» Poradna » Windows (a jiné OS)

PC sa vypne pred štartom Windowsu

Zdravím,Mám jeden problém, s ktorým mi absolútne nikto nevie pomôcť, tak som si povedal, že sa obrátim sem. Mám asi 5 rokov starý PC a doteraz som s ním nemal nijaký vážny problém. V poslednej dobe sa však stal jeden zaujímavý jav. Asi pred dvoma mesiacmi sa stalo to, že keď som zapínal PC, pred tým, ako nabehol windows sa sám vypol a reštartoval. Pri druhom štarte mi ukázal tú obrazovku s výberom režimu zapnutia, zvolil som “Start Windows normally”. Síce mu to dlhšie trvalo, ale zapol sa. Po zapnutí mi vybehla hláška “Systém Windows sa obnovil po neočakávanom vypnutí”. Dal som “Vyhľadať problém” ale okienko len zmizlo bez stopy... Všetko však potom išlo v pohode. Problém však je, že toto isté sa stalo aj vo štvrtok. Počítač stále fungoval, tak som si povedal, že keď sa to stalo po dvoch mesiacoch, asi to nie je nič moc vážne. Avšak to isté sa stalo aj dnes večer a už sa začínam báť. PC stále funguje, všetko je ok ale predsa by som to rád nejak vyriešil. Dal som preskenovať pc antivírusom ale nič závažné nenašiel okrem nejakého malého advéru.Len tak chcem dodať, že moje zručnosti s riešením problémov s technikou sú takmer nulové... Chcem to podotknúť preto, že keď som sem minule niečo hodil, hneď mi všetci mudrovali o preinštalovaní windowsu a podobné veci, čo sú možno pre expertov malina ale pre mňa veľká veda.Vopred ďakujem za pomoc.

Odpovědi na otázku

Rád by som ešte dodal, keďže som zabudol, technické parametre počítača.Grafika: Nvidia GTX970 4GBProcesor: Intel i5 4570 3.20GHzRam: 16GBOS: Windows 7 Professional 64-bitDúfam, že to bude stačiť.

A zdroj je co přesně a jak je starý? Koukal jsi do prohlížeče událostí? Pokud tam máš hlášky jako "Neočekávaná ztráta napájení", "Systém nebyl řádně vypnutý", tak je zdroj první na ráně.

Ono když člověk píše do technické poradny, tak se tak nějak očekává, že alespoň něco umí. Jinak je mu rada stejně na nic. To to můžete rovnou donést někam na diagnostiku.To co popisujete ale nebude asi SW problém (vytáhl jsem svou křišťálovou kouli), spíše to bude něco s HW. Možná už odcházející zdroj. Či nějaké kondíky, třeba na desce. Může to být tisíc věcí. Nikdo vám takhle neřekne co. Je třeba to vyzkoušet.Co můžete udělat doma a sám je kontrola disku, ram.

Proč to nemůže být SW problém? Může být, stejně jako to může být HW problém.Kdyby každý uživatel před tím, než se zeptá vynaložil alespoň základní snahu, tak koukne na log systému a chybu v době pádu sem napostuje. Někdy může řešení po přečtení logu trknout i neznalého... Ale lidi samozřejmě raději reinstalují počítače s tím že to problém odstranilo, ale když jim to nastane znova druhý den... to budou denně instalovat?