"Permanentní" záloha

Zdravím. Chtěl bych si pořídit nějaké úložiště, kde bych měl zálohovaná "důležitá" data. Nejde mně o pravidelné zálohování. Data by se tam jednou nakopírovala a na úložiště by se sáhlo jen v případě, kdy bych přišel o jejich kopii na disku v počítači. Je pro tohle vhodný externí USB disk (ať už 2,5 nebo 3,5")? Nebo je lepší obyčejný interní 3,5"? Případně něco jiného? Ať už by to bylo cokoliv tak to bude jenom ležet někde v šuplíku a nebude se s tím nijak manipulovat. Předem díky za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Žádná spolehlivá dlouhodobá záloha neexistuje. Běžně se může stát, že ten disk za rok vytahneš že šuflete a nic na něm nepřečteš. Co si představuješ pod pojmem permanentní, jak dlouho?

pod pojmem permanentí záloha si vždy představím něco takového....https://cz.depositphotos.com/62364881/stock-photo-egyp... trvanlivost tisíce let, odzkoušeno.... bohužel přenosové rychlosti a poměr rozměry/kapacita nejsou pro praktické užití nic moc.

Ano, je to tak. Pokud to neztratíš nebo nerozbiješ, trvanlivost v podstatě neomezená. Jen se blbě shání mechanika s USB pro tato média :)

Jasně, souhlasím, ale to bych asi vytesával ještě 100 let po smrti...

No, to permanentní je jen v uvozovkách, ale podle zkušeností se dvěma stejnými externími 500GB 2,5" USB disky, které používám na pravidelné zálohy a spolehlivě fungují už 6 let, tak bych řekl alespoň kolem 5 let. Já vím, všude slyším, jak lidi přicházejí o data, jak disky odchází pomalu dvakrát do roka apod... Možná jsem měl jenom štěstí, ale žádnou takovou zkušenost zatím nemám (když nepočítám optické disky - těch jsem se zbavil už dávno a nikdy víc je nechci ani vidět). Jinak to úložiště by mělo mít kapacitu 2TB.

Mám dva externí 3,5" disky Western Digital rok výroby 2004, oba fungují a data se dají přečíst. Kapacita 80 GB Jinak co se týká zmíněných optických médií, mám CD z roku 1996 (lisované), kompaktní disk ve formátu KODAK Photo CD obsahující 100 obrázků. Dám ho do mechaniky a bez potíží přečtu. Akorát tehdy obrázek "ve vysokém rozlišení" měl 768x512 bodů Samozřejmě, běžné vypalované CD/DVD jsou na tom s životností mnohem hůř. Naděje jsem vkládal do těch nových archivních médií s anorganickou vrstvou, ale k nějakému většímu rozšíření nedošlo tak jsem od toho upustil. K čemu mi bude disk s čitelnými daty, když už nebude v prodeji mechanika ve které bych ho přečetl?

Tak já v pohodě přečetl i vypalované DVD. Pálil jsem je někdy kolem roku 2000, spíš i dříve a někdy loni (2018) jsem si něco z toho kopíroval na NAS. Filmy jsem zjistil že jsou nekoukatelné, protože tehdy běžné SD rozlišení (tj nic x nic) je dnes už fuj a blé. Ale nějaké ty seriály jsem si zkopíroval, protože ty ve vyšším rozlišení stejně neseženu. A ač měla média minimálně 15 let (spíš ke 20ti letům) tak jsem je v pohodě přečetl. Jen jsem zjistil že u jednoho seriálu jedné sezóny mi chybí díly 13-24, protože jsem si 2x vypálil díly 1-12. Holt jsem blbec.DVD byly celkem normální Verbatim DVD+R 16x a žádné extra skladování. Jen jsem je měl v takovém tom plátěném pouzdře na 100kusů se zapínáním na zip. A to jsem měl hozené v šuplíku.

No já mám v počítači na data dva 160GB disky, ty jsou minimálně 10 let staré a fungují bez problémů. Ale možná je to proto, že jedou prakticky denně. Mám totiž i dva disky 250GB (jeden 3,5" a jeden 2,5"), které před uložením normálně fungovaly, ten 3,5" jsem měl ve svém počítači jako systémový disk před SSD a ten 2,5" příbuzní v notebooku taktéž jako systémový. Z plně funkčních disků po 2 letech v šufleti nefunguje ani jeden, tváří se jako neinicializované.

To je zajímavý postřeh. Je možné, že když není disk delší dobu provozován, tak mechanické části nějak zatuhnou? Pak by možná stačilo disk několikrát do roka na chvíli připojit k počítači, aby se mohl trochu "rozhýbat" a vydržel ve funkčním stavu déle. Něco trochu podobného se mi stalo s DVD mechanikou. Byla sice pořád v počítači, ale taky asi 2 roky jsem ji nepoužil, a když jsem to jednou chtěl zkusit, tak se dvířka vysunula jen asi do půlky. Po tom co jsem jim trochu pomohl a vložil DVD, tak se nejspíš ani neroztočilo (neslyšel jsem žádné "typické" zvuky).

Osobně si myslím, že to není mechanický problém, ale jednoduše slábne magnetický záznam. V současných kapacitách je hustota velmi vysoká a sousední části se prostě vzájemně odmagnetovávají, takže záznam slábne. No a při provozu se nejspíš částečně nějakým způsobem obnovuje. Každopádně harddisk v šufleti opravdu není vhodný na dlouhodobou zálohu a jediný bezpečný způsob zálohy je více kopií, ideálně aspoň 3.

doporučil bych externí box na disky - zda 3,5 nebo 2,5 záleží zejména na objemu dat a rychlosti kterou budeš potřbovat. samozřjemostí je že jeden disk je na nic, lepší je mít ta data na více diskcích současně.další možnost: https://cs.wikipedia.org/wiki/RAIDpřípadně se jeden čas používali "long life" dvd, něco jako https://www.zdnet.com/article/the-1000-year-dvd...

3,5 palcové HDD jsou spolehlivější než 2,5ky, protože tam není vše tak nacpané do malého prostoru a neřeší se hmotnost.

Takové zařízení neexistuje. Nejlepší je kombinace služeb, třeba NASka s více disky + záloha na cloud.Pokazí se řadič na NASce = obnovíš z cloudu. Pokazí se disk = vyměníš a data se na něj replikují. Zruší se cloud = založíš nový, nebo zapojíš na druhej konec světa další NASku.Cokoliv mimo tohle je nespolehlivé

Na takovehle zalohovani je docela vhodny Amazon Glacier. Misto je celkem levne (aktualne 4 USD za mesic pri ulozeni do datoveho centra ve Stockholmu, nebo 4,5 USD ve Frankfurtu). Plati se pak za cteni tech dat, coz se pri zalohach snad nestava casto.https://aws.amazon.com/glacier/pricing/

Permanentní záloha zatím bohužel neexistuje, jedině to zapsat do skla, ale nesměl by to nikdo rozbít :DPokud zálohovat na delší dobu, tak určitě nemechanické disky, tam je možnost vyschnutí nebo poškození mechanické části ať už stářím nebo otřesem. Lze to odvodit od poskytované záruky, a tedy HDD 3-5 let a SSD až 10 let, samozřejmě, že mohou vydržet déle, ale také nemusí. Ovšem u SSD máš limit počtu zápisů, který ve tvém případě by vadit neměl. Pokud máš v plánu zálohovat hodně velká data, tak zkusit HDD a průběžně testovat, něco zapsat a ověřovat jeho stav přímo ve windows nebo třeba přes CHKDSK Tool. A v případě upozornění nebo 5 letech koupit nový a zálohovat na něj. To většího množství dat bude podstatně levnější než u SDD.

Případně ještě můžeš zkusit cloudy, které jsou relativně levné a mají zálohu tvých dat na více místech po světě. Google drive je poměrně drahý, 2TB má za 450 Kč/měsíc, ale má spoustu serverů a možnost až 30 GB. iCloud je levnější a třeba 2TB má za 249 Kč/měsíc. Dropbox uvádí že má "neomezené" uložiště za 385 Kč/mesíc.OneDrive má 6x1TB za 269 Kč/měsíc.A případně existují i další cloudy, ale některé nejlevnější nemusejí mít tolik záložních serverů, nebo mohou být v kritických oblastech (povodně, sopky, válečné oblasti atp.).

Do skla ne, sklo my se mu ani ne po 1000 letech pomalu rozteklo (amorfní látka). Nejlepší by asi byl nějaký ušlechtilý kov (platina/iridium), nebo něco ve velké velikosti (vytesat někde do skály s velikostí písmena v řádech stovek metrů, do pevné a odolné horniny. To by mělo pár milionů let vydržet. Déle opravdu nevím, fyzik nejsem.

Zalezi taky na mnozstvi tech dat. Externi disky nejsou spatna volba. Treba dva ruzne exteraky ulozene na ruznych mistech (jeden napr. u rodicu v jinem dome/byte). Da se jeste kombinovat se zalohou do cloudu.A pri doplnovani zalohy zkontrolovat, zda disk funguje a data jsou citelna.Permanentni/neznicitelna zaloha to neni, ale ta sance, ze o data neprijdes, je uz slusna.

Existují archivační DVD, které mají jiné složení než obyčejné DVD. Takže se po čase neloupe a neničí. Měl bych v nich větší důvěru, než nějakou elektroniku flash/hdd.Případně jak někdo psal, tak ten Glacier od Amazonu je taky dobrej.

Třeba Data Tresor Disc - http://www.datatresordisc.eu Maj to i na Alze.

To jo, ale za pár let nemusíš sehnat mechaniky, už dneska se mechaniky do nových PC nedávají, navíc ty speciální jsou drahé

DTD šlo snad číst na běžných DVD mechanikách, pokud se nepletu. A nikdo snad nepočítá, že by se nechal na 50 let zamrazit spolu se zálohou a pak řešil, co s tím.Stejně jako když dneska máš archiv disket, tak už jsi nejspíš koupil disketovku a převedl to na jiné médium.

NA to není třeba žádná speciální mechanika. Doporučují sice certifikované mechaniky na zápis ale jde i bez nich. Používám to léta v práci a zatím jsem nidke neměl problém s tím že to nešlo přečíst. Je to klasické DVD které je vyrobené z anorganických materiálů. Tím pádem tam nedochází k takové degradaci.

Na přečtení asi speciální mechanika potřeba není, ale na vytvoření ano. Já jsem ve své mechanice, která DTD nepodporuje, jeden zkusil kdysi vypálit a nešlo to.

Všem moc děkuju za tipy. Asi to vydím na kombinaci 2 externích HDD uložených na různých místech a cloudu.

To zatím udělej jen ten cloud, externí disky jsou dost nespolehlivé a mnohdy když se poškodí řadič, tak je můžeš vyhodit, protože tam mají napájené přímo usb. To je lepší koupit rámeček pro disk a do toho dát disk. Taky jako zálohovací exterák nepoužívej SSD.

jj, koupil bych normální 3,5ku "interní" disk - např. WD RED nebo jiný NAS disk a k tomu usb box (=krabičku co to chrání i mechanicky, rozhodně ne dock ani kabelovou redukci).

Taky to tak používám 3,5" + usb box. A důležitá data mám uložená ve dvou počítačích.

Tak se zdá, že co člověk to trochu jiný názor nebo zkušenost . Po přečtení některých příspěvků raději místo externího disku pořídím "interní" + USB box, kvůli snadné výměně, případně možnosti instalace přímo do počítače. Musím se přiznat, že cloud se mi vždycky trochu příčil - svěřovat svoje data někomu jinému, ale když to považuje za dobrou volbu tolik lidí... tak proč ne.

tak u cloudu jde o to, jaká data mu chceš svěřovat. Kdyby to měly být třeba skeny rodných listů a lékařských zpráv nebo firemní dokumenty z rodinného podnikání tak je na cloud nahraju v souborovém kontejneru TrueCrypt a vím, že i kdyby se poskytovatel chtěl podívat, tak se prostě nepodívá Ale nějaké selfíčka a fotky z dovolené asi nikoho zajímat nebudou.

Pokud tam mám archiv běžných rodinných fotek (osobně fotím spíš krajinu, lidi minimálně), tak tohle neřeším. A kdybych chtěl, tak si to zašifruju truecryptem a mám jakousi jistotu, že provozovatel cloudu si data jen tak nepřečte. Každopádně cloud u renomované firmy je spolehlivější, než jakákoliv domácí záloha. Já používám google, nemám těch dat zase tolik a 100GB mi bohatě stačí. U Google se nebojím, že bych o data přišel. Přeci jen mají více datacenter v různých lokalitách. Každopádně princip zálohy spočívá v rozložení rizika. Důležitá data mám na více HDD, se kterými stále nebo často pracuju, takže bych včas poznal, kdyby nějaký začal odcházet a k tomu bezpečnostní zálohu v cloudu. Bohužel je to stejně i tak pořád vlastně provizorium, musí se s těmi daty stále pracovat a přesouvat je na nové disky. Žádné zařízení, kam by člověk data nahrál a věděl, že se o ně nemusí aspoň 50 let nijak starat, není pro běžného uživatele dostupné. Dalo by se to označit za zdaleka největší průšvih celého oboru digitální techniky. Každý běžný uživatel je schopen v krátké době vyprodukovat obrovské množství dat, ale neexistuje žádný opravdu spolehlivý a bezpečný způsob, jak je dlouhodobě uchovávat.

Ja mam doma od roku 1986 derne stitky a nejakym OCR bych je jiste dokazal i precist. Jen ta kapacita neni nic moc a prenosova rychlost by odpovidala dobe vzniku...

Na dlouhodobe zalohy nejsou vhodne disky/cd/flash, profesionalne se pouzivaji pasky. Doporucil bych nejakou cloud sluzbu ( pokud ses paranoidni, zakryptuj si obsah a uloz zakryptovana data ). Amazon Glacier ... ( zaloha na pasky pravdepodobne neco jako Sun StorageTek SL8500 ) a platis minimum za zalohu/mesic za obnovu zaplatis vic ( ale zase ne drasticky ) Osobne pouzivam Google Cloud Storage.

Vím že většina lidí považuje třeba zálohování na flash disky za šílenství, ale sám to občas dělám (samozřejmě mám i další zálohu na externím HDD). Nikdy se mi nestalo, že bych o něco přišel. Dokonce i hodně starý 128MB flash disk mi stále funguje a nikdy se z něj nic neztratilo (to, že je kapacitou v dnešní době skoro k ničemu teď pomíjím).Co se týká cloudu, nejsem až tak paranoidní kvůli tomu, že si někdo bude prohlížet moje data (nejedná se o nic jakkoli choulostivého), stejně, kdo by na to měl čas . Spíš mám (asi nesmyslné?) pochybnosti o spolehlivosti. Nepřijdu tam o data s podobnou pravděpodobností, jako když je budu mít v počítači + na dvou dalších HDD schovaných po šuplících?

"jako když je budu mít v počítači + na dvou dalších HDD schovaných po šuplících?"zapomínáš na případ, že tě vykradou nebo ti vyhoří byt - najednou jsou data z PC i HDD v šuplatech v háji.Pokud bude každý z těch zmíněných HDD jinde - jeden třeba u babičky na vesnici, druhý ve firmě v kanclu, tak šance, že to všechno odejde najednou je fakt malá.

Díky. Asi budu muset překonat obavy a zkostnatělost a cloud prostě vyzkoušet. K tomu (pro "jistotu") ještě vlastní záloha uložená na jiném místě.

No napriklad google cloud storage jde namapovat do linuxu a pak se ti to tvari jako lokalni filesystem a nic ti nebrani na nej vytvaret zakryptovane zalohy ( pokud ses paranoidni a neveris google ci komukoliv ). Mam tam ulozeno par desitek GB a cena je 1$ za 100GB a mesic ( cca ). Soubory jsou pristupne online ( narozdil treba od glacieru amazonu ).

já zvažuju, že aspoň adresář fotek nazvaný "rodina" nahraju do google fotek - v celkem slušném rozlišení mají neomezený počet a videa na YT a budu mít další trochu jistotu, že o ně nepřijdu. Zatím mám dekstop a k němu NAS kam to občas nasypu. Ale je to na jedné elektrice, tak mě děsí každá bouřka co jde kolem...

Vše je zranitelné, ale i tak, používám pro svá data (fotky, videa, nějaké dokumenty) dvě uložiště, externí disk Samsung a NAS Synology. Nikdy bych nesvěřil cokoli „mimo barák“, různé Cloudy a pod. To mě může kdokoli vykládat jak je to bezva.

No a kdyz se neco po .... a ten tvuj barak skonci pod vodou, v popelu tak tam budes mit hromadku digitalniho popela .

To je spekulace. To neřeším.

Teď to neřešíš a pak bude pozdě :) To není žádná spekulace, ale realita všedního dne. Požáry i záplavy je dějí denně a pokud toto riziko ignoruješ, tak nemůžeš tvrdit, že máš data zálohována. Respektive tvrdit to můžeš, ale pravda to nebude :) Data v jednom bytě je prostě pitomost a i kdybys to měl na deseti discích, tak požár nebo zatopení to nepřežije, popř. návštěva zloděje. Pokud je člověk paranoidní, není nic jednoduššího, než data zašifrovat a aspoň ta nejdůležitější mít zálohovan

Chceš zálohovat - tedy chránit svá data před náhlým výpadkem pracovních disků? A nebo archivovat - tedy uložit data, která už nyní nepotřebuješ mimo pracovní disky? V prvním případě skutečně stačí externí disk a nějakým sw na něj dělat snapshoty (například timemachine). V druhém případě vychází nejlépe páska. DLT a nebo novější LTO.

Tak se zdá, že páska by mohla být to co potřebuju. I když to má háček. Cena páskové jednotky (kazety) je, vzhledem k použití, více než přijatelná, ale to samé nelze říct o mechanikách (LTO cca. 40 000 Kč a víc). Vzhledem k tomu, že by se mi pravděpodobně jednalo o zápis jediné kazety, tak se to celé jeví jako nesmysl.

Proto jsem zmínil i DLT, kterou lze v bazarech (ebay) ještě sehnat už za rozumnou cenu.

Žádné zařízení medium vám nedá stoprocentní záruku na uchování dat. Ohledně zálohování, jde vždy jenom o minimalizace rizika ztráty dat. V domácích podmínkách je to trochu jiné jak ve firemní sféře. Nicméně i doma se to dá řešit velice snadno a relativně levně. Vycházel bych už z toho co se tu psalo. Je lepší dělat záložní kopie záloh na více místech. Je totiš menší šance ztráty dat u vícero jednoduchých záloh na různých místech než při uložení na jedno místo v NASce s Raid polem. Takže je dobrá kombinace i té NASky + externí klasický disk někde jinde a potuplovat například tím DVD od Datadisctrezor (roky používám v práci). NA archivaci bych nepoužíval třeba flešky či SSD. I ty se můžou podělat a data se z nich dolují podstatně hůře.. Držel bych se příslový že není rozumné vkládat všechny vejce do stejného košíku ;).

Tak jsem blíž prozkoumal různé navržené možnosti zálohování/archivace a vypadá to že budu muset využít "strategie rozložení rizika" na více záloh skladovaných na různých místech. Pásky by asi vyšly dost draho a vzhledem k tomu, že se mi jedná asi o 1,5 TB, tak zřejmně nepřichází v úvahu ani cloud, kde bych se asi taky nedoplatil.

Všem děkuji za příspěvky do diskuse.

Takže rozložit rizika a pravidelně (často) všechna úložiště kontrolovat.