» Poradna » Ostatní

PC na střih videií ve 4K z akční kamery

Zdravím , nejsem náročný. CHtěl bych se vás zeptat zda má cenu teď v této době kupovat počítač nebo počkat třeba půl roku než se situace zlepší ? Chtěl bych počítač na střih videií ve 4K. Nejsem náročný . Nyní stříhám na notebooku Intel I5-4200U CPU 2,30 GHz, 8GB RAM , grafika Nvidia Geforce no ale typ teď nevím . Stříhám v programu Corel Video Studio X10 . I s touto popelnící se dá sestříhat video ve 4K . Ano zabere to čas .. Čekání . Co se týče upravy barev nebo nějaké přidávání efektů do videa tak to vůbec nezvládne. Přechody ano ale ostatní ne. Je lepší si počítač nechat od někoho sestavit a nebo koupit nějaký sestavený ? Cenově ani nevím kdyby max 30 tisíc ? Jenže co se dívám na ceny grafických karet tak dneska člověk dá jen za grafiku 16 tisíc. Počítám to bez monitoru , klavesnice atd.

Odpovědi na otázku

necakaj, tovar sa zdrazi. 5600G alebo 5700G, B550 doska, 1TB NVMe SSD, skrina co sa ti paci, seasonic 500-650W a 16GB ram ako minimum. Kupuj, lebo nebude alebo bude drahsie.

nestříhám 4K, ale vystačím s grafikou Intel. A dnešní Rýženy řady G jsou už někde jinde než ten můj Intel. Hlavně velké SSD, možná radši dvě a dost RAM. Dedikovanou grafiku nech na později, jen neber příliš slabý zdroj ani žádnou maličkou bednu.

Jestli chceš využít plně svůj budget, tak v dnešní době kup tohle: https://www.czc.cz/323879,291438,231343,2606... a časem můžeš doplnit dedikovanou kartu.

celkom slusne, az na ten "datovy disk"... za 5900 ma 8TB Ironwolf, nevidim najmensi dovod kupovat 2TB srackove SSD. A zabudol si windows.

Tak já osobně bych v dnešní době už nechtěl ve střihovém stroji klasický SSD, zrovna u střihu to dost urychlí práci.

ja uz HDD nemam v pocitaci asi 5 rokov, ale keby som mal kupit 2TB qvo vs 8TB iwolf, tak by som nerozmyslal ani sekundu. Na rychlost tam predsa mam ten 1TB NVMe.

Ale máš tam jen jeden. HDD je v pořádku, ten je na odložení finalizované práce. Jinak ale rozhodně pro dobrou 4k střižnu 3x NVMe SSD, kvalitní, rychlé. Proboha podívejte se někdy na čem stříhají profíci, to je šílený co tady pro střih videa doporučujete. Vždycky se konfiguruje SSD pro input, temp a output. Profíci to mají navíc všechno ve stripu, tady bude stačit bez.

preto, ze nenavrhujeme pocitac pre profika, to by som zacal threadripperom. Pre domaceho BFU, co si tam raz za rok postriha ako isiel cez les na bycikli vsetko to co pises netreba.

minule pri rovnakej teme ste ma vyminusovali, ked som napisal, ze 4K video bude mat 50Mbit.. ok, tak nech nezerem 200 nech ma. 200Mbit = 25MB/s, dnesne NVMe citaju/pisu 3-4-5-7 TISIC MB/s!!!! ( WD sn850 https://www.servethehome.com/wp-content/uploads/2021/0... ) Tak mi tu netvrd, ze potrebuje 3 take disky.

Jo, jasně , profíci jsou banda debilů a proto mají tuhle konfiguraci a ještě k tomu je každý disk ve stripu 2 ale lépe 4 NVMe SSD. Jsou to matesové, běž jim to vysvětlit

4k video s bitrate 25mb/s musí byť fakt top :D :D to 25mb/s je dobré tak na 1080p max :D

kde si videl 90GB hodinovy film?

Koukám, že ty taky nechápeš rozdíl mezi 25MB/s a 25mb/s (a to ani nemluvím o tom, že jednotka mb/s neexistuje).

I hloupý iPhone do H264 dělá 60Mb/s a to je fakt nic.ProRes HQ 10 bit 4:2:2 video má při 4k@30FPS cca 6,5GB/minuta, navíc to je jedno video ale když děláš například nějaké prolínačky apodobně tak ty footage máš na timelině 4-5-6 najednou. Jenže ty to nepřehráváš v reálném čase, ty tam skáčeš, pohybuješ se v tom, takže to nebude sekvenční čtení, ale bude to v tom souboru přeskakovat a číst daleko více dat než obyč přehrávání.Ano není to asi tazatelův případ, že by ta kamerka točila ProRes, ale opět ten ProRes dneska umí natočit a bezproblémově sestříhat i telefon.Už jen když bude kopírovat data na ten disk z té kamery tak ho HDD bude brzdit. Je rozdíl kopírovat desítky GB rychlostí kolem 150MB/s a 500-600MB/s

hlavne, ze v inej vete pises ako sa to da strihat na iprde. Tak sa rozhodni co vlastne tvrdis.

Ano 4k se dá stříhat na iPadu nebo mobilu, dokonce ten ProRes.I ten hloupý ipad má čtení/zápis odpovídající SATA SSDčku. Iphony mají sekvenční rychlosti lehce přes 1GB/sSamozřejmě přenos do toho iPadu/iPhone bude relativně pomalý, ale stříhat se v něm dá.Tak jak tak nevidím důvod si do střižny pořizovat HDD, ono takovou věc bych nedělal ani u běžného počítače, pokud je rozpočet dotatečný.HDD je fajn jako offline záloha...

tebe nedochadza, ze tie obrovske gigabity treba niekde skladovat a na SSD sa to neoplati? Teraz som skusal, moj mobil robi 40Mbit 4K@30, to ma minuta 320MB, to je totalne neakceptovatelne velke. Vzivote by som si take video nerobil a neukladal.

40Mbit/s je velké jak pro koho, jak jsem psal iPhone točí 60Mbit/s přes standardní Applku, přes oblíbený Filmic Pro umí HEVC i v cca 140Mbit/s a ProRes 422 HQ na nových 13 Pro (1TB úložiště vystačí na ccs 3,5 hodiny) .Dnes levné akční kamery mívají 60Mbit/s ale normální jsou spíše 100-150Mbit/sKdyž chceš top kvalitu tak používáš nějaký ten ProRes... ProRes 422 HQ při 4k@60FPS dělá přes 13GB za minutu. Tady máš nějaké porovnání ProRes vs H264 z iPhone 13. I na tom YT jde vidět že ProRes zachovává daleko více detailů. https://www.youtube.com/watchhttps://www.youtube.com/watch na 2:38 máš krátkou ukázku na batoh bez a s pro res... A jak říká autor, pokud nevidíš rozdíl nebo tě netankuje tak ProRes nepotřebuješ, ale jsou lidi kteří ten rozdíl vidí a vadí jim

já teda HDD používám - jako úložiště dat - pro dané použití to rychlostně nebrzdí a cena za GB je mnohem příhodnější i při zvolení NAS edic HDD.

Tak samozřejmě, můžeš kopírovat třeba 100GB záznam z kamery rychlostí 150MB/s na plotňák, možná 200MB/s, když to tam můžeš sypat 600MB/s A to jsou tu pmaěťové karty, například u sony, které umí 1,25GB/s

To vypadá dobře. Jinak co znamená ,,a časem můžeš doplnit dedikovanou kartu"Jakože grafika zatím nebude potřeba a pak si dokoupím ? Děkuji Jinak počítače skládá CZC nebo Mall ne ? Dík všem

Mall osobně nemusím, radši CZC nebo Alza, osobně preferuju CZC, už jsem u nich nechal složit několik sestav.Ohledně dedikované grafiky - ano, koupíš procesor s integrovanou - např. Ryzen řady G a ten má "slabší" grafiku už "vestavěnou" - mám to takhle s Intelem. Pak se monitor zapojuje do základní desky. Hlavní výkon při střihu pak dává procesor.Na hry to moc není, na střih to podle mne moc nevadí.Mno a později prostě koupíš nějakou nadupanou nVidii či Radeon, zapojíš do základní desky, monitor zapojíš do grafiky a PC pojede místo integrované grafiky na té výkonnější dedikované, cos tam přidal.

Luxusní vysvětlení . Děkuji za čas.

ano, na zakladni strih staci i ta integrovana

Az na to, ze uz v 1080 je to pomale jak v timeline, tak pri renderu. Ve 4K je to skoro nepouzitelne, zvlast, kdyz pouzije nejaky LUT, efektry, 3D, atd.Kuprikladu u me na CPU (i7-4771) je render 4x pomalejsi nez pres GPU (Nvidia 1080). Proste CUDA/OpenCL a poradna HW akcelerace h264 a h265 je sakra znat.

To ako myslis vazne, porovnavat 8 rocny Intel i7-4771 s aktualnym Ryzenom 5700G? Ak si si nevsimol, tak graficky vykon u toho Ryzenu je uz niekde uplne inde. Taktiez HW podpora modernych video kodekov i7-4771 vs Ryzen 5700G.

No myslim. A vis proc? Protoze by ses musel naucit cist. Porovnavam render pres CPU a dedikovanou GPU. Ten 8 let stary CPU mi ve 4K/h264 dela v Davinci Resolve 15-40fps (podle slozitosti efektu ve Fusionu), s GTX1080 to zvlada 50-140fps.A jelikoz ta uzasna integrovana grafika v 5700G (RX Vega7) je porad sileny maslo, tak se da predpokladat s dedikovanou grafikou obdobny narust vykonu. Apropo, jiste mas ten vykon "nekde jinde" zmereny, takze kolik ti tvuj 5700G dela fps? Ve vsech recenzich zminuji, ze je to tak na 1080p bez efektu jinak je to tragedie. Takze jak to tobe slape?Nasel jsem jeden starsi test s 3700X a zvladalo to 11-25fps jen 4K strih bez fusion, bez gradingu, bez efektu do h264 s celkem malym bitratem - takze ne, porad trvam na tom, ze dedikovana grafika je nutnost. A to uz vubec nemluvim o tom, ze kdyby chtel pouzivat profi formaty/kodeky tak nema prakticky vubec zadnou sanci.

mmnt... ty tvrdis, ze render do 4K zvlada i7-4771 rovnako ako 5700G? To by bol iny pruser, kedze 5700G je tak 3x rychlejsi https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i7-4771-vs-... za dalsie mne osobne cez gtx1060 a cyberlink power director renderovane video nefungovalo, vzdy som musel renderovat cez CPU (i7 4790) takze na samotny render bola grafika irelevantna. V dnesnej dobe akej sme je 5700G to najlepsie co moze v danej cene kupit.

Ja to netvrdim - ja jsem videl renderovani na 3700X a i7-4771 tu mam na zivo, proc nikde neni realny test/zaznam z encodovani na 5700G nemam tuseni. Integrovana grafika, ale minimalne co se tyka zpracovani videa odpovida proste integrovanym grafikam. Treba az bude mit nekdo realny test, treba to bude uzasne i nez GPU akcelerace (a dost o tom pochybuju). Naopak zatim ctu vsude jenom "tvrzeni" podlozene JPP a prohlasenim vyrobce a synteticke benchmarky, ktere jsou v praxi ale uplne na nic.Pokud ti nefungoval render pres GPU, tak jsou asi 2 moznosti - spatny driver nebo spatny SW (nebo spatne nastaveny SW). Kuprikladu Davinci Resolve to donedavna umel jen v placene verzi.Pokud by bylo realne renderovani na 5700G 3x rychlejsi nez na 4771, tak to sice porad nenahradi dedikovanou GPU, ale bylo by to super.Mimochodem je zvlastni, ze se ty teoreticke benchmarky tak vyrazne lisi, tady:https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-477... je jen o 50% rychlejsi (proti 8 let staremu a dneska bezcennemu CPU). Kam zmizelo tech dalsich 150% je mi zahadou.

Nenechaj si radiť, že si máš postaviť sám. V dnešnej dobe je to blbosť na druhú. Radšej si kúp od czc alebo od alzy pc s rtx 3070 alebo 3080. Za tú cenu, za ktorú kúpiš len grafiku máš celý pc.

Napríklad na alza.cz - HP Pavilion Gaming TG01-2902nc BlackZa 1000€ (25K czk +-) máš len grafiku. Celý pc 34k...

Jo ale má grafiku v HP edici, což je grafika, která se bude špatně chladit, dále má OEM desku a zdroj, takže zdroj nevymění v budoucnu, jelikož HP má svoje konektory.... sice teď ušetří a výkon mít bude, ale do budoucna to může celé vzít a prodat, případně vyhodit, protože po záruce do toho nesežene desku ani zdroj, když odejde.

Upresnim, sezene, ale za cenu noveho celeho pocitace

Samozřejmě že sežene, od výrobce počítače jako náhradní díl nebo že to tam dá na servis, není problém dneska sehnat takové komponenty, jsou toho plné ebaye, alíci atd...Otázkou je jen cena.

Zjevne to HP nenakupuju za tyhle vysponovany ceny Pak mas v soucasne dobe pravdu - jen si to chce predem overit jak moc je dany hotovy PC rozsiritelny a co konkretne vevnitr je (treba jako SSD, da si rozsirit RAM, da se pridat druha GPU, daji se pridat jake karty (treba 4x NVMe RAID), jestli to nema proprietarni zdroj, ktery pozdeji nevymenis a tak podobne).

Reálne niekto rozširuje pc? Ja mením pc každé 3 roky. PC nie je auto aby si do toho vrážal stále peniaze. Raz za čas vymeníš a neriešiš... A na strih videa to absolutne stačí. Na 4K video mu to bude stačit aj na 4-5 rokov ak nie viac...

je maximální pruda, když ti těsně po záruce umře zdroj a ty zjistíš, že je atypický a standardní se tam nevejde, má jiné kabely nebo tak, takže jak dement sháníš náhradu a někdy už origo ani sehnat nejde...

4k video... třeba AV1? Nebo co ProRes RAW, když těch 4k videí bude na timelině mít hned několik? Jsou kamery které dnes dají svými kodeky zabrat už dnes. Člověk pak musí vytvářet proxy apod... To samozřejmě stojí čas a potažmo peníze.Nejde o rozlišení ale o podporované kodeky, efekty které bude chtít aplikovat, co vše umožní SW. Pokud třeba SW používá AI akceleraci tak potřebuje HW, tkerý tu akceleraci AI má, jinak to bude hodně pomalé a neefektivní.

tak pokud skládané a na doma, tak něco v normálním case a se standard komponenty - ne HP, Dell, Acer, MSI apod. které mívají atypické komponenty, zdroje apod.Když už, tak sestavy Alza, CZC, případně možná HAL, LYNX.

Asi spíše někomu zaplatím aby mě něco sestavil . Neboť se v tom moc nevyznám.

dej sem rozpočet, sestavu ti zdarma navrhnem klidně tady, ty to jen nasypeš do košíku např. v CZC a přiklikneš si tam sestavení. CZC má i levnější licenci Windows pro u nich skládané sestavy, tak tě to vyjde cca o tisícovku levněji než samostatná. Dá se u nich zajistit i instalace, pokud se na to necítíš.

4k video jde sestříhat na levném mobilu když na to přijde, dokoce i docela rychle.Jaký kodek to používá? A co znamená střih? Jen nějaké zkrácení/slepení? nějaké základní prolnutí? Nebo tam bude třeba AI akcelerovaná stabilizace, color gradingi, AI maskování a klíčování obrazu? Složité efekty?Bohužel netuším jakou HW akceleraci dokáže ten Corel využít.Levné stříhací zařízení může být třeba i základní iPad 9. generace a k němu Luma Fusion, to připojit k externímu monitoru, pokud nesedí editace na malé obrazovce iPadu.

Situace se jen tak nezmění, ale na střih bys ani zase tak výkonnou grafiku nepotřeboval. Hlavní bude procesor. Nějaký Ryzen by byl ideální. Střih ve 4K je dost náročný, taky stříhám záběry z akční kamery.