PC sestava

Zdravím, už je to pár let co jsem stavil poslední počítač a tak si radši nechám poradit, zda je konfigurace co jsem udělal v pořádku. Jedná se pouze o procesor, RAMky, deska a zdroj. Nejdřív k tomu co nějak požaduji. CPU co vydrží nějakou rozumnou dobu (cca 5 let), jelikož mě můj opustil až po 10 letech (AMD Phenom II X4 980). Ramky minimálně 16 GB, 8 co jsem měl do teď už nestačilo. Následně základní deska. Jediné co požaduji u desky je M.2 slot, 4x SATA slot a pokud to půjde, tak 4 místa na RAMky. Zdroj pak nějaký, který neodejde hned po prvním výpadku proudu. Cena do 8 tisíc.Mnou sestavená konfigurace:CPU: AMD Ryzen 5 1600 (12nm) verze s Wraith Stealth chladičemMB: MSI B450M PRO-VDH MAXRAM: Kingston FURY 16GB KIT DDR4 2666MHz (2x8GB)PSU: Seasonic Core GM 500 GoldCena: 7932 ,- Kč (Studentská sleva cca 300 na CPU)Vlastním:GPU: Asus Cerberus GeForce GTX 1050TI O4Gdisky a caseMonitor s HDMI (BENQ GW2265)Popis toho, co s pc dělám: Občas hraju né tolik náročné hry. Občas střihnu pár videí a není potřeba nějaká spešl výbava. Celkem častá úprava fotek a práce ve Visual Studiu nebo PHPStormu né zrovna v profesionální úrovni, spíše průměr. Doufám že jsem sepsal vše, co je potřeba a děkuji předem za rady či kritiku.

Odpovědi na otázku

Pokud chceš, aby to bylo do budoucna trochu aktuální, když plánuješ dlouhodobé užívání, tak nemůžeš kupovat starý CPU, který tu je už od roku 2017.Jasně, nyní asi spíše koupíš verzi AF, která je novější a vlastně to je zamaskovaný novější R5 2600, ale i tak je to pitomost.Pokud chceš aby to vydrželo, tak prostě musíš pustit chlup. Ideálně řadu 5000 a moderní B550 desku! Ram už bych spíše bral 32GB. I 16GB začíná být málo. A ano, tvá cena za všechno je u mne spíše jen cena za CPU, možná ani to ne. Jenže ve výsledku je to výhodnější, protože levné věci, rovná se dvakrát koupení věci.Proč utrácet tolik??? Protože je to rozumnější volba. Celou dobu si budeš užívat daleko vyšší výkon, to, že to stárne, tě nebude tolik trápit a především, budou zde od podzimu Windows 11. Na Ryzenu 5000 půjdou Windows 11 bez problémů. HW který jsi ty vybral nemá ve Windows 11 podporu! Proč kupovat tedy něco, s čím se nepočítá?

Na AF by mal W11 ísť, len také malé info.

Nikde ho nevidím:https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/de... Vidím plnotučné 2600,, ale ne nic, co se hlásí jako 1600.A to, že to nakonec mužná půjde všude, jen se tomu bude muset pomoci ještě nic neříká o tom, že kupovat tohle je blbost. Ono vůbec ten požadavek, aby to vydrželo 10 let, je fantasmagorie. 1) zda se to jen zapne za 10 let je tak 50/50.2) Že to bude neskutečně líné, pomalé a neaktuální, to je jasné. Takže to tazateli stejně nepostačí, tedy pokud pořád nebude užívat současné verze software a nebude 10 let na PC nic jiného, než bude dělat nyní.3) Všichni si zvykli, že se v CPU nic nedělo. Intel měl monopol a nové verze CPU, byť tam vylepšení byla, nebyla pro běžného uživatele nic extra. Nyní ale vývoj zase zrychluje, AMD je konečně konkurence, takže vývoj jde kupředu. Vždyť už příští rok má být pro běžného uživatele 32 jádrové CPU. Co teprve za 10 let? A on tu řeší 6 jader a ještě zastaralých a pomalých.

ak chces kupit pocitac a teoreticky 10 rokov nemenit (vydrzi 10 rokov?) tak chod do ryzen 5800x alebo 5900x, asus fuf B550 plus gaming, Focus Plus 550 Platinum (10r zaruka). A aby to bolo tiche - BeQuiet PureBase500, noctua NH-D15.

Zostava je nie zlá za málo peňazi.1600AF (vlastne premenovaný 2600) je stále slušný cpu, GTX1050 je ozaj stará, ale teraz j s VGA problém a keď ju máš tak je OK.3600, 5600 s B550 by bola lepšia voľba, ale za viac peňazí, pomer cena/výkon bude horší.Jediné čo mi ozaj vadí sú vlastne tie ram, kľudne by som šiel do Ballistix 2x8/3200MHz kitu.

Nemyslím si, že by mělo smysl omezovat se výběrem desek, aby měli 4x slot na RAM. Bude ta deska podporovat quadro channel? Pochybuji. Dříve to mělo smysl, protože RAM neměli tak velké kapacity. Pokud chceš honit výkon, tak si kup paměti s lepším časováním. Ale vzhledem k výběru procesoru to považuji za vyhozené peníze. Nějakou sestavu bych ti napsal, ale bohužel jsem momentálně internetu a na telefonu se mi to hledat nechce. A jen doporučení. Desku si kup raději od Asus.

2x8GB není nijak extra velká paměť a jsou tím zaplněny oba sloty. Jakýkoliv upgrade znamená jejich výměnu. A to je vždy dražší, než jednoduše přikoupit nové moduly do volných slotů. Příplatek je zanedbatelný. A doporučovat Asus je také celkem zbytečné. Hlavně v levných deskách, kde je to +-úplně buřt. Asus má dobré drahé desky.

Je to +/- úplně burt, pokud neznáš čísla poruchovosti a reklamací. A to co ti píše alza bych se moc nespolehal. Zrovna msi nepatří mezi nejspolehlivější. Co se týče ram, tak ve stolním pc naprosto jednoduše vyměnitelné. Mám 16gb ram a reálně mi běží 2x virtual s 4gb a k tomu win 10 i s aplikacemi. Takže nerozumím tomu proč tu pořád někdo straší, že 16gb je málo. 4gb minimum. 8gb optimum pro běžného uživatele. 16gb žádný normální člověk nezaplni.

No vidíš, já mám 32GB a občas se přes 16GB dostanu i při běžné činnosti. Pokud pustím něco náročnějšího, jsem za 16GB hned. A hlavně PC se obvykle nekupuje na měsíc, ale na pár let, takže "16gb žádný normální člověk nezaplni." je naprostý nesmysl.Jednoduše vyměnitelné sice jsou, ale levnější je vložit další moduly, než kupovat větší (dražší) a se ztrátou prodávat ty nepotřebné. Dnes je minimum 8GB, optimum 16GB. Trošku jsi zaspal. Dělat něco na PC s 4GB je tragédie.

Desku a CPU bych vyměnil za :https://www.alza.cz/intel-core-i5-10400f-d581... +https://www.alza.cz/asus-prime-b460m-a-d58557... nebo https://www.alza.cz/asus-prime-b560m-a-d63768... Další super CPU je i5 11400F, ale to je momentálně nedostupné. Zbytek může zůstat.Stavět dneska sestavu na starém R5 1600 není nejšťastnější řešení. Je to levné, ale ne moc perspektivní do budoucna. Snad jedině možnost upgradu je výhoda.A k AMD patří rychlejší paměti. 3000 - 3200MHz budou OK.

Také bych dnes PC na R5 1600 nestavěl. Ale předpokládám, že to tam má jen kvůli ceně. S i5 by na tom byl sice o hodně lépe, ale také minimálně o 2000,- dráž. Mrkni se, co vše má v těch necelých 8 tisících. To s i5 (ani s lepšími Ryzeny) prostě nedáš.

Jo, je v pasti toho cenoveho ramce. :o(

Kdybych se tedy posunul na něco okolo 12 tisíc a sestavu překopal. Vyšla by taková sestava lépe?CPU: ADM Ryzen 5 5600GMB: Asus PRIME B450M-A IIRAM: Kingston Fury Beast Black 16GB DDR4 3200 CL16PSU: Seasonic Core GM 500 GoldPřípadně pak ještě CPU AMD Ryzen 7 3700X. Pak je ještě otázka u CPU, zda nepořídit lepší chladič, nebo jestli pro běžnou činnost co jsem popsal nahoře stačí boxový chladič a v případě potřeby přešel na chladič lepší? Díky

Grafiku máš tak na "G" kašli a vem buď 5600X, které je pro tvé účely nejlepší a nebo i5-10400F (nebo pokud seženeš i5-11400F), které nejsou zase o tolik horší, co 5600X, ale dají se sehnat už okolo pouhých 4000,-. Tedy ne o moc dráž než ten 1600, ale jsou o dost lepší. Lepší chladič můžeš dokoupit vždycky. Pokud u CPU nějaký je a máš hluboko do kapsy, tak ho klidně použij.

Ano, tohle je vyrazne(!) lepsi.Boxovy chladic staci. A kdyby ne, neni problem ho kdykoli vymenit.

Hlavně ale kup B550 desku. Už jen kvůli biosu.