» Poradna » Programy

PDF v Acrobatu a QR kód

Ahoj lidi.Opět mám takový specifický problém:Chtěl jsem udělat v programu Acrobat (ne Reader) PDFko, kde bude pole pro zadání bankovního účtu a informací o platbě a udělá se z toho QR kód.To jsem udělal.V programu Acrobat (ne Reader) vše funguje bez problémů.Pak to samé PDF otevřu v programu Acrobat Reader a po vyplnění údajů, kdy by se měl aktualizovat QRkód, tak to z něj udělá jenom šedivý čtvereček.Hledal jsem na netu jak vzteklej a jediný, čeho jsem se dopátral je, že je potřeba nějaký Barcoded Paper Forms pro Acrobat, ale nikde jsem nenašel, co to je, kde to koupit, kolik to stojí a tak dále Nemáte někdo nějakou radu, jak udělat PDF soubor s dynamickým QR kódem, který bude fungovat i v programu Acrobat Reader?Díky!

Odpovědi na otázku

Acrobat není levný SW, proč nezaprudit support Adobe?

No už nemám aktuální verzi, tak mám pocit, že se se mnou vůbec nebudou bavit.Napsal jsem na nějakého jejich partnera v CZ a na odpověď už čekám asi přes týden, tak si nedělám moc iluze.

aha, tak to leda jejich uživatelské fórum... U nás i pár dalších firem v okolí se na Adobe kvůli výpalnému vykašlalo a PDF jedem v PDF Xchange

No já to PDFko zkoušel udělat i ve Foxitu. Bez problémů. Dokonce to ve Foxit Readeru (teda i to vytvořené v Acrobatu) jde otevřít.Ale jelikož to PDFko budu distribuovat různým lidem, které nemůžu nutit přeinstalovávat PDF prohlížeč, tak jsem těžce v pasti

Lidem, kteří to chtějí, s PDFkem posíláme mailem i obrázek QR platby.

tak předpokládám, že chce asi interaktivní PDF formulář, co si to QR vygeneruje sám. Protože vyrobit QR kód jako obrázek problém není.

Ano, musí to být interaktivní.Obrázek mi k ničemu nepomůže

takže ti ten formulář funguje všude jen ne v aktuálním Adobe Readeru?

To jsme si taky mysleli. Nakonec se ukázalo, že pro většina příjemců je užitečnější, když dostanou .pdf + .isdoc. Samozřejmě ale záleží na způsobu použití.

Není třeba v Adobe Acrobat Readeru zapnout Javascript, případně něco jiného?

Není to nastavením Adobe Acrobat Readeru. Souvisí to s licencemi Adobe.

A jak zni zadani? Nejak nechapu ten use-case. Co tam ti lide vyplnuji a proc?

Hele zadání je asi takové:Mít PDF, kam buď člověk naťuká třeba číslo účtu a částku nebo tam přijdou externě z FDF souboru údaje a v tom PDF se mu zjeví QR kód.Jak jsem tak zjistil, tak by bylo potřeba, aby ten PDF soubor měl nějaká vnitřní extra práva, ale nevím jaká a jak je nastavit no

To neni zadani. To porad opakujes, ze se chces podrbat levou rukou za pravym uchem.

Pro možnost zobrazit generované QR kódy (generované podle různých zadání uživatele) musí mít PDF soubor zvláštní práva (licence). Cena těchto práv bývá vysoká.Na netu k tomu píší:"In order to use QR codes (or a barcode field in general), your document needs to have extended Reader rights the include the barcode rights. You need either Adobe's LiveCycle software to apply these rights, or Datalogic's corresponding toolkit. These rights cannot be added with just Adobe Acrobat."https://community.adobe.com/t5/acrobat-reader-discuss...

Ano, ano.K tomuhle jsem také došel. Ale dohledat další informace se mi totálně nikde nepodařilo.Software Adobe LiveCycle navíc už není podporovaný. Ale nainstaloval jsem si jeho starší verzi (kterou mám zakoupenou) a ani tam jsem nic o těchto právech nenašel Ale jako že vůbec.Dohledat na netu něco o těch Barcoded Paper Forms se mi taky vlastně nepodařilo.A jinak ano: nefunguje to v Acrobat Readeru. Pokud to samé PDF otevřu Foxit Readerem, tak funguje krásně.Takže je to nějakými právy v PDF, která respektuje Acrobat Reader a ostatním prohlížečům jsou ukradená.Zkoušel jsem v něm nastavit všemožné i nemožné, Javascript je samozřejmě povolený, jiné skripty normálně fungují, jenom ne QR kód.Pokud by to pomohlo, klidně nějaké vzorové PDF hodím někam na net k prozkoumání.

jsem teď pro srandu zkusil vložit formulářové pole pro čárový kód / QR v PDF X-change editoru, akorát já tohle nikdy nepoužíval a netuším, jak se to jako napojí na jiné formulářové pole...Tazatel může zkusit demo PDF X-Change Editoru, které má plnou funkcionalitu, akorát vkládá vodoznak. Pokud mu to bude fungovat v něm, ten program není tak drahý, třeba se mu vyplatí...

https://www.pdfxchange.cz/produkty/pdf-xchange-edit...

Děkuju.Ten PDF-Xchange vypadá slušně, možná slušněji, než Acrobat.Ale výsledek je stejný.Vytvořím v něm PDF s QR kódem a čudlem pro jeho aktualizaci.Jakmile to otevřu v Acrobat Readeru a ťuknu na aktualizaci, tak mám šedivý čtverec.Takže prostě problémem je program Acrobat Reader, který, když nemá NĚJAKÁ práva, tak ten QR kód prostě neukáže a basta

pak je ovšem otázka, zda má tohle v PDF řešení, pokud to vyžaduje něco nestandardního na straně klienta a nefunguje to v ofiko prohlížeči Adobe aktuální verze...Pak by asi jediným řešením byl webový formulář v PHP, co by umožnil export hotového dokumentu i s vygenerovaným QR kódem do PDF... Celkem bych čekal, že něco takového by nejspíš ani nebylo nutné tvořit od píky, že už toho muselo spoustu vzniknout a být někde na netu.

Proc to omezeni na PHP? Proc ne v libovolnem dalsim jazyce schopenm prace s webem?

protože mne to napadlo jako první a asi to je nejvíc rozšířené... Ale v čem si to zařídí, v tom to bude mít...

Problém je jinde. Klienti tazatele budou otvírat PDF formulář ve svých počítačích, kde mají obvykle nainstalovaný Adobe Acrobat Reader. Bohužel tento prohlížeč z licenčních důvodů odmítá zobrazit QR kód, pokud je generován dynamicky. Dynamicky zde znamená, že podle různých voleb a zadání klienta se mění zobrazovaný QR kód. Statický QR kód se zobrazí správně. Myslím proto, že v Adobe Readeru nebude fungovat ani PDF formulář vytvořený v PDF X-Change Editoru.

Ano ano, je to tak.Problém je v oficiální aktuálním Adobe Readeru, který prostě odmítá zobrazit dynamicky vytvořený QR kód.Je jedno, v jakém programu to PDFko vyrobím, protože pokud Reader pozná, že objekt je QR kód, tak ho nezobrazí.Mrcha jedna.A ano, je to i tak, že ten dokument bude pro x jiných lidí a nemůžu je hnát na web nebo jim instalovat php nebo něco takového Acrobata má každý. Téměř.Ono to nutně nemusí být PDFko, ale tohle mi přišlo jako dobrý způsob, kdy a) na všech PC bude vypadat stejně b) dají se do něj dostat data (pomocí FDF souborů).Kdyby někoho napadla jiná varianta souboru, který bude umět nacucnou BEZ zásahu uživatele data z jiného souboru a aby byl stejný všude, tak sem s tím.Ale to dost vylučuje třeba word nebo excel...aspoň myslím...

Ty bys jim neinstaloval PHP (ani nic jineho) - ty bys je nasmeroval na webserver (ktery bude mit na pozadi program v PHP nebo libovolnem jinem jazyku, ktery se na web pouziva) a ktery zaridi vygenerovani toho PDF, ve kterem bude kod jako obrazek. Pak ho nabidne uzivateli ke stazeni.

proč je web problém? Nedokážeš zajistit zabezpečení dat, nebo nemají připojení k internetu?

No tou myšlenkou na web a tak jsem se taky zabýval, ale:a) někde nemusí být připojení k netu, ale to by se možná dalo i přežítb) protože v některých případech je potřeba to mít maximálně bezobslužné, tak je představa taková, že do nějakého programu naťukají ty údaje pro QR kód, klik, šup a otevře se jim to PDF naplněné daty. Musí to být tak, že program vyrobí nějaký soubor s údaji a ty se poté natáhnout někam jinam. A nepřišel jsem na elegantní způsob, jak dostat ta data na web, aniž bych to poslal do adresního řádku a ten je dlouhej jako kráva

no, nejsem programátor, ale viděl jsem řešení, kde webový formulář uměl normálně uložit data v XML nebo je z XML zase natáhnout - myslím, že to má takhle i státní portál pro daně. Vygenerovat webovou stránkou PDF pro uložení nebo tisk je už trivialita.Pokud umíš anglicky, zkusil bych pohledat, podle mne tohle už dávno někdo řešil a vytvořil. I na to online generování QR kódu musí už existovat hotová řešení, sám si generuju kódy přes nějaké weby.

To se ale ptas na uplne zaklady webovych aplikaci. Tohle se resi pres HTTP POST, napriklad.Pohop, ze pokud ti standardni reseni QR kod komponenta v Adobe Readeru nefunguje, budes tam muset dat QR kod jako obrazek. A ten musis nekde vygenerovat. A protoze lidem nechces/nemuzes instalovat zadny program, nic moc jineho nez formular na webu, ktery tomu uzivateli ze zadanych dat vygeneruje pozadovane PDF s QR kodem. Jen ta data nebudou zadavat "do nejakeho programu", ale "na nejake webove strance".

naopak to vlastně bude flexibilnější, protože pokud to nezprasí přes nějakou proprietární obskurnost, tak to bude fungovat v jakémkoliv standardním webovém prohlížeči bez ohledu na operační systém - tj. na PC, nebo i třeba v mobilu.

PDF dnes umí téměř každý internetový prohlížeč, zkoušel jste to i s nimi ?

Ale jo, máte pravdu, jenže abych to neměl tak jednoduché, tak mám ještě trochu specifika.Uživatel, který bude potřebovat ten dokument (ať se nevážeme jenom k PDF, ale zase jak říkám musí všude vypadat stejně, takže PDF je ideální) pracuje v nějakém programu, kde má údaje pro ty platby.Ten program má poměrně omezené možnosti pro práci s externími daty.Takže bohužel nejde říct někomu, ať si teď najednou otevře svůj prohlížeč a tam to začne přeťukávat.Můžu mu otevřít stránku, kde do odkazu narvu ty údaje a asi bych z toho uměl udělat potom i PDF s obrázkem. Ale potom už ten dotyčný musí pracovat v internetovém prohlížeči a ne ve svém programu a to je dost zásek.Věřte mi, že vím o čem mluvím Stažení nějakého PDF z webu je občas dost neřešitelný problém.Lehce se smiřuji s tím, že to takhle nepůjde a bude se to muset vymyslet zcela jinak, ale musím říct, že mě Adobáci pěkně naštvali, proč zrovna QR kód je něco nadstandardního a nepovoleného.

já to moc nechápu - ten tajný program neumí exportovat nějaký soubor s daty pro platby? Třeba XML, CSV, nebo tak? Pokud ano, tak samozřejmě stejně jako to umíš načíst do PDF formuláře, tak jde udělat i aplikace v prohlížeči. Pokud jde o dávkové zpracování, tak to samozřejmě taky - někam nahraješ soubor, ono ti ho to přechroustá a vyplivne potřebný počet vyplněných PDF, pokud je teda cílem PDF s údaji a QR kódem. (akorát může být otázkou zabezpečení a GDPR)PS: no, taky je samozřejmě možnost prostě k PDF formuláři přibalit portable PDF prohlížeč jiný než Adobe, co se neinstaluje a tu funkcionalitu ti poskytne. Akorát si musíš očíhat licenční podmínky - Foxit myslím košer není, PDF Xchange Viewer snad ano...

"proč zrovna QR kód je něco nadstandardního a nepovoleného"QR kod neni nic nadstandardniho a nepovoleneho. Jestli ho chces ale menit pri otevreni PDF, tak tam musi bezet skript, ktery muze delat kdovi co. Je to bezpecnostni dira. Asi bys nechtel, aby ti PDF samo menilo udaje ve smlouvach.Vymejslis nesmysly. Jestli mas v planu jenom mlzit a nenapsat zadne podrobnosti, tak to zabal. Bud si pozvi nekoho, komu ten problem plne vysvetlis, nebo se smir s tim, ze na to nemas.

mno, tak skripty přece u PDF formulářů nejsou nic neobvyklého. Používám nějaké aby se mi např. jméno klienta propsalo do víc polí. Mám dojem, že to je javascript. Funguje to normálně všude. To s tím QR kódem je asi jiný případ.

Jestli umis v pdf spoustet libovolny js, tak tady mas knihovnu co umi ty qr kody generovat: https://davidshimjs.github.io/qrcodejs/Predpokladam ale, ze PDF umi jen nejakou omezenou cast js.

jj, v PDF je to nějak omezené. Já bych ani náhodou neřekl, že to "umím", akorát na to málo co potřebuju, si umím na netu dohledat, jak na to - skoro vždycky už to někdo řešil přede mnou. Hlavně, co jsem pochopil, tak pointou tohohle vlákna je, že Adobe Reader hází vidle do něčeho, co jiné PDF prohlížeče bez problému "umí" a ani to není žádná obskurní proprietární fičura konkrétního PDF editoru.

Albert to napsal úplně přesně!Jinak mu děkuju za ten PDF Viewer, snažím se hrát si s ním, ale ten zase pro změnu neumí otevřít FDF soubor, kam data exportuju pro automatické otevírání PDF s naplněnými daty.Uvádět jméno softu vlastně ani nejde. Je to vnitrofiremní soft, 100 let starý, psaný v PC-Fandu. Už se pracuje na jeho modernější variantě, ale to bude ještě možná tak dva roky trvat. Takže ho nemůžete znát.A jelikož to neumí samo vytvářet PDFka, tak to řeším tak, že z něj exportuju data vlastně v textové podobě (FDF soubor), která se potom načtou do PDF.V PDF si skripty ošéfuju spoustu věcí (a to taky nechci prohlašovat, že to umím), ale prostě Reader se brání jakékoliv práci s QR kódy (a zjistil jsem, že i externími obrázky). Zabít!Nevidím pro to jediný důvod a to ani bezpečnostní!Sám uživatel mi do toho PDF nic dát nemůže a když mu to já, jakožto autor, chci dovolit, tak nemůžu

" (a zjistil jsem, že i externími obrázky)"S obrázky problém není. Jednou jsem v PDF X-Change Editoru vytvořil interaktivní formulář s možností vložení průkazové fotky a to mi normálně fungovalo i v Adobe Readeru - kliknutím na políčko se otevřel souborový dialog, vybral jsem jpg soubor a ten se vložil do formuláře a změny šly uložit. Editor je v aktuální verzi.

No jo, to máš pravdu.Jenže, když to chceš udělat bezobslužně, tak na to jde použít javascript, něco ve stylu: this.getField("obrazek").buttonImportIcon("obrazek.bmp");Ale! Nechápu kde a jak je to možné, mám PDF soubor v pracovním umístění, kde tohle přesně funguje.Překopíruju ho jinam a nejde to a Acrobat hlásí "NotAllowedError: Nastavení zabezpečení nepovolují přístup k této vlastnosti nebo metodě.".V tom "tvém" PDF Xchange vieweru se to obrázek taky neukáže, až Foxit ho ukáže.Ale nechápu, proč v jednom umístění to jde a jinde ne.Achjo. To je paskvil ten Acrobat. Nebo teda paskvil ne, ale tak nechutně a zbytečně omezenej bez jakékoliv možnosti to ovlivnit nebo do toho nahlédnout.

no, tohle nevím, já prostě vložil v editoru formulářové pole pro vložení obrázku. Stejně jako tam mají další typy formulářových prvků vč. toho QR...

No jo, pokud to budeš dělat ručně, tak to jde.Skriptem ne-e.Už jsem aspoň zjistil, že dokud ten dokument nepřidám v Acrobatu mezi důvěryhodné, tak to prostě nejde, i kdybych se na hlavu stavěl. Potom už bez problémů.Ale zobrazit to v Xchange vieweru to logo stejně nejde A to jsem si říkal, jak je PDF univerzální, všude stejný formát

jakože chceš ty PDF generovat dávkově automatizovaně?Formulář v PDF přece potřebuje interakci ze strany uživatele. Pokud to má jet dávkově, tak to fakt řešit serverovou webovou aplikací a ne nějakým matláním se s PDF prohlížečem, protože pak Adobe něco změní a celé vám to třeba za měsíc klekne.PS: donutit uživatele, aby a) použili konkrétní browser a b) nastavili konkrétní způsob chování práce s PDF je otázka jednostránkového návodu, co zvládne aplikovat běžný kancelářský jouda

Proc PDF negenerovat pomoci weboveho serveru? QR code se tam snadno prida a PDF stahne. Vse zdarma.
Ukazka zde: rbsoft .cz/test-is/web

No protože to není cesta, bohužel.Jak jsem psal. Ze své aplikace dostanu stěží textový soubor.S ním nějak musím pracovat.Aplikace má velice omezené možnosti a ideálně to musí být tak, že v té dané aplikaci človíček jebne do tlačítka a ukáže se mu PDF.Nepřišel jsem na to, jak BEZOBSLUŽNĚ (z aplikace mohu zavolat webovou stránku) udělat to, aby mi web vytvořil PDFko, stáhnul a rovnou ukázal.Bez toho, aniž bych u každého uživatele musel nastavovat jaký má prohlížeč, jak se má chovat po otevření PDF a tak...

Relativne jednoduse - aplikace udela HTTP POST smerem na webovy server, webovy server z dodanych dat vygeneruje PDF a rovnou ho posle jako odpoved na ten HTTP POST pozadavek.Pozadavek na aplikaci - zvladnout HTTP POST (idealne s TLS/SSL) a odpoved jako "PDF ke stazeni".Pozadavek na aplikaci: prijmout data a vygenerovat z nich PDF. NIc vyjimecneho ani svetoborneho. Jen si na to asi budes muset nekoho najmout aby ti to napsal, pokud jsi nikdy nic takoveho nedelal.

Pokud muzes zavolat z aplikace webovou stranku, co to realne znamena? Otevre se prohlizec na pocitaci, kde bezi aplikace?

Stručně: Ano Chvíli jsem si s tím hrál.Ale napadl mě jediný princip:otevřít z aplikace adresu třeba udelejqr.cz?udaje=blablablaStránka ty údaje schroupe a udělá z toho PDF i s kódem a bůhvíčím.Ale nevím, jak to vytvořené PDF "vrátit" tak, aby user nemusel nic dělat, rovnou se mu to otevřelo v Acrobatu (nebo jiném výchozím PDF prohlížeči).Nicméně to jsem možná i překonal díky tomu Xchange vieweru, který by se dal rozdistribuovat jako součást aplikace a holt by se ta PDFka zobrazovala v něm, místo výchozího PDF prohlížeče.Ale teď jsem se tam pro změnu zasukoval na tom debilním obrázku

Webovy server muze pri poslani odpovedi nastavit, jestli se ma soubor rovnou zkusit zobrazit (nektere prohlizece volaji externi program asociovany s prilohou PDF, jine to zobrazuji interne) nebo nabidnou kam soubor ulozit. Takze uzivatel nice dela nemusi, rozhodne nic sloziteho.

Nevím co je to za aplikaci, ale nešlo by použít šablonu WORDu a to pak po vyplnění ukládat/tisknout jako PDF?

Pánové, chtěl bych touto cestou poděkovat Albertovi, neboť se mi podařilo za pomocí toho jeho vieweru rozchodit vše potřebné.Stálo to sice ještě další zkoumání a skriptování v PDF, ze kterého jsem málem lezl po zdi, protože něco, co funguje v Readeru, tak nefunguje v tom XChange vieweru a naopak.Ale nakonec jsem to dokopal SNAD ke chtěnému fungování!Ještě jednou díky všem za účast a trpělivost.

tak hlavně, že se zadařilo

"Acrobata má každý. Téměř."Na to bacha. Čím dál častěji vídám počítače, kde ten Acrobat Reader není a když je, tak není nic výjimečného, že už dávno není výchozí prohlížeč PDF, ale otevírá se to přes internetový prohlížeč. Microsoft se hodně snaží, aby si tu asociaci sebral Edge.

To máš pravdu.Právě proto se mi ještě o chlup víc líbí tohle řešení, kdy jim dodám i malinkatý PDF prohlížeč a budu mít jistotu, že to PDFko uvidí tak, jak mají. A jak ho vidím já