Pevný disk

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda pevnému disku nevadí (ve vypnutém stavu) menší otřesy jako například když jedete v autě a máte s sebou notebook (vypnutý) a překedete přes nějakou nerovnost atd...Předem děkuji za odpověď a pokud něco není jasné napište.

Odpovědi na otázku

Nevadí, ve vypnutém stavu snese notebookový disk docela hodně.

Nevadí, protože při nečinnosti (zvláště pokud je přístroj vypnutý) je ramínko s čtecí hlavou odparkované v krajní klidové poloze, kde je mechanicky aretováno/zajištěno proti otřesům.

Děkuji vám moc za odpověď (já si totiž myslel, že když je počítač vypnutý tak hlavice se čtečkou či jak se "to" nazývá zůstává na místě posledního zápisu a vibracemi se posouvá a tím vznikají fragmenty) takže ještě jednou děkuji

Kdyby to tak bylo, tak by ten disk šel dost rychle do křemíkového nebe, protože by hlavička klesla na plotu a škrábla by ji. Hlavičky se parkují snad odjakživa, akorát v dřevních dobách se to nedělo automaticky, ale před vypnutím počítače bylo nutné zadat "parkovací příkaz", tehdy ještě v DOSu, CP/M...

No to je pořádná kravina ;) Fragmenty na HDD nejsou fyzického rázu, ale vznikají tím, že když na disku po smazání nějakých dát zůstane volné místo určité velikosti harddisk potřebuje zapsat nějaký větší soubor, tak ho rozdělí a část zapíše do toho volného místa a část do jiného. Tím vznikají fragmenty neboli fragmentace souborů.

Hlavičky se po vypnutí vždy automaticky vrací do parkovací polohy. Překvapivě jednoduše pružinou :)

Vypnutý disk má mít zaparkované hlavičky a na běžné otřesy musí být konstruovaný. Pokud teda nemáš notebook položený na "dusací žábě" - což ale nejsou běžné otřesy.

NTB disky jsou přece na tohle použití dělané (k čemu by byl NTB, který by se nesměl nosit).Ale pokud máte o disk strach, kupte si SSD, tomu jsou otřesy úplně šumák a navíc si pěkně zrychlíte NTB.

Jak píše kolega nade mnou. Proč řešíte HDD, když dnes máme SSD a bez něj je práce s počítačem utrpení

A proč to řešíte vy, když máme chytré lidi?Nezlobte se, ale nahrál jste na smeč. Prostě tazatel se ptá na HDD a není naší věcí řešit, proč má HDD a ne SSD. Něco jiného by bylo při radách k nákupu, ale tady doopravdy ne.