» Poradna » Web a internet

Pevný internet vzduchem

Ahoj.Bydlím na vesnici a s internetem je to tady bídné.Mám lokálního ISP, který jede (jel) celkem dobře (bezdrát) s reálnou rychlostí 15-18Mbps. V době jednoho PC to úplně bohatě stačilo, ale dnes už ne. Rychlost mi zatím navýšit nemůže - je to na hranici technologie.Nyní máme doma 2 PC, 2NTB, 2SmartTV a 4 Smartphony. Bohužel poslední dobou to už padá, je to přetížené, velký packet loss a ping atd. Uvažuji o zřízení dalšího ISP abych to nějak pokryl. O2 mi zde natáhne VDSL maximálně 20/2 po tel. lince, ale sem tak daleko od ústředny, že reálná rychlost bude okolo 4 Mbps i méně - navíc jsou zde problémy s linkou, takže by to tady CETIN musel opravit.Chtěl bych se tedy zeptat jak funguje pevný internet vzduchem od t-mobile?Zde na vesnici na smartfonech LTE sice moc nechytám, ale občas se chytne a pak zase spadne. Na tu chvlíli, co to tu chytnu sem zkoušel testy rychlosti a jelo to okolo 60Mbps. Mám za to že nějaká jejich LTE anténa bude mít mnohonásobně vyšší citlivost a mohlo by to tady jet stabilně, aspoň nějakých 50Mbps.Máte někdo s těmito pevnými internety vzduchem zkušenosti?

Odpovědi na otázku

Půjč si ho od někoho a vyzkoušej přesně v tom místě, kde to potřebuješ, protože jinak ti to nikdo s jistotou asi neřekne. My používáme právě od T-mobilu "internet vzduchem" na realizaci přímých přenosů (většinou okresní města, ale občas i "vesničky" okolo 5tis. obyvatel) a rychlosti jsou nadprůměrné a je to spolehlivé. Ale stejně je vždycky nutné, i když to je větší město, jet tam předem a na konkrétním místě to vyzkoušet. Modem máme tento - https://www.datart.cz/router-huawei-b310-lte-t-... - zkus to někde půjčit (možná i na pobočce?) a uvidíš.

Kolik ti zaplatily?nám se sekal vzduchem i když nebylo špatný počasí sám na prodejně řekl že je lepší kabel

A ja uz se zacinal divit? ze tady nevidim zadny arogantni prispevek jak je zde tradici.

To budeš muset vyzkoušet, takto na dálku ti nikdo neporadí. Většina poskytovatelů nabízí možnost vyzkoušení, tak se informuj. A hlavně se informuj na případná omezení jako je FUP apod.... Abys nakonec nezjistil že po pár dnech používaní se ti zapne omezení rychlosti nebo budeš platit data navíc.

"velký packet loss a ping atd."Nebude to spíš problém špatného připojení(rušení, nasměrování anteny, apod...) Zkus oslovit poskytovatele jestli není problém spíš u něj...

nahrazovat relativně stabilní wifi připojení pro 4PC, 4 mobily a dvě smart TV mobilním LTE internetem je nesmysl.Pokud si teď stěžuješ na velký ping.. co tím myslíš ?? Zkoušel si někdy ping přes mobilní síť ? A rychlost.. Jasně.. jede to klidně 60Mbps ale za pár sekund to zase jede jen 5.. mobilní síť se řídí podle zatížení, ale záleží na lokalitě a pokud tam máš blbej signál tak nečekej zázraky.

Popletl sem to.Vysoký ping a packet loss sem měl u něčeho jiného.Můj internet je dobrý, pokud ho používá 1 nebo 2 PC... s bráchou hrajem GTA V online a další onlinovky.Pokud se ale napojí někdo smartphonem na wifi a spustí youtube tak je to konečná - nehledě na aut. aktualizace které se furt někde instalují.Takže bych to viděl tak, že bych si svého ISP nechal pouze na PC (propojeno kabelem), kde mám ping dobrý i rychlost (na hry to stačí - pokud jedou jen dva PC) a wifi bych vypnnul. A druhého ISP (nejspíš t-mobile pevný LTE bych vsílal wifi po baráku pro youtube, maily, atd.)

jako druhý připojení to je dobrá volba, ale spojil bych to dohromady jedním routerem s dvěma WAN portama (např. Mikrotik) a nastavil pravidla co a kudy pojede.

tak to sem ani neměl ponětí, že seto dá zkombinovat... dík za tip

"... Pokud se ale napojí někdo smartphonem na wifi a spustí youtube tak je to konečná ..."Nebude spíše úzké hrdlo v routeru? Jaký máš? Nikde jsi to zatím neuvedl...

No celkově ta rychlost je dost malá pro tolik zařízení.Vím, že se dá nějak nastavit šířka pásma pro každou ip, ale do toho sem nešel.Jinak "přívod" internetu mám z wifi antény do routeru tp-link 750, na který jsou napojené dva PC a tento router ještě vysílá 2,4GHz wifi. A ještě z tohoto routeru to vede kabelem do dalšího stejného routeru na dolním patře. Zapojeno LANtoLAN a nastaven jako AP (DHCP off, stejné jména sítí a zabezpečení).Dříve sem měl jako hlavní router Tendu W303r, ale ten sem dal už pryč.Měl o něco lepší wifinu, ale přišlo mi že internet na něm po 4 letech začal padat častěji a častěji (i na kabelu).Mimochodem dnes sem mluvil s t-mobilem a nakonec mi nejsou schopni ani ten pevný internet vzduchem nabídnout, jelikož vysílač už je plně obsazený.Přitom O2 mi tvrdilo, že by to u mě šlo... tak si ale říkám, nepoužívají oni stejné vysílače???

15Mb nebo kolik to máš je a není málo... My jsme do nedávna měli celou firmu na VDSL20/2 a žádný problémy nikdo neměl.. měl jsem na routeru nastavený pravidla aby si nikdo nebral vetšinu rychlosti, ale je fakt že jsme dost trpěli tím 2Mb uploadem.Nicméně dá se s tím žít při troše kompromisů (např. nemusí každej čumět na youtube ve fullHD nebo stahovat filmy a hry zrovna když jsou všichni na internetu.Doma mám taky 20/2 a dá se to i když mladej v jednom kuse kouká na youtube a stahuje. Přidělil jsem mu 6/1 na routeru a hotovo.

No, zkusenost mam - mel jsem tu O2, TM a VF.Samosebou neznam tveho soucasneho ISP a jak moc spatne tve pripojeni je, ale to "pevne" LTE neni uplne zle, ani zadny zazrak.1) Problem je uz jen to, jestli to ho daji a s rychlosti jakou chces, jelikoz je dost bezne, ze ti povi, ze v dane oblasti maji plnou kapacitu a hotovo.2) Je to LTE, takze to ma sve urcite mouchy (odezva je v prumeru 23ms do NIX, coz je na mobil fajn, ale jinak zadny zazrak, zatizeni site behem dne docela kolisa a tim samosebou i dostupna rychlost)3) Test mobilnim telefonem vubec nic nerekne, pevny modem je blokovan na konkretni BTS a rychlost pres nej muze byt vyrazne nizsi nez pres mobilni telefon.4) Pochopitelne LTE negarantuje nic a rychlost se proti prodavane pohybuje v prumeru tak na 75-80% (VF 30Mbps mi v prumeru jede 25.5Mbps a pod zhruba 20Mbps to neklesa).Aktualne mam na dvouch mistech LTE pripojeni (pevne LTE od VF a mobilni LTE od O2) a je to celkem pouzitelne (kdyz proste neni nic lepsiho). Co se tyka vypadku, tak ano, obcas se vyskytnou, naposledy VF dnes asi 15 minut asi v 10:30. Ohledne "neomezenosti" prenesenych dat, tak zatim ani pri vic jak 500GB/mesic nikdo neprotestuje...Jestli je tvuj ISP horsi, tak do toho jdi, proc ne.

Bude to fungovať dobre dovtedy, pokiaľ sa na ten jeden vysielač nenapojí viac užívateľov ako je maximálna kapacita na ktorú je to počítané. Podobne rozmýšľajúcich užívateľov bude viac. Nemusíš mať obavy, že ty si jediný, ktorému vvadí malá rýchlosť.

Před cca 2 lety jsem řešil stejný problém.Jan s tím rozdílem, že O2 resp CETIN u nás nemá infrastrukturu a xDSL je max na obecním úřadě a školce kde končí s rychlostí 8/2Mbit.!místní" WiFinář, má bezdrátový spoje přes několik vesnic než se to napojí na "páteř", takže je to dost náchylný na počasí a ty rychlosti taky nic moc.LTEčko jsem nejdřív měl od Vodafone, měl jsem router přímo doma, jelikož BTSka byla cca 2km daleko tak jsem musel mít router u okna aby chytal signál, pak to ale šlapalo standardně kolem 8-12Mbit up/downPak nám TM dal LTE BTSku na bytovku cca 200m od baráku takže teď jedu obvykle 20/20Mbit. Samozřejmě mám jejich zařízení maj to udělaný tak že venkovní jednotka s LTE modulem je na stožáru na střeše baráku a propojená ethernetem s vnitřním routerem. Celek je made in Huawei, bohužel ta vnitřní část má jen 2x Gbit ethernet, takže na tom mám NASku a tiskárnu, ostatní zařízení jedou skrz WiFi (umí jak 2,4 tak 5Ghz)Za skoro ty dva roky co to mám, jsem musel jednou reklamovat ten router - byť ukazoval plnej signál a spojení LTE OK tak jsem se nikam ven nedostal, restart nepomáhal, Jedině reset do továru, takže když se to po druhý opakovalo, přijel maník a celý to vyměnil - musí oboje, je spárovaná ta vnitřní jednotka s tou vnější. Je fakt že co sem koukal na vesnici po barácích už to tam má dost lidí a občas je to znát, že ta rychlost už není co bývala, padá to třeba i pod 10Mbit. Ale není to zase tak tragický. Každopádně jak už tu je uvedeno, je to služba bez garance, a záleží na tom kolik dalších lidí bude v danou chvíli připojeno na stejnou BTSku resp jak bude vytížená.