PC speakery - odešel zesilovač:(

Předem upozorňuji, že v elektřině jsem naprostá lama, tak se budu ptát trochu po lopatě. Tákže, mám dvoupásmové PC speakery (jen do práce) "značky" Advance s údajnám výkonem 40 W. Protože jeden reprák nehrál(upadl drát). Kamarád se do toho obul, a jak jsem později zjistil, drát zkoušel zapojit na různé kontakty tak dlouho, až to začalo smrdět a od té doby do drátu (je to výstup k levému repru) nejde šťáva. Teď ta stupidní otázka:" Co nejspíše mohlo odejít (diody, tranzistor, kondenzátor...), a je možné na to snadno přijít a opravit?" Zkoušel jsem to proměřit, ale došel jsem jen k tomu, že do vstupu zesilovače šťáva jde, ven už jen na pravý reprák. Nebo, existuje web, kde jsou schémata zapojení, nebo poradna? Nemyslím typu www.zesilovače.cz, apod., kde se řeší dost složité věci. Poslední věc. Je normální, že se tranzistory?, respektive hliníkový chladič za nimi během minuty zahřeje na cca 65°C?Thx

Odpovědi na otázku

napadla ma len jedna odpoveď:keď do toho nevidím tak sa v tom nehrabem...zrejme zhorel integr. obvod zosilovača, skús odpisať typ (to sú tie písmenká na plastovom obale IO),tie potom daj vyhľadať napr. cez google.com a najdi schemu zapojenia zosilovača s IO xxxxx kde budeaj ...drát na repro...

Já se v tom sice nehrabal, ale teď už je to celkem jedno....Integrovaný obvod tam nemám. Zesilovač je řešen dvěma výkonovými kaskádovými tanzistory. Myslíš, že jsou první na řadě?

jestli je fak konec dělaný 2 tranzistory, předpokládám nesymetrické napájení s oddělovacím výstupním kondenzátoremtak to vypadá že tím zkoušením přepóloval ten výstupní kond a oddělal ho, a teď tranzistor topí protože má stejnosměrně přes reprák zkrat.ale fak záleží co ten chuj kam připojoval, takto na dálku ti to nikdo neřekne.zesák jinak v klidu netopí, konce jsou ve třídě b (ab) prakticky beze ztrát.můžeš to zkusit dát nakouknout nějakému staříkovi, který si ještě pamatuje co to jsou diskrétní součástky, ale když vemeš v úvahu cenu práce na hodinu a cenu těch blbých beden, moc dlouho se do toho nevyplatí rýpat.

Jsou tam dva výstupní kondíky 25v 4700μF. Když změřím jejich odpor, tak mají 34 a 42 ohmů. Co ty na to?

Čéče, staré čtyřicítky advance... Rychlejší je vydělat na nové šumítka, jak se pokoušet o opravu. Není to taková zábava, to jo, ale je to fakt rozumnější, než nějaké resuscitace. Odešly, oplakej je a kup nové stodvacítky od geniusu za stopade...

Díky za rady. Nechci kecat, ale myslím, že to byly Advance 200.Teď druhá část telenovely. Nejsem skrblík, a kdyby jentak odešly, tak je hodím do popelnice, ni slzu nezamáčknu, ale není to jen tak. Já jsem si totiž v potu tváře vyrobil bedýnky z 22 mm silné dřevotřísky 30 x 20 x 30, které jsem smontoval, vyřezal díry, vše několikrát vykitoval, zabrousil, polepil DC-FIXem, zabudoval bass reflexy, piplal se otvory pro čelní ovládání, vyrobil kulisy z černé elastické látky vč. rámečků a upevnění, to vše vyztužil, odhlučnil, zalakoval. chvíli to hrálo a pak se to stalo! Všechno je to děláno ze zbytků, takže jsem zaplatil pouze 100,- za dcfix, ale stálo mě to asi 25 hodin práce po večerech, takže bych je oplakával fakt dlouho. Takže asi takhle.

Takže, pro všechny, kteří napjatě čekali, jak to dopadne.Koupil jsem ty dva tranzistory a jeden výstupní kondenzátor, to vše za 70,- Kč.Problém byl, jak neodrušenou pistolovou pájkou odpájet staré tranzistory. Pro profíky mám jeden tajný tip. Pokud jsou proražený a hřejou, tak stači sundat pasiv, na chvíli je zapnout a do minuty jsou venku. Takřka geniální nápad, tisíce děkovných dopisů. Abych to nezdržoval, tak hrajou jako o život. Nejeden hi-fi fajnšmekr by si nad tím poplakal, a pak by spáchal sebevraždu. Díky Davidoffovi i všem otatním.