PC Sestava

Dobrý den, uvažuji o nákupu nového PC, ale nechci za něj utrácet vyšší částky. Řekl bych, že je dnes trendem si počítač nechat "postavit" na míru a tak jsem si usmyslel, že tuto možnost zvolím také. Problém je v tom, že se v těchto věcech příliš neorientuji a tak bych poprosil o radu, spíše o schválení mé sestavy. Na CZC jsem dal dohromady nějaké komponenty a myslím, že by z nich mohlo něco zajímavého vzniknout https://www.czc.cz/4t5sh0v9pijk5ach96tdp2qah... Na CZC jsem se orientoval podle rozcestníku, ale jistě nevím jestli mi zde něco nechybí či jestli jsem zvolil vhodný procesor, základní desku atp. Byl bych rád kdyby jste mi trochu poradili, byl bych vděčný. Zajímám se o koupi PC v této cenové kategorii - tak do 12000 CZK. Mé požadavky nejsou příliš náročné, někdy bych si zahrál třeba League of Legends či Overwatch? Děkuji za rady a odpovědi předem.

Odpovědi na otázku

Nemáte tam windows, mechaniku nejspíše nepotřebujete, bral bych raději intel pentium G4600 (můj názor)

PS: na 1030 si stejně nic nezahrajete

Zahraje ale málo.

Je mi jasné, že na nějaké grafice za 2000 si nic nezahraji, ale jak jsem psal nejsem nijak náročný hry typu LoL by dle mého neměli mít problém, spíše se zajímám o ten Overwatch. O Windowsu vím. Háček mi visí nad tím, jestli grafika pasuje do základní desky jestli je kompatibilní..

Řeknu to takhle - buď přitlačte a místo GT 1030 tam hoďte rovnou GTX 1050 (ev. GTX 1050 Ti) a nebo tu grafiku zruště úplně a jako procesor dejte rovnou APU s integrovanou grafikou, např. AMD A12-9800.

Taky je mi záhadou, s jakými kriteriemi jsi vybíral základní desku. Ta deska nemá vůbec žádný grafický výstup, což považuji za handycap i v případě, že do toho dáš jen toho Athlona x4. Já kupuji už pár zásadně do všech PC mATX desky s grafickým digitálním výstupem (DVI nebo HDMI), ideálně dnes s tím HDMI - i když je v tom samostatná grafická karta. Proč? Protože to je jen za příplatek pár desítek Kč. Až ta deska bude ojetá, tak se díky tomu podstatně líp prodává, můžeš z toho pak udělat HTPC, počítač pro dědka/bábu tj. grafickou kartu lupnout do jiného PC a do toho starýho za pár kaček koupit APU, atp.

Pokud o koupi PC jen uvažujete, doporučuji chvilku si počkat a dát tam AMD Ryzen RavenRidge s integrovanou grafikou. Tu 1030 by to mělo s přehledem překonat. Přinejmenším oficiální testy 2400G přímo od AMD vypadají i na Overwatch hodně příznivě. https://www.pcgamesn.com/amd-raven-ridge-release-d...

To zní také lákavě, ale nemáte k tomu bližší informace? Např. za jak dlouho bude procesor dostupný? Někde jsem četl o 12 únoru a cena by se měla pohybovat kolem 100USD?

Total osekaný PC. Lacná doska, lacný CPU, lacná GK... Aspoň, že RAM nie je na minime. CPU nie je zlý, ale so starou 28nm tech. by som nekupoval. Ak už lacný, došetriť na dosku s chipsetom B a Ryzen 3, optimálne skôr Ryzen 5. Asi wiqix doporučuje u Seasonicu Focus verziu

Pokud jde o výkon bez windows do 12tis, tak tohle by nešlo? https://www.czc.cz/110330,204103,204576,1881... Osobně bych ještě koupil chladič HE1012, ale pokud se mám držet ceny, tak nějak takto.

Hm, tato sestava mi příjde výborná. Ale volil bych raději case Zalman Z1 Neo. Je to možné ?

Ano Zalman může být, pokud se vám líbí.

Po úpravě i s tím chladičem za 12tis, https://www.czc.cz/110330,204576,188183,1656... nebo zkusit nechat jen box chladič a přidat pár stovek a bude tam 240GB ssd.Pak už vám zbývá jen někde sehnat windows 10.

S tím chladičem je to diskutabilní, ale ta skřín Zalman Z1 Neo má ještě 3 další větráčky, jestliže to k něčemu je. Tak by možná stačil jen ten box chladič. Ale jak moc mi to ssd usnadní život ? Doma mám ještě 1 terový disk z notebooku, tak bych mohl koupit radějí ssd a terový disk si tam doma dát sám.

Asi takhle to usnadní život (vlevo ssd):https://www.youtube.com/watchAni u her to není k zahození:https://www.youtube.com/watchTakže pokud máte doma nějaký sata hdd na data, byť je to jen 2,5" verze z notebooku, tak rozhodně kupte ssd. Veškerá data která budou na ssd se budou načítat výrazně rychleji.

Možná taková absurdní otázka, ale můžou do té desky ssd a hdd zároveň ? Mylsím to spíše tak jestli to dám dohromady

Jistě. Deska má několik sata konektorů.

https://www.czc.cz/kingston-now-a400-120gb/2... - tenhle by mi i stačil. Na ssd bych stejně dal tak systém (windows) a nějaký prohlížeč..

Na ssd dejte vše co chcete aby se načítalo rychle. Tedy ideálně všechny věci, které se instalují. Podle toho vybírejte velikost.

Ještě mě napadlo, budu k tomu potřebovat nějaký kabel/y ? Mám doma čistě jen HDD.

Dejte sem seznam toho, co tedy chcete koupit. Většinou ale bývají dva sata kabely s deskou a napájecí kabel u zdroje, takže většinou nebývá třeba nic jiného. Existují ale výjimky.

Seznam: https://www.czc.cz/d4aab3siomi958h18p3vkpsve... Jen se ujišťuji kvůli tomu druhému HDD co mám doma, jestli tam bude kabel. Windows 10 ještě přikoupím někde z heuréky.

Může být. Vím, že tu desku jsem sem dal já, ale pokud by jste chtěl zlepšení, tak můžete koupit třeba toto:https://www.czc.cz/gigabyte-b250m-d3h-intel-... Je lépe vybavená, má 4sloty pro ram a není o moc dražší.Případně třeba ještě toto:https://www.czc.cz/msi-b250m-mortar-intel-b2... Záleží co chcete za výbavu. Nedošlo mě totiž to, že ta B250m pro-vh má jen jeden fan konektor. To znamená, že všechny ventilátory by jste musel dát na rozbočky a ty dokoupit (vy se skříní dostanete 3 ventilátory). To je dalších cca 100Kč a to už je pak lepší připlatit za lepší desku. Ty desky v odkazu by měly mít 3 konektory pro ventilátory.Další věc je ta, zda to nechcete nějak barevně sladit, když máte otevřené okno a ještě chcete svítící větráky. Já to tam házel podle ceny, ale jde to upravit, aby to trochu vypadalo a nebude to o moc dražší.Windows můžete na Heurece shánět jak chcete. Pokud to bude nová, nepřeprodaná licence, tak to bude všude stát cca 3000Kč všude. A rozhodně doporučuji koupit FPP verzi. Je přenositelná na jiný počítač:https://www.czc.cz/microsoft-windows-10-home... Další upozornění je na monitor. Nové grafiky už nemají VGA. Pokud tedy váš monitor nemá jiný vstup, tak nebude fungovat!!! Je tedy třeba to zkontrolovat, a také zkontrolovat, zda máte doma příslušný kabel k monitoru. PS: Jinak je všechna kabeláž k tomu. Ke zdroji je napájecí kabel a k desce by měli být dva sata kablíky (dává se to skoro ke všem deskám takto). Ostatní kabely jsou ve skříni a od zdroje, takže by to mělo být vše. Tedy až na ty větráky a případně monitor, viz nahoře.

PPS: Pokud bych zapomněl na těch 12tis a motal se jen o trochu výše, tak bych to osobně udělal takto:https://www.czc.cz/204104,180052,187660,1915... Ano je to dražší, ale je to sladěné do nějaké šedo černé (když máte tu prosklenou bednu), nebude se to tlouct s těmi modrými větráky (měl by svítiti jen proužek na desce, možná to jde i vypnout, nevím a grafika snad nic nemá). Je tam zdroj se zárukou 5let místo 3roky. Deska už má potřebné konektory a je celkově lépe vybavená. A důvod pro tu dvouvětrákovou grafiku je ten, že tenhle model umí, na rozdíl od toho Gainwardu) vypnout ventilátory, když není v zátěži. Chladí se pak pasivně, tedy bezhlučně. Pokud chcete ušetřit, tak můžete. Jde to na tu cenu dostat, jen to prostě má určité kompromisy. Dávám to sem jen jako určitou možnost. Nicméně každý má trochu jiné priority. Jeden ušetří tady, druhý zase támhle,.... Ve výsledku to budete používat vy a vy vyndáte prašule z kapsy, takže to musí vyhovovat vám. Jen jsem chtěl dát ještě jeden pohled na věc.

Tak děkuji za pomoc, barevné sladění už mi nehraje velkou roli. Jestli je vše jinak ok, tak jsem spokojen.

Místo G4600 bych tam dal G4560. Ten příplatek 400-500 Kč za 100 MHz se nevyplatí. G4600 má sice 2x výkonnější (papírově) integrovanou grafiku, ale tu s dedikovanou grafikou nevyužije. Až z toho udělá po pár letech PC pro dědka/bábu, tak už bude jedno, zda to 6 nebo 12 ALU jednotek.

Aha, dík. Já jsem to neprocházel. G4560 bylo dlouhodobě neprodávané, nebylo na skladech a i jeho cena v cenících byla vysoko. Pokud ho nyní prodávají za 1500Kč, tak není o čem. Rozhodně G4560.Co se grafiky týče, tak klidně. Může tím stáhnout dolů další stovku, nebo dvě.

Ta 2větrákovka beztak nemá 6pin, takže nevidím důvod, proč do ní chodit.GTX 1050 bych vzal krátkou, jednovětrákovou. Bohatě to stačí. Mám např. ZOTAC GTX 1050 Ti, taky je to jednovětrákovka krátká, a bohatě to stačí, tu kartu to nijak nehandycapuje. A navíc se ušetří 2 stovky.https://www.czc.cz/gainward-geforce-gtx-1050...

Takže z Vašich rad jsem dal dohromady něco takového https://www.czc.cz/941rpmkf86h8vbsk6ltua3ied... bude to ok ?

Jednovětráková je vždy hlučnější než dvouvětráková. Doporučím zejména dvouvětrákové MSI.

hlavne to nema SSD a windows. Ak to ma byt kancelarsky PC, tak si treba vybrat hotovu OEM zostavu oblubenej znacky HP/lenovo/asus/acer... bude to lacnejsie ako skladany PC.