» Poradna » Ostatní

Pevnost v tahu na kila

zdravim,
mohol by mi niekto poradit-ked mam na vyrobku uvedenu pevnost v tahu 500 N
-akou silou(v kilach :) poprosim) ho mozem tahat? teda napr ake zavazie mozem na to zavesit a nepretrhne sa?
thx

Odpovědi na otázku

ty si asi nedochodil základku
500N=500Kg

No, to Tys musel chodit na nějakou hodně zvláštní základku ...
Síla 1 newton je taková síla, která udělí volnému hmotnému bodu o hmotnosti 1 kg zrychlení 1 ms-2.

A řečeno jinak :
1kg of mass = 9.81 newtons
1Kg = 9.81N
1 newton = 0.101971621 kilogram-force
1 kilogram-force = 9.80665 newton

Tak tak. To byla divná základka Bude to záviset na tíhovém zrychlení (a to se mění podle nadmořské výšky)

F=mg

F...síla (tíhová síla)
m...hmotnost
g...tíhové zrychlení, v našich podmínkách v ČR je to průměrně 9,81.

9,81 ms^-1. Pozor na jednotky všech veličin.

F[N], m[kg], g[ms^-1]

ms^-2

Jo sorry, sakra, taková hrubka, a ješte ji zkopíruju přes schránku

To si pleteš s kilopondy.

když už, tak 50kg

hm, sorry, tohle patří pod jiný příspěvek

500Kg, ale dej si pozor, aby jsi to nezacal roztahovat velkou rychlosti. Pak by v tom trhnuti mohla byt pouzita mnohem vetsi sila a uz by to ten vyrobek nemusel vydrzet.

Ó nikoliv, velký Nargone, tvůj údaj je zcela chybný. Jednak, z přísně fyikálního hlediska, přepočítávat sílu na kila nelze (že to nezkusíš převádět na litry!) a když už připustíme převod na ekvivalent hmotnosti, který v normálním tíhovém poli Země vyvolá stejnou sílu, tak ten ekvivalent je přibližně 50kg. Převodní vzorečky jsou uvedeny svrchu. A žádné škubání, či neškubání, to je jiná věc (při tzv. škubnití se vyvíjí síla podstaně větší).

Výrobcem je povolené statické zatížení cca 50Kg (tíhové zrychlení se obvykle zaokrouhluje na 10ms^/2), ale unese to víc, záleží na použitém bezpečnostním koeficientu K, který může být od 1,5 až někam přez 10 (letecký průmysl). Spočítá se teoretické dosažení meze pružnosti (za ní nastává deformace) a pak je výrobek K krát předimenzován. Tolik suchá teorie, v praxi záleží na dalších podmínkách - v závislosti na materiálu třeba na teplotě, vlkhosti, UV záření a daších vlivech se může daná věc chovat úplně jinak, než očekáváš.

Nezávidím tazateli. Myslím, že by v takovýchto rozporných vyjádřeních, kde je jednoduché určit, kdo má pravdu, měli ti, kdo se mýlí (gouryella, Nargon), uznat svůj omyl a nemást tazatele.