» Poradna » Počítačové sítě

Pevný internet vzduchem vs. pevnou linkou

Mám od O2 pevný internet přes pevnou linku 50/5 za 549,- a po těch blížících 2 letech plánuju přejít na pevný internet vzduchem od T-Mobilu 20/2.Důvodů, proč chci od O2 odejít je víc. Nelíbí se mi jejich otravný přístup na prodejně, kde jsem na pouhou změnu čekal 20 minut ve frontě a dalších asi 10 minut se mi snažili nacpat nějakou výhodnou nabídku a zdržovali. Taky mám poslední dobou docela dost výpadky - někdy pár sekund, jindy minuty a i hodiny.Původně jsem si kdysi u O2 chtěl dát 20/2, ale na prodejně mě ukecali, že o 50,- navíc budu mít 2,5 rychlejší internet a další kecy. Přijde mi, že těch 50/5 ani nevyužiju. Videa na Youtube sleduju ve kvalitě 1080p, ale kolikrát i těch 480 je dostačujících. Nesekaly by se při rychlosti 20/2 ty v 1080p nebo 720p? Ten 20/2 od T-Mobilu stojí 399,- a 50/5 499,-. A už jen z principu, že to má levnější a u O2 jsou takoví, tak přejít chci.Vodafone by měl mít podobnou nabídku - taky vzduchem - jako T-Mobile, takže se zatím rozhoduju. Zatím mám asi větší sympatie k T-Mobilu.U pevného internet u vzduchem se mi líbí, že stačí dát SIM kartu do modemu a kdekoli doma ho zapnout. Zajímalo by mě, jaký je ten internet vzduchem. Kdo máte zkušenosti, podělte se. Má často výpadky? Je rychlost taková, jaká má být atd.?Při znovuaktivaci linky tu byl nějaký technik z Cetinu a za 3 minuty internet šel. Když to od O2 zruším, bude zase muset přijet tu linku vypnout/uspat (či co...)? Platí se něco za to, když je ta linka zprovozněná, ale nepoužívá se?

Odpovědi na otázku

1. Za zrušení pevné linky se nic neplatí/návštěva technika není potřebná. Po vypršení smlouvy přestane internet jít, linka/natažené dráty samozř. zůstanou jak jsou...2. Internet vzduchem nelze s xDSL srovnávat. Ještě budeš "se slzou v oku vzpomínat" na O2 a jejich stabilní a rychlou pevnou linku po celý den, uvidíš sám. Jenom se probůh neupisuj na dva roky...

Bude na pevný net spoléhat pouze, pokud je dostatečně blízko ústředny. Vím o čem mluvím.

Bezdrátový prenos funguje bez nejakých väčších problémov ak:- jednotka pracuje na vyhradenej frekfencii,- typ prepojenia je bod na bod (P2P)Všetky ostatné typy prenosov na bezlicenčnom pásme 2.4/5GHz a zdielané medzi viacerými užívateľmi bývajú horšie ako xDSL.Mali sme v práci bezdrát na vyhradenej frekfencii aj s dohľadom. No veru lacné to nebolo. Platili sme bratru 8tis mesačne a to za smiešnu rýchlosť oproti xDSL.

Na to se dá říct jediné, nahrazovat pevnou linku mobilním internetem je hloupost maximální a velmi brzy budeš litovat a ty výpadky xDSL (pokud vůbec byly způsobeny skutečně na straně poskytovatele), ti budou připadat malicherné. Takže bych jednání O2 raději překousnul a zůstal.

Pevný internet vzduchem je marketingový kravinec. Bezdrátovým přenosem se TMB staží vynechat z připojení Cetin (dráty) a používá pro to "svůj" 4G mobilní internet. Výpadky a zpomalení záleží na kvalitě signálu (pokud je špatná, máš smůlu) a vytížení BTS, stačí když se poblíž sejde dost lidí s mobily na 4G internetu a máš po legraci. U xDSL může být poškozený kabel mezi tebou a ústřednou, ale to se dá reklamovat, přijede technik, změří a řeší. Na straně ústředny máš garantované minimum rychlosti dané agregací a přenos po kabelu nezávisí na počasí.

Jen doplněk. Asi před měsícem a něco O2 agregaci zrušil.

Tak urcite krom toho, ze je to technicky nerealne, bylo by to nesmyslne i ekonomicky, ale samosebou lidi netusi co to je agregace (vedi jenom, ze to je spatne, aaano), takze marketingove budou tvrdit cokoli.Apropo umite si vubec predstavit jakou konektivitu by ISP velikosti O2 musel bez agregace mit?

Internet vzduchem jen pokud nemám kvalitní kabel. Na prodejnu nechodí člověk každý den a jednou za čas to přetrpí. O2 vs TM - z bláta do louže. Pokud to budete používat pouze doma, zůstal bych u kabelu.

Také jsem měl O2 a přešel jsem na wifinu (Starnet-250Kč/měsíc). Zpočátku to dost blblo-výpadky, ale nyní to už celkem vyladili, takže v pohodě. Pokud by se mělo jednat o firemní net, tak bych byl z důvodu stability pro kabel, ale jelikož jsem "hobby" uživatel, tak mě nějaký výpadek zase žíly netrhá. Pokud máš dobrý LTE signál, tak bych se toho vůbec nebál. LTE bude stabilnější než wifina. Když jsem odcházel od O2, tak byli ochotný jít asi o stovku dolů. Avšak ten Starnet je pořád levnější. Jinak jsem u Vodafonu a nemohu si oproti O2 vůbec stěžovat. Neotravujou a vše chodí jak má. O2 je strašně agresivní firma. Uvnitř tam panuje napjatá atmosféra. Mám zevnitř trochu o nich informace. Pracovat bych tam tedy nechtěl. Připrav si psychologickou strategii a nejprve zkus to O2 stáhnout o cenu. Normálně jim nejprve oznam, že odcházíš k TMB a jak to máš celé ohledně přechodu udělat. To by bylo myslím asi nejlepší řešení. Až pak realizovat nějaký skutečný přechod.

Starnet internet+ TV mě stála 649,- měsíčně a věčně vypadával nebo se sekal

Jasně, chápu, kde může být problém. Tady jsem sice na větší vesnici, ale v okolí 200 metrů jsou jen 4 sousedi a z jedné strany pole a nějak frekventované to tu vážně není, takže by to teoreticky nijak negativně rychlost ovlivňovat nemělo.K T-Mobilu nebo Vodafonu tedy na xDSL přeci jen možná přejdu, protože oba mají i těch 50/5 (u všech 3 operátorů je možné mít na mé adrese nejvýše 50/5) o stovku levnější.Známá nedávno od O2 (platila 352,- za 2/0,2) přešla k T-Mobilu (20/2 za 399,-) a nemůže si to vynachválit. Už se blížilo skoro k automatickému prodloužení smlouvy u O2, ale ona jen zašla do T-Mobile prodejny zařídit internet vzduchem, za 5 minut byla hotová a rovnou šla do O2 prodejny stávající internet zrušit. Samozřejmě čekala 15 minut kvůli lákadlům a otravování zákazníků ve frontě a když byla na řadě, přemlouvali ji taky, že jí další velkou slevu a tak... Ale ona že už to má zařízené a nelíbí se jí jejich přístup, tak to prostě chce zrušit.Když mi popisovala výrazy prodejců v O2, musel jsem se zasmát... Podle nějaké statistiky snad z roku 2017 prý 2/3 ze všech stížností je směřováno právě na O2 a každoročně od jich dost lidí odejde. To taky o něčem vypovídá.Ještě tedy otázka, co by mě zajímalo.Ta pevná linka je udělána tak, že po ní může jakýkoli poskytovatel internetu internet poskytovat? Stejně tak mi vrtá hlavou, jak vůbec fungují dodavatelé elektřiny, že jich je několik a všichni poskytují energii po tom stejném vedení...

V případě linek to tak obecně není. Každý kabelový operátor má linky vlastní, které nikomu nepůjčuje resp. nemusí, jsou jen jeho. Protože je na své náklady vybudoval. V případě elektřiny či plynu je to jiné, zde je trh tzv. liberalizován, tudíž je zde umožněna konkurence. Je to obdobné s tím co nyní přichází ve velkém u Českých drah, kdy po jejich kolejích budou jezdit či už jezdí různé konkurenční společnosti.

Takže jestli to správně chápu, T-Mobile by sem musel přijet a natáhnout ke mně vlastní drát? A jak vůbec po zadání adresy na jejich stránkách dokáží napsat, kterou nejvyšší rychlost mi můžou nabídnout ještě předtím, než to tu zapojí?

České dráhy nevlastní žádné tratě. Vše je dopravní cesta, která patří SŽDC a ta je státu, čd jsou jen jedna z firem, která dopravní cestu užívá také za ni platí, jako ostatní dopravci (regiojet, leoexpres atd. cdcargo, unipetrol, avt atd).

S těmi linkami je to tak, že linky xDSL provozuje firma CETIN, která vlastně byla vyčleněna z O2 a je víceméně samostatná a pronajímá ty linky každému, kdo projeví zájem a zaplatí. Takže s xDSL můžeš mít po stejných státech několik různých poskytovatelů. Ale to je v podstatě jediná výjimka, jinak jsou veškeré optické nebo metalické kabely ve vlastnictví jednoho poskytovatele, který je tam natáhl a jiný poskytovatel k nim nemá přístup, takže nemáš možnost volby. A co se týče elektřiny, tam je to tak, že rozvodná soustava v celé republice patří buď ČEZ nebo EON ti různí distributoři jsou jen překupníci, sami žádnou elektřinu nevyrábí. Jen ji virtuálně nakupují na energetické burze, vymyslí nějaké svoje koncové tarify a virtuálně prodávají domácnostem a firmám. Ve skutečnosti ať si vybereš jakéhokoliv dodavatele elektřiny nebo plynu, tak to jde vždy ze stejného zdroje a stejným vedením.

my máme internet od vodafone Pevný internet 30 Mbps - 4G LTE nainstalovanou rychlost 15 Mbps tenhle internet nikomu nedoporučuji seka se to a pořad mají nějaké vypadky !!

Jestli si myslíš, že přístup TMobile je lepší než O2 tak abys nebyl překvapen.

Internet vzduchom ? A to je čo ? Obyčajné WIFI 20/2 ? Aj ke´d je to T-mobile je to pre teba Krok späť ! Ak to nechápeš , tak potom je zbytočné radiť ti niečo ! Lebo poradie je - optika - drát- WIFI - satelitný internet - dedinské WIFI internetová spoločnosti !

Ne, nejde o wifi, ale o 4G síť.

Čti si prosimtě nejprve pořádně otázky, ať neodpovídáš úplně mimo téma... Je to internet přes mobilní síť, viz. "Vložení SIM karty"

Nemluve o tom, ze neni drat jako drat. xDSL pripadne kabelovka fakt nejsouvetalonem kvality inet pripojeni, jenom je to levne. Apropo, kdyz se tu resi pripojeni za par set mesicne, tak pro nej optika (FTTH) asi nebude moc volba.

proc ne? u nas - mestecko cca 6000 obyvatel - nabizi optiku na gponu 30/10 za 250,- s dph mesicne, bez zavazku a opravdu to kazdemu tech 30mbit/s dava, pingy na seznam 3ms...

Ja nerikam, ze takova mista neexistuji - jen je to asi tak jako vyhrat ve sportce a ja ti to stesti preju Bohuzel to neni nic globalniho jako LTE, ani skoro globalniho jako DSL. Kdyz odhlednu od te nizke rychlosti (to je skoro hrich tohle davat po optice), tak je to takova bila vrana.PS: Ten ping ale neni na optiku nic moc, temer stejny mam na wifine (lokalni wifi ISP je taky takova bila vrana) 64 bytes from 77.75.77.53: icmp_seq=0 ttl=247 time=4.269 ms64 bytes from 77.75.77.53: icmp_seq=1 ttl=247 time=3.749 ms64 bytes from 77.75.77.53: icmp_seq=2 ttl=247 time=4.443 ms64 bytes from 77.75.77.53: icmp_seq=3 ttl=247 time=4.450 ms64 bytes from 77.75.77.53: icmp_seq=4 ttl=247 time=5.448 ms64 bytes from 77.75.77.53: icmp_seq=5 ttl=247 time=3.685 ms64 bytes from 77.75.77.53: icmp_seq=6 ttl=247 time=4.210 ms64 bytes from 77.75.77.53: icmp_seq=7 ttl=247 time=5.284 ms64 bytes from 77.75.77.53: icmp_seq=8 ttl=247 time=3.927 ms64 bytes from 77.75.77.53: icmp_seq=9 ttl=247 time=3.521 ms

Mimochodem, urcite to maji dobre spocitane, ale je to krasny priklad, kde se da demonstrovat logicka existence agregace v realnem zivote:mestecko 6000 obyvatel, rekneme 2500 domu/bytu, tretina se pripoji...takze 833 pripojek po 30Mbps = 25/8Gbps pri prijmu 208 tisic Kc... hmm. Nebudeme si hrat na "zrusene agregace" a "garance", takze rekneme down agregace 1:10 a up agregace 1:3... = 2.5Gbps uplink. Z prijmu neco snedi lidi, neco technika a veci okolo, najmy, zbyde treba 80. To je asi realny a zivotaschopny. Jenom to chce vic takovych osvicenych ISP a samosebou mest, jelikoz ne vsude jsou nadseni z kopani do ulic a chodniku

Jejda, omlouvam se, aby nedoslo k nepochopeni... "zbyde treba 80 na zaplaceni toho uplinku a mozna i nejaky maly zisk"

Kabel je sice kabel, ale já nemám jinou možnost než ADSL (na VDSL jsem už daleko od ústředny) nebo LTE Pevný internet vzduchem... ADSL od O2 byla celkem tragédie, tak jsem ho zrušil a mám LTE (Pevný internet vzduchem) od TM (mám přímou viditelnost na vysílač) a jsem spokojenej, výpadky jsou ojedinělé, ping kolem 20 a rychlost celkem stabilní kolem 20/5...

Ja bydlim v podobné dedine, nademnou 2 chalupy, kabel neni. Mam lokal wifi poskytovatele a za 500 necelych mam 30/15 garant s tim, ze udelali to, ze rychlost je taka co linka da ale 30/15 je minimalni rychlost. I s verejnou. Musty mam 70/50 c pohodě, nezatraxujte lokalni isp na dedinach. Na ap co vysila je 7 lidi. Maji nejake spesl zarizeni na 5GHz co dava vse vpohode. Servis do druheho dne. Ping 14ms v prumeru. Takze zalezi. Upload 2Mbity je prachbidny, navic u lte 20/2 je az, takze to muze a je vetsinou menci ale nikdy ne vetsi.

Mám od T-Mobile pevný internet vzduchem 100/25 už rok jede stabilně jednou jsem měl výpadek ale byl to prý celorepublikový. Odešel jsem taky od O2 50/5 strašně mě padal a jejich chování na lince prostě hrůza. S O2 jsem skončil a mám klid !

Nejednodušší je vypovědět s O2 smlouvu , na kterou je určitá lhůta. Pokud je smlouva na roky, nezbývá než tuto dobu přečkat, ale 2 měsíce před koncem smluvní lhůty dát vypovězení služby u O2! nebo při nedodržení doby vypovědět smlouvu s uhrazením některých nedodržených podmínek. O2 je jen telekomunikační služba a pevné sítě má ve svém majetku Cetin. Pak klidně přejdi na jiného poskytovatele, se kterým uzavřeš novou smlouvu na určitou službu. Je jedno, zda máš službu od jakéhokoliv poskytovatele rychlost připojení 20, 50 nebo 80 Mb/s. U tebe O2 padal a to je dáno vzdálenosti od ústředny O2 a podobný problém jsem měl také. Pokud bude nadále padat pevná linka i u jiného poskytovatele, pak nezbývá, než mít bezdrátového poskytovatele internetu. Záleží na lokalitě, jak je pokryta různými providery. U mne vždy převládá pevná linka a to kvůli objemným video-souborům. Po odchodu od O2 je jakékoliv připojení na internet bezproblémové.

Mám internet vzduchem,budu ho předělávat na pevný ,několikrát za den vypadne a dlouho to trvá než naskočí