PC sestava (poradte co nechat resp. vymenit)

Ahoj. Muj stary komp uz dosluhuju a proto se chystam v dohledne dobe koupit novy. Tady jsem vybral nejake veci a chtel bych se poradit co vymenit nebo naopak nechat. Cenu bych chtel tak okolo 25000. Jeste abych upresnil hry hraju jen obcas spise video hudba a graficke prace CAD atd.Procesor: Intel Core 2 Duo E6300Chladič: Zalman CNPS9500 ATZdroj: Enermax Liberty EL500AWT 500WZákladní deska: Asus P5B DeluxeRAM: DDR2 Kingston 1024MB PC667Grafická karta: ATI Radeon X1950Pro 256MB GDDR3HDD: Seagate Barracuda SATAII300 320GBMechanika: LG GSA-H30N SATAMonitor: HP 20" L2045WCase: Thermaltake VD1000BNS AquilaKlavesnice: Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000Myš: Microsoft IntelliMouse ExplorerCelkova cena je 25 305,-

Odpovědi na otázku

Sorry cena bez monitoru .

RAM 800Mhz vem

Ty už ale budou cenově uplně někde jinde....

1) Deska je vynikající. Což je fajn základ výkonného a stabilního PC. Senzačně se na ní přetaktovává, což je s procesory C2D skoro povinnost.2) Procesor je strašně drahý pro přetaktování. Protože má násobič jen 7. Tak tě donutí koupit strašně drahé paměti, jinak ti přetaktování spadne - díky tomu, že nestíhají paměti.Radši kup E6400 - má násobič 8, nebo E4300 - má násobič 9.3) Paměti potřebuješ dvě, abys zprovoznil dvoukanálové zapojení a 667 MHz je pro tenhle procesor o ničem - po lehkém přetaktování na 2,33 GHz bys byl na jmenovité frekvenci pamětí - 667 MHz. Při stejné frekvenci pamětí (667 MHz) budeš mít E6400 na 2,67 GHz a E4300 dokonce na 3,0 GHz. A to pořád není nic moc není, C2D umí obvykle kolem 3,5 GHz.Takže minimálně 800 MHz, lépe 900 MHz. A ne E6300.To grafika je na tvoje poměry dost výkonná, ale když na ni máš, žádná chyba.Deska obsahuje RAID řadič. Tak ho využij a kup dva 160 GB disky a zapoj je do RAIDu 0. Budeš mít 320 GB diskového prostoru a podstatně větší rychlost načítání dat, což u C2D oceníš.Ty 160 GB Hitachi SATA II mají výkon: http://www.alza.cz/pevny-disk-3-5-hitachi-ib... Liberty by ti stačil i 400 Watový - ta grafika moc nežere.Ale jestli na něj máš, tak s rezervou do budoucna to nebude chyba.

Ten RAID0 bych až tak nedoporučoval, je to dost nebezpečné na ztrátu dat. Nevím ale jestli tam bude ukládat duležitá data. Toby se pak hodily 3 disky -2 raid 0 a jeden na data.

O tech discich jeste popremyslim ale asi to bude lepsi mit dva nez jeden velky. A co se tyce zdroje tak ten asi necham. Jak pises sam do budoucna se muze hodit . Jinak jakou by jsi mi teda doporucil tu grafiku?

Pokud ze dvou 160 GB disků složíš 320 GB diskové pole RAID 0, můžeš ho samozřejmě pak zase rozdělit na dva i více disků logických.Proti té grafice nic nenamítám po stránce výkonu, nebo ceny - naopak je to dost dobrá karta.Jde mi jen o to, že píšeš, že nejsi hráč.To podstatné je ale deska, zdroj a chlazení komponent. To bude určitě fajn.Zvaž ale ten procesor. Já mám na téhle desce E6300. Běží na 3,68 GHz. Ale paměti díky tomu běží na 1050 MHz. Mám 2x1024MB OCZ 1066 MHz. Stály 13,5k. To je naprostý nesmysl platit, ale na druhé straně nemá smysl si přetaktování procesoru zaříznout pamětmi.Kdybych v létě tušil, že ten procesor půjde přetaktovat takhle vysoko, nikdy bych ho nekoupil, ale E6400. Stačily by mi 900 MHz-ové paměti v pohodě. No a teď je navíc možné koupit E4300, což je ještě lepší možnost. Stačí 800 MHz paměti.I kdybys neměl zájem o extrémní přetaktování, tak zvaž, že když zvedneš External CPU Frequency u E4300 z 200 na 266 MHz, máš v tu ránu E6700 (s jinou L2 cache, ale i tak velmi velkou) a pár tisíc v kapse.Já mám v RAIDu 0 tři disky a je to úplně bez potíží - zálohuje se stejně jako s jedním - ani častěji, ani jinak.C2D je dvoujádrový procesor a jeden standartní disk prostě nestíhá např. načítat kvanta dat pro vypalovačku a ještě vyhledat a načíst data pro umělou inteligenci hry.Takže se pak výkonný procesor fláká a ty ho zbytečně zdržuješ tím, že použiješ jeden disk.

Diky moc za radu. Prave ze moc nehraju a karta je celkem draha. Teda myslim ze ji tim padem neupotrebim. Jinak asi pujdu do toho E4300 jsem se dival ze zaklad maji skoro stejny (jako ze nejakych 1,8GHz) a taky nehodlam kupovat RAM za takove penize. Uz bych to ani nevyuzil. Jinak na kolik by se tim padem dal pretktovat? Jinak asi mas pravdu i stemi disky.

No ona ta karta může stát Kč 4.592,- v lite retail balení, s 256 MB GDDR 3 pamětí na 1380 MHz, s jádrem na 575 MHz, ale takyKč 5.711,- ve full retail balení, s 256 MB GDDR 3 pamětí na 1600 Mhz a jádrem 580 MHz jako ATI (Sapphire) Radeon Ultimate.Tak tu první možná kup. Té sestavě bude slušet i když nehraješ moc, ale tu druhou radši ne.Ještě bych třeba zvážil 1650XT. Je to tak 500 až 600,-úspora a má slušný výkon.Jde o to, že budeš mít monitor s vysokým nativním rozlišením a to není pro žádnou grafiku lehký chleba.Minimum, co je ještě rozumné koupit, je 7300 GT s pamětmi GDDR 3 za nějakých 2k+.To jestli fakt nehraješ nic.Všechno ostatní už je jen zobrazovadlo a nestojí to za řeč.Co se týče přetaktování procesoru, nikdo ti nemůže zaručit nic.Podle toho, jak se podaří výrobně procesor, deska a paměti, se ti podaří přetaktovat, to je kus od kusu jiné. Ale kdyby to nebylo přes 3 Ghz, byl bych zklamaný.

Niekolko pripominek:1. Daj tam 2x 1GB DDR2 800MHz RAM do dual channel2. Zdroj Fortron 500W3. Neviem preco az 20" monitor - jeho nativne rozlisenie nebude stihat graficka karta a budes sa pri hrani musiet sustredit na velku plochu.- ostatne je v pohode, vyvazena zostava

A proč ne ten Enermax liberty 500W. Já ho mám a jsem maximálně spokojeny. Skvělé jsou ty oddělávací kabely. V čem je špatný?

Já bych tu 20" lcd viděl dnes jako standart....a nemyslím že by ta grafika "nestíhala"....