PC na střih videi

Zdravím,rozhodl jsem se koupit si stolní počítač na každodenní používání a především na střih videí. Je lepší si ho nechat složit a nebo koupit nějaký už přímo hotový? Kolik tisíc byste do toho vložili? Nejlépe, aby rozjel program(y) jako např. DaVinci Resolve 15, Sony Vegas Pro 13 či nějaké další (https://www.zive.cz/clanky/programy-na-strih-... ).Ještě nejsem rozhodnutý, který program si koupím. Předem říkám, že tomu vůbec nerozumím a byl bych rád, kdyby se tu našel někdo, kdo mi pomůže.Děkuji.//Titulek upraven.//

Odpovědi na otázku

Pokud chceš poradit, neptej se kolik do toho vložit, protože čím více, tím lépe. Spíš napiš limit, kolik maximálně dát můžeš, potom se dá něco vybrat.

Dobrá.. chápu, že čím dražší tím lepší, ale s financemi jsem omezený a zase je to jen na můj koníček a nic profesionálního. Tak 20? Max. 25 tisíc.

předpokládám, že to asi potřebuješ jako komplet sestavu - tj. i s velkým monitorem, myší a klávesnicí. Plus nejspíš asi s Windows, když mluvíš o Vegas...Odhadl bych to tak na 40 tisíc sakumprdum, pokud se nehodláš bůhvíjak odvázat a přitom ani nemusíš škudlit.Jde ti i o 4K video?

Ano, komplet sestavu. Mys, obrazovku a klávesnici však mám. Uvažuji o Vegas, ale také hodně o Pinnacle Studio 22 Standard.O 4K mi nejde. Jde opravdu jen o amatérský střih. Chtěl bych počítač se zlatou střední cestou. 40 tisíc do toho vložit bohužel nemůžu, navíc mi psal jedem chlápek, že ta cena nemusí vyšplhat ke 40 tisícům.

mno, když vezmeš v potaz, že jen licence Windows z toho tvoří cca 3 tisíce, slušný monitor pod 6 tisíc nejde atd. tak ono to zas tak zalevno nebude...Já za PC dal svého času cca 26 tisíc za celou sestavu a to nepoužívám Windows...

Vždyť říká, že monitor má 😁

Lepší bude jít na to jinak. Tro(t)lla Reného, kterého už admin smazal neřešte. Jinak navrhněte rozpočet, který jste ochoten/schopen do toho vložit, pak se dá od něčeho odrazit. Jinak nejlepší je skládanka, hotové kompy nevycházejí většinou cenově nijak lépe (často hůře) a ve většině případů tam dávají některé komponenty, kterým se rozumný ajťák vyhne obloukem (především mizerné zdroje).

Vůbec netuším v jaké cenové kategorii by se mohl stolní počítač dle požadavků (střih videí) pohybovat. Zase nechci, aby to byla nějaká pálka. Je dobré do toho vložit peníze, to chápu, ale zase jsem ve financích omezený. Kdybych měl plácnout sumu tak asi 25 tisíc.Jak říkáte.. zajímal mě jen názor ostatních. Hodně lidí mi říkalo, že je lepší si PC složit než kupovat už hotový.

Tak jistě že vybrat si díly a (nechat) složit vyjde lépe. Kvalitnější/lepší díly za lepší peníze..U střihu videa je téma cpu a gpu -> jak silná gpu je třeba pro akceleraci, pokud je vůbec třeba.. bez tohodle se to nedá (za mě) rozhodnout -> nedělám do střihu videa nějak moc, takže nevím přesně jak umí/neumí využít gpu..

s ohledem na tak seškrcený rozpočet bych to stavěl bez dedikované grafiky s tím, že amatérsky může stříhat na Intel grafice - akorát nezazdít volbou skříně a zdroje koupi dedikované do budoucna.

Otázka kolem střihu videa se nakonec pokaždé stočí k otázce, jak dlouho jsi ochotný čekat na výsledek. Pokud ti nevadí nechat běžet PC přes noc zpracovávat video, tak stačí snad cokoliv. Za 25 tisíc se nedá nic moc extra vymyslet, prostě jakékoliv PC, které se v dané relaci doporučuje pro hraní.Hotové PC je samozřejmě dražší, protože se tam navíc platí nějaká ta práce a další marže, většinou to bývá tak 20-25% navíc.

"prostě jakékoliv PC, které se v dané relaci doporučuje pro hraní"Při nízkém rozpočtu se proti hernímu PC nabízí možnost jet na integrované grafice a využít finance na ostatní komponenty jako CPU, RAM, SSD apod. Hry na IGP moc nepojedou, ale střihový SW lze provozovat. Sám takhle hobby střih FHD videa občas dělám.

Ale on řeší stříhací ne encodovací PC, přes noc se to spočítá, ale když to chce editovat, tak bude čekat, pokud to bude bídný stroj.

nemělo by smysl dát na data klasický 2TB HDD? - např.https://www.czc.cz/wd-black-fzex-3-5-2tb/137...

ten rozhodně neepokud by trval na hdd https://www.mironet.cz/toshiba-p300-3tb-interni-...

OK,ono vyhrabat někde dneska nové disky Toshiba není až tak sranda - všude WD a Seagate... Už před nějakou dobou jsem řešil podobný problém, když jsem chtěl 9 mm 2.5 palcový disk do exteráku.

Tohle už dává smysl, SSD na systém a input data, NVMe pak na output, jen bych to ještě doplnil o nějaké HDD na trvalé uložení hotových videí. To, na čem se už nepracuje nemá smysl, aby zabíralo místo na SSD.

já třeba nemám v počítači vůbec mechanický disk, jen SSD, dohromady téměř 6TB.Nedává mi smysl rvát HDD do počítače. Dle mě nemá smysl aby ten HDD ležel v počítači, může ležet v NASu nebo jen na stole či někde pod stolem (pokdu nechci krabici na stole) a zapínat ho jen když je potřeba

Asi jsem stará škola, ale mám cenná data jako zálohu jak na HDD v PC, tak na NASce. Myslím, že tazatel NAS nemá, proto HDD. Může být externí ale proč. V PC je stejně vypnutý a roztočí se jen při zálohování.