PC s integrovanou GPU nejde spustit bez další GPU v PCIe slotu

Zkouším zprovoznit starší stolní PC (čipset AM2-AMD 690V) s integrovanou GPU na desce (ATI X1200). Nejdřív ji systém vůbec neviděl, ale to jsem vyřešil nastavením biosu. Musel jsem "internal graphics mode" nastavit na "auto" a ještě nastavit "init display first" na "onchipVGA".Teď přes ni PC normálně zobrazuje. Nicméně nastal jiný problém. Když vyndám druhou GPU, co byla v PCIe slotu a přes kterou PC původně zobrazoval, tak PC už nejde znovu zapnou. Při pokusu o zapnutí PC jen problikne ledky a nenastartuje. Pak musím do PCIe slotu dát jakoukoliv GPU (jen prostě zacvaknout do slotu, nemusím ji připojit k monitoru), poté PC normálně naběhne a zobrazuje přes tu integrovanou. Zkrátka- PC evidentně potřebuje ke startu nějak detekovat GPU v PCIe slotu, přestože přes ni neběží, jinak odmítá startovat. Vůbec netuším co s tím. Předem děkuji za pomoc či tipy.

Odpovědi na otázku

Zjevně ta deska už má své nejlepší dny za sebou

vybrat zo slotu vga, reset biosu jumprom alebo vytiahnutim z elektriny a vybratim baterie na doske

Jaký systém? Radeon x1200 není kompatibilní s Windows 10. Legacy drivery se použít nedají, nepřepereš to zkrátka. Já měl desku s AMD690 čipsetem a zkrátka desítky na to nenacpeš (tak, aby to jelo na IGP), i kdyby ses na hlavu stavěl. Pokud se i přesto o to pokusíš, tak to má tendenci co do 5 minut havarovat. Poslední dostupné drivery jsou pro Windows Vista, takže poběží jak takž pouze Windows 7.Při použití neintegrované GK je to OK.

Drivery jsem našel, stabilní to je i na win10. Každopádně to se sw (win ani ovladače ) nemá nic společného. Jde o to, že deska má nějaký "blok" startovat bez GPU v PCIe slotu, přestože pak jede v pohodě na integrovanou (i po vyndání přídavné natvrdo z PCIe slotu). Kupodivu lze poté PC i restartovat a vše běží krásně na tu integrovanou. Ale nesmím vypnout PC. To pak nejde znovu zapnout (prostě tlačítko power na PC nesepne) dokud nevrátím do PCIe slotu jakoukoliv GPU bez připojení na monitor. Takže to musí být nějaký zámek té desky a buď to je vlastnost té desky od počátku (ale proč by deska s integrovanou GPU neměla fungovat bez externí GPU?..) nebo je něco špatně v biosu. Ten zkusím resetovat.

To není žádný zámek ani vlastnost, ale jednoduše vada. Ovšem reset BIOSu (dle manuálu k desce) je to první, co jsi měl zkusit. Teoreticky by mohlo stačit dát v BIOSu volbu "load safe default". Tím se taky nastaví do základního nastavení. Pokud to ani pak nebude fungovat, tak už to prostě má za sebou.

Ano pravda, ale problém je v tom, že jsem musel nastavovat bios, aby jí systém vůbec detekoval, tak jsem nechtěl o to nastavení zase přijít. Každopádně zítra zkusím, teď to mám rozmontovaný.

"aby jí systém vůbec detekoval" ??? Jaké nastavení a co měl detekovat? Jestli tu PCIe GK, tak to dej do původního stavu ...

A už napíšeš co je to za desku? Přesný typ atd.

Gigabyte ga-ma69vm-s2

Jakej Bios? F9?

Omlouvám se, do biosu se dnes nedostanu.

to je uplne jedno, akykolvek procesor tam mas, tak je dnes nepouzitelne pomaly. Zahod, kup i3ku, 8GB DDR4 a neries dalej muzealne zalezitosti.

..jj.. asi tak nějak ..