» Poradna » Windows (a jiné OS)

PC nelze probudit z úsporného režimu

Dobrý den,již delší dobu mám problém s úsporným režimem. Vždy když počítač uspím a následně ho chci znovu "probudit" z úsporného režimu, počítač se spustí ať už pomocí myši, klávesnice nebo tlačítka na bedně, ale monitor nenaběhne. Musím tedy počítač vypnout dlouhým podržením zapínacího tlačítka a jeho následným stiskem počítač znovu zapnout. Monitor naběhne, spustí se systém a já mohu pokračovat v rozdělané práci. Problém je tedy v tom že nelze počítač probudit klasicky stiskem myši nebo klávesnice protože poté nenaběhne monitor . Je tedy nutné dlouhým stiskem počítač znovu vypnout a pak zapnout. Divné je však, že pak mohu pokračovat v rozdělané práci. Vždy sem si totiž myslel že při dlouhém podržení zapínacího tlačítka se počítač vypne. Prosím tedy o rešení toho jak spustit počítač pomocí myši nebo klávesnice aby naběhl i monitor.

Odpovědi na otázku

vypni a zapni monitor

Pravděpodobně máš zapnutý hibridní úsporný režim. Ten funguje tak, že uloží rozdělanou práci do RAM a současně na disk (hiberfile.sys). Při probuzení nejprve zkusí obnovit stav z RAM. Pokud dojde k nějaké chybě, může to skončit tak, jak se ti to projevuje. Pokud PC natvrdo vypneš, je obsah RAM ztracen a při opětovném zapnutí PC už načte uložený obsah ze souboru hiberfile.sys, který je stále na disku a pokračuješ v práci tam, kde jsi skončil. Z toho mi vyplývá, že je nějaký problém s RAM (problémy s napájením (zdroj), nekompatibilní čipy, přetaktování...). ☺

Takto hibridní režim zaručeně nefunguje. O žádném rozložení práce nemůže být řeč. Funguje zcela jinak a daleko jednoduššeji a průhledněji.Po zcela normálním "uspání" se stroj chová tak, že vše zůstáva v memory, jejíž "krmení" je opravdu minimální a takové, že "sladkou" odměnou je opravdu bleskurychlé (u mne kolem půl sekundy) najetí, jakmile se uživatel vrátím k práci a stroj probudí. Ale až se zdrží s prací 14 dní - přeháním - tak mašinka, pokud zjistí, že i při tom minimálním napájení se "šťávičky" ať už z jakýchkoliv důvodů nedostává, frkne memory na drive a je vystaráno.

Problem muze zpusobovat vice veci. Nejcasteji:1) pripojene zarizeni, co nepodporuje rezim spanku (nebo chybne ovladace - narazil jsem na zvukovky i sitovky, kde stacilo instalovat novejsi ovladace)2) chyba v biosu (byvalo caste u notebooku)3) zdroj nezvlada jet v nizkem vykonu