» Poradna » Ostatní

Pekelně lenivej komp!!!

Zdravíčko.Zdvořile prosím o radu. Nejdříve konfigurace:Celeron Mendocino 500/66 @ 563/75ZD - chipset ApoloPro 133256 RAM - v biosu nastaveno na FAST a +33MHzGK MX 440Hdd 7200 ot.UDMA 5, aleHD tune mi ukazuje aktivní jen UDMA 4 (DMA je samozřejmě zapnuté)Win XP SP1A ted k problému: Toto PC je strašně zpomalené, nejde přehrát ani AVI soubor bez trhání. Nebo např. při odesílání věty přes Trilliana (ICQ) tato věta odejde, ale zvuk, který k tomu patří je opožděn cca o 1s. Kdysi jsem na takovém PC hrál Mafii, ale tady ten kus prostě něco pekelně brzdí. Po formát C: a přinstalování woken je to stejné. Všechny cache jsou v Biosu povoleny. Jinak je stabilní (neseká se, nerestartuje) Tak co s ním????

Odpovědi na otázku

A dáváš tam po reinstallu všecky ovladače??? (hlavně MB, VGA a tak) To je asi tak jediný, co mně napadá, kromě toho, že už je to celkem fosilní sestava.... Stran toho videa bych to viděl možná i na kodeky, ale když říkáš, že je to zpomalený celý....hm...

Na video bych zkusil kodeky ffdshow. Ale Celeron 500MHz by z komprimovaným videem mohl mít problémy.

Ano, jednak ovládače se nainstalují z Win XP, pak dám 4in1 a ještě jsem zkoušel jiné ovládače grafiky, ale nic nepomohlo. A codec mám nainstalovaný jen codec pack.

IMHO su codec packy to najvacsie svinstvo, co som kedy videl. pravda, bolo to uz davno a od tych cias sa mohli polepsit, ale odporucam zbavit sa codec packu a nahodit ten ffdshow.

vyhod ten krap z okna, snad nemyslis vazne ze ztracis cas resenim problemu s tokovou popelnici

Jo rád bych ho vyhodil, ale je to PC od otce a ten bohužel nemá 10K na nový.Jinak odinstaloval jsem codec pack a nainstaloval ffdshow-rev952_20070221_xxl.exe a je to snad ještě horší. Řeším to hlavně proto, že mi na Celeronu 500/64 RAM hrály avi v pohodě a myslel jsem že už to třeba někdo v minulosti řešil a ví na co sáhnout.

Málo paměti.

Taky mne to už napadlo, ale je tam 256MB a když jsem si půjčil 128MB a přidal, tak to bylo stejné

Ještě mne napadlo, jestli to není tím UDMA4. Jak ho donutit aby používal UDMA5? Kablík mám 80 žilový. A HDD to podporuje. Deska nevím, v everestu jsem to nenašel.

no k tomu trhani, ja mel kdysi celeron 466 a filmy mi bud trhaly nebo se mi rozutikal obraz a zvuk od sebe

Hm, hm, hm.... Ovladače z XPček... Tak si stáhni ovladače k chipsetu přímo ze stránek výrobce (nebo odkudkoliv z netu), oni ty XPčkový jsou jen tak aby to fungovalo A stran UDMA, tak UDMA MODE 5 je imho ATA 133, a to zaručeně tvůj HW nepodporuje, takže UDMA MODE 4 je ATA 100, čili bych tipnul, že je to OK.

UDMA4 je v pohodě, víc z toho nevytáhneš, deska to nezvládne.Překontroluj si ty ovladače grafiky, použij ze stránek nVidia nebo OmegaDrivers.

Ohledně videa ještě zkus odinstalovat zvukovku a pustit film, jestli se to urychlí.

HD tune píše ale přesně toto:HD Tune: SAMSUNG SP6003H InformationSupported mode : UDMA Mode 5 (Ultra ATA/100)Current mode : UDMA Mode 4 (Ultra ATA/66)

Tak jo, tohle pomohlo - vypnul jsem zvukovku v biosu a zdá se, že filmy jedou naprosto plynule!!! Ale co z toho plyne?? Je tam asi nějaká softwarová podpora, takže koupit zvukovku do PCI??

buď je blbá zvukovka nebo k ní nemáš správný ovladač.nějaký starý live koupíš v bazaru za dvě kila

Co takhle koupit v bazaru nějaký PIII. Stojí už jen pár stovek. Napřed bych se ale podíval na typ desky, případně ji otestoval nějakým diagnostickým programem, třeba CPU-z. Jinak VIA Apolo Pro 133 je starší typ chipsetu (693A+686A) Novejší je VIA Apolo Pro 133A 694X+686B(nebo686A) Proto ten výkon bude o něco horší i ta rychlost disku UDMA4 bude odpovídající části chipsetu 686A.