zkontroluj, v jakem kodovani uklada tvuj editor / IDE

poradíš jak? používám wampserver na prohlížeči chrome s editorem pspad:https://pastebin.com/4miSBTTy///EDIT: Přesunut kód. Proboha, to neumíš používat věci jako Pastebin? Takhle to tu tapetovat.... Admin//

Je ten soubor uložen v kódování UTF-8?

Jak to, pls., zjistím?

Pokud máš PSPad, tak nahoře v menu Kódová stránka zvol UTF-8.

jj, díky, to už jsem zkoušel, ale problém to nevyřešiloVýstup:š = ąž = ľpokud víš, jak na to, díky

A dole v liste pspadu mas co za kodovani? Jinak ten dlooouhatansky vypis sis moh odpustit, to nikdo nebude louskat. Tak smolik

Přesně tak, podstatné je, co píše PSPad dole v liště (a tam to jde i přepnout). Roletové menu "Kódová stránka" nahoře je tam kvůli něčemu jinému.Nesmysl s nekonečným ini pspadu nekomentuju, dotal bych ban za sprostá slova.

tak se omlouvám za výpis...dole na liště je totéž: unicode utf-8 bom (65001)

Změň si v hlavičce stránky toto...<meta charset="utf-8">...na toto...<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">Nepředpokládám, že to pomůže, ale pokud to vážně píšeš v UTF-8, tak to za zkoušku asi stojí.

Browsery na meta tagy asi moc nehrají. Díval sem se teď na web co spravuju, je asi půl roku překlopený do UTF-8 (skripty, texty i databáze). Zobrazuje správně, i když a v meta tagu zůstalo charset=windows-1250.

Pak by měl být soubor uložený správně. A co cache? nemá prohlížeč uloženou starou verzi souboru?

Nevim, co presne pohlo, ale problem vyresen, diky

tak si to skus zmenit na no BOM.

Prozkoumej tohle, ono se ti to hodí navždycky, kódování je prevít. :)https://www.jakpsatweb.cz/cestina-problemy.html

Pořádně si nastav php a apache v tom tvém wampu.Když normálně na default php zobrazíš ten tvůj php skript (www/index.php) tak se zobrazuje tak jak má, tu máš důkaz:https://krakatoa.www3.cz/download/tmp.7zstačí to rozbalit a spustit server.cmd (jako user) a pak v prohlížeči zadat localhost.A zobrazí se ta tvá stránka z www/index.php

Jo a před tím vypni vše co ti jede na portu 80.

... a poznámka, soubory php.exe a php7ts.dll jsou normálně binárky z ofiko webu php.

Presne nevim, co pomohlo, ale je to vyreseno, diky

Já bych spíš řekl, že víš co pomohlo, ale byla to taková trapná věc, že se k ní ani nechceš přiznat. Podobně trapná tak jak jednou jeden expert nechápal proč mu nefunguje pod apache php. A taky se nechtěl veřejně přiznat, že místo binárek php stáhnul a myslel že php poběží na zdrojovém kódu php

Jakým jazykem mám hovořit ke kodérům a programátorům? Zadávám zakázku na kódování funkce v mobilní appce (update již existující), bodově specifikuji nové funkce, zašlu mockup, jak to má designově vypadat, napíši operační systémy, kterých se to týká (Android, iOS), specifikuji framework, ve kterém se to dělalo. Obratem dostávám nabídky na kódování s dotazy: v čem je to dělané, jestli se jedná o web nebo aplikaci, co to má umět, jak to má vypadat. Zkouším odpovídat tedy tak, že původní již zaslané zadání kopíruji vždy po jednom bodu - co bod to jeden email. Takže specifikace, která by se mohla napsat najednou, je rozepsaná do pěti emailů. Pak čekám dva dny a ani jeden z pěti, co se nabídli, ani neodpoví. Co mám dělat?