PC sestava

Ahoj,před cca 5 měsíci jsem pro kamarádku vybral níže uvedenou pc sestavu. Pc je určeno pro brouzdání na internetu.Základní deska - MSI B250M PRO-VD - Intel B250Procesor - Intel Pentium G4600Paměť - Crucial Ballistix Sport LT 8GB DDR4 2400Zdroj - Seasonic SSR-430ST T3 430WDisk - ADATA Ultimate SU800 - 128GBSystém - Win10Cena Pc byla kolem 11000 Kč. Teď k mému dotazu. Kamarád by chtěl pc v obdobné ceně taky kolem 11000Kč, ale místo Intelu by chtěl procesor AMD (vyšší výkon a lepší cenu, podle něj).Mohl by mi někdo poradit vhodný procesor AMD + základní desku v podobné cenové a výkonostní relaci jako má výše uvedený intel.Předem děkuji za rady

Odpovědi na otázku

R3 2200G + nějaká B350Nicméně pozor na to, že deska musí mít aktuální bios, protože tenhle procesor je podporován až s posledními biosy. Bez podporovaného procesoru, ale aktualizovat bios nelze, takže to zřejmě nebude možné stavět v domácích podmínkách. Muselo by se to nechat na prodejci.

Totéž je možné doporučit i jeho kamarádce. Mít za podobné peníze 4-jádro je prostě výhodnější. BIOSy desek B350 obvykle podporují Raven Ridge (což je i ten Ryzen 3 2200G) od prosince 2017. Takže by musel koupit nějakou desku, která se hodně dlouho někde válela neprodaná.S touhle a tady koupenou problém nebude: https://www.alza.cz/gigabyte-ab350m-hd3-d4949...

Ještě by stálo za úvahu použít výše taktované paměti, které u AMD mají významný vliv na výkon procesoru i integrované grafiky.

Což je ovšem deska, kterou bych nekoupil. Hned ze dvou důvodů:1) Když to bude na integrované grafice, tak chci na desce Displayport2) Za ty peníze a jen dva sloty pro ram atd...???Za skoro stejné peníze se prodává třeba:https://www.alza.cz/msi-b350m-mortar-d4745035... Ano, ta deska nemá VGA výstup, ale kdo ho dneska používá, že? Kupovat monitor jen s tímto vstupem byla chyba už před deseti lety, nemluvě o tom, že i tehdy už byly v lowendu běžně monitory s minimálně DVI-D.

Ahoj,děkuji Vám za rady, ale váš návrh od AMD je o cca 1500 dražší než ten můj od Intelu. Bohužel mám limit 11000 Kč +/- za celé PC. Nebyla by levnější alternativa?

Od AMD je to nejlevnější použitelný procesor. Nic horšího nemá cenu kupovat. Starší procesory by kupoval jen blázen.Takže buď nový Ryzen od AMD (tedy to R3 2200G, které má integrovanou grafiku - jinak ji nemívají), nebo to skončí u Intelu. Něco jako G5400 nebo G5500 (má silnější grafiku).

Dík za radu. Zůstanu u Intelu.

Kup nějakou levnou desku s H310 čipsetem a do toho Pentium G5400.

No a to je ten problém, že AMD nemá na 14nm nic pod 15 stovek.

Silnejšia IGP = 50 MHz naviac?

Pokud chceš kupovat i W10, což reprezentuje bratru 2,5k, tak efektivně ti na PC zůstává Kč 8,5k.A za tyhle peníze už to je ořezané na kost, tak kde bys chtěl ještě ubrat?Tak snad tahle deska bude fungovat slušně: https://www.alza.cz/msi-b350m-pro-vdh-d508835... Kč 1.829,-procesor je jasný: https://www.alza.cz/amd-ryzen-3-2200g-d525393... 2.499,- tohle není buhvíco, ale špatný zdroj to není:https://www.alza.cz/corsair-vs350-d2166309.htm 899,- paměti nic moc, ale kvůli integrované grafice dvě:https://www.czc.cz/patriot-signature-line-8g... 2.107,-disk:https://www.alza.cz/kingston-a400-120gb-7mm-d... 899,-skříň:https://www.czc.cz/zalman-t5-cerna/160575/pr... 599,-A dělá to celkem Kč 8.832,-.Jestli změnšíš paměť na polovinu - koupíš sadu 2x4GB a po jednom paměťovém modulu strčíš do každého PC - tak už to bude naprostá bída, ale aspoň to půjde vůbec spustit...

Tak jinak.Sestava s AMD a Intelem bude od sebe odlišená jen deskou a CPU. Zbytek komponent může být naprosto stejných pro obě sestavy. Proto není úplně fér počítat s jinýma komponentama a říkat že vám to vyšlo.Prostě bedna, zdroj, disk i paměti mohou být stejné, stock cooler to také v poho uchladí v obou případechLíší se jen CPU... tady je například velice oblíbené G4560 levnějí o 1200 než 2200G. Desky pro KabyLake jsou také už outdated a jejich cena je určitě při stejné výbavě nižší než u desek pro Ryzeny... tady mohou být schované ty 3 sta rozdílu které dají celkem 1500 rozdíl Intel vs AMD.Ano Ryzen je 4 jádro, má výkonnější grafiku, ale pro ten kancelářsků účel je i to pentium ok. Navíc, když se člověk trošku uskromní na desce a nebude kupovat B360 ale H310, tak za se člověk dostane na stejnou cenu i stejný výkon (výkon grafiky je v tomto případě irelevantní)Jak jsem psal, v tom ultra low endu nemá - zatím - AMD co nabídnout, možná když vydají CPU cenově srovnatelné s Pentiem, co vím, chystá se dvoujáro Ryzen 2100. Otázkou je zda bude mít grafiku v sobě nebo ne. Pokud ne, tak intel pro kancelářské PC nevyrovná. Pokud ano, bude na tom hodně podobně jako ty pentia.

Faktická připomínka 2: Sestavy pro AMD a Intel by se měly lišit i pamětmi.Pro Intel Dual Rank, pro AMD Single Rank. A taky: ten rozdíl nevznikl v procesorech, ale v tom, jestli je v ceně skříň nebo ne a teprve pak šlo o těch 11k

Ak dobre viem, AMD tiež berie DR aj SR, len frekvencie nie sú rovnaké

Fakticky to poslední co budou lidi řešit je SR/DR. někdy to člověk ani nezjistí dokud tu paměť nemá v ruce.Neznám desku pro AMD která by zakazovala Dual Rank, který je obvkle dokonce rychlejší, stejně jako intel desku co by nepodporovala single rank.To že jsou v AMD neschopní a mají problém s kompatibilitou pamětí, nebo s jejím taktováním, zvláště s přibývajícím počtem osazených modulů je důvod proč volit platformu intelu.Pro low cost počítač, pokud nechcete jít do architektonicky starých a nevýkonných Athlonů nemá AMD co nabídnout. Říkám pořiďte Ryzena s Deskou za 2,5 tisíce... nepořídíte.

Levnější alternativa samozřejmě je..Kupte třeba AM6-6400k a desku se starým FM2+socketem k tomu DDR3 paměti, bude mít svoje ultra levné řešení od AMD. Deska s CPU vyjde do 2 tisíc a má to i integrovanou grafiku.Výkonově to ale bude slabší než to Pentium od intelu. Hlavně jakýkoli upgrade znamená že to hodí do elektroodpadu.Nebo kamarádovi sundejte červené AMD brýle a vysvětlete mu že nové CPU od AMD jdou drahé, aspoň pro jeho rozpočet ano. Na lowend kancelářská PC vychází intel levněji, přesně jak vyšlo vám.

Faktická připomínka:Jemu to vyšlo s Intelem dráž než mně s AMD...

proč 430 W zdroj, když to jede na integrované grafice?Mám Seasonic 360W na i5 s SSD a HDD a co mi bylo řečeno, tak mám ještě dost velkou rezervu i na běžnou dedikovanou grafiku.

Keby pridal GTX 1060, nemá problém, alebo v horšom prípade R9 380

Obávám se že s tou R9 380 už to pojede hodně na hraně možností toho zdroje, hlavně bych tomu zdroji nedával takhle pravidelnou nominální zátěž. Proč ale lidi vůbec uvažují o tak žrčavých a nevýkonných kartách. Ta 380 bude mít ve finále horší spotřebu než moje GTX1080 s 121% powe limitem

Ani ja nemám 300W zdroj aj keď by stačil, lebo spotreba neprejde 220 W, ale 450 W semipasívny a tak je tichý pri akejkoľvek záťaži. S tou R9 380 to bol len príklad. Taký Milan (ajťak) má asi do dnes HD 6990

Otázka zněla: "Teď k mému dotazu. Kamarád by chtěl pc v obdobné ceně taky kolem 11000Kč, ale místo Intelu by chtěl procesor AMD (vyšší výkon a lepší cenu, podle něj).Mohl by mi někdo poradit vhodný procesor AMD + základní desku v podobné cenové a výkonostní relaci jako má výše uvedený intel." Takže 11k jsem dodržela vč. skříně, která nad dotazem uvedená nebyla.A že to i s výkonnějším 4-jádrem AMD než je 2-jádro od Intelu (integrovaná grafika AMD je dokonce 3x výkonnější) lze, jsem, podle svého názoru, prokázala.

Ahoj,děkuji všem za rady. Nakonec jsem se rozhodl pro sestavu s procesorem AMD Ryzen 3 2200G a deskou MSI B350M PRO-VDH.Dočetl jsem se, že u AMD může být problém s kompatibilitou pamětí, což může způsobit zamrzání počítače. Prosím o radu při výběru vhodné paměti. Velikost paměti 1x8GB nebo 2x4GB, s nižším CL. Děkuji

Hlavně at si nekupuje AMD nebo mu ten PC vyhoří (vlastní skušenost)

to bylo spíš blbým chlazením a nejspíš mizerným zdrojem. AMD akorát víc topí, ale když se s tím u návrhu sestavy počítá, není to problém.

I s Intelem je přehřívací: https://www.zive.cz/poradna/prehrivani-grafic... Ale hlavně že ty bláboly cpe i jinam, ale už mu to smazali.