PC na střih videa

Dobrý den,chci tátovi na Vánoce koupit PC na amatérský střih videa, s bratrem se hádáme či ho sestavit na intelu nebo na AMD a jestli tam hodit i dedikovanou grafiku či ne. Budget je 19 tisíc. Co říkáte vy, popř. máte nějaké návrhy na sestavu?

Odpovědi na otázku

To záleží jak se pracuje a v čem... Ne, že bych byl zrovna v tomhle odborník, ale lze to samozřejmě renderovat jen přes CPU, ale taky za pomocí GPU. Pak je logicky grafika potřeba.Co se týče AMD vs Intel, tak AMD bude za dané finance pro takové využití vždy lepší. Pokud totiž využije všechna jádra, tak AMD jich má víc. Nicméně nemá integrovanou grafiku, tak je tedy třeba koupit ještě tu grafiku. Nicméně osobně si myslím, že to by se muselo/mělo i u toho Intelu.Je tedy otázka zda bude 19tis stačit, když vezmu v potaz, že jen OS stojí 3000Kč. A to doufám do té ceny nepočítáte monitor a příslušenství. Když vezmete, že deska je cca 2000, CPU minimálně 4000, alespoň 16Gb ram 2000, slušný chladič 1000, bedna s větráky 1500Kč, zdroj 1500Kč, 1TB disk cca 3000Kč = 15tis + 3tis OS = 18tis. A kde je ta grafika?Peníze máte tak na slušné kancl PC, ne na PC kde se bude dělat to co popisujete. A to ty nastíněné finance nejsou nějaké předražené věci a novinky. Kdybych tam měl dát novinku jako je třeba R7 3700X, tak takové CPU stojí 9000Kč.

2010-2015 som strihal na phenom2 x6 1055T FHD video a nebol stym najmensi problem. Takze ak je obmedzeny rozpocet, ryzen 3400G (2x vykon 1055T) pripadne ryen 3200G (1,6x vykon 1055T) a mas aj grafiku. Ak bude treba lepsia, dokupi.

Tím získá jen tu integrovanou grafiku, ale je vůbec otázka zda si tím pomůže. 1) Pouze 4jádra nebo 4/8jádra nebude nic super, pokud by to měly být větší projekty. I každé pitomé domácí video je dnes prakticky 4K. Neříkám, že si nejde udělat nějaké video i na šunce PC, ale pak je otázka, co se tedy pod tím videem přesně myslí (jde taky o náhledy před výsledným renderem - je fakt vopruz, když se to kouše), a co je tam za PC nyní. Aby to byl vůbec upgrade. Vůči staré I5 2400 by si hrubým výkonem, při zakoupení 3200G, moc nepomohl.2) I R5 3400G stojí skoro to samé jako R7 2700. Což už je 8/16 vlákno. Vůči 3400G je to prakticky 2x tak výkonné za stejné peníze. Jen je třeba ta grafika, která ale může být potřeba stejně. Je tedy potřeba si rozmyslet, co se vlastně bude dělat a v čem. A pak se podívat na testy. Když tam dá ale to 3400G, nebo 3200G, tak je to jak jsem psal. Do rozpočtu se to vleze, ale je to vlastně kancl počítač. Třeba by to stačilo, já nevím. To si musí vyjasnit tazatel, ale terno to rozhodně není.

ok, ale on ma 750€/19k kc, takze niekde setrit treba. 1TB SSD je dufam samozrejmost, 2-4TB HDD tiez a to uz sme na 300€

a ano, stacilo by to, ja mam i7 4790, strih FHD nieje najmensi problem CB20 3400G 410/1905; i7_4790 352/1784

A stříhat budeš co (jaký formát videa) a v čem (Pinnacle Studio/Sony Vegas/Edius..._)? Některé softwary používají pro akceleraci H264/H265 renderování integrovanou grafiku Intel (Quick Sync Video) a/nebo Nvidia CUDA.Pokud bys stříhal MPEG4 videa, která nejsou akcelerována grafickou kartou, pak by byl logickou volbou co nejvíce jádrový AMD procesor s co nejvyšším taktem, aby měl slušný výkon i na jednom jádru, protože některé operace, například stabilizace videa, můžou být jednovláknové.

Tak hodně bude záležet na softu - co máte koupené / budete kupovat? Nebo použijete něco free? Jaké video chcete stříhat? Doufám, že jen FHD.PS: sám příležitostně stříhám FHD video na kompu s Intel HD grafikou. SW ani OS mne nestál ani korunu a vše je legální.

Když půjdete s bratrem na 14 dní na brigádu, odstraníte největší problém: nízký rozpočet...

4K stříhám zcela v pohodě na i7 2600/16GB RAM, teď mám kvůli 4K monitoru 1030, ale předtím jsem ho stříhal i na FHD monitoru s grafikou jejíž výkon byl obrazně v mínusových hodnotách, neb nehraju hry. Se střihem není žádný problém. Druhá věc je rendering, který v případě většího projektu pustím na noc a nechám PC poté vypnout. Takže nejde o to, že by PC nestíhal jako takový, ale jen o čas. A v tom je asi zásadní rozdíl mezi potřebami profesionála a amatéra. Akcelerace za pomocí GPU se vzhledem k ceně takové grafiky a tvému rozpočtu jeví jako nevýhodná. V současné době je v CPU výhodnější AMD, ale zase musíš koupit sólo grafiku. Když si dáš práci, tak určitě seženeš dobrý bazarový stroj, nový PC je nevýhodný, když koukáš na korunu. Já jsem mou i7 koupil před 3,5 rokem za 6K. Jen jsem vyměnil bednu za Fractal, větráky Noctua, SSD. Za cca.10K (bez zmíněné 1030) mám PC "snů", oproti první 486.

i7 2600 bol PC snov, ked este stali Dvojicky a to bol naozaj uplne iny svet.