PC na dva OS

Dobrý,potreboval by som poradiť so zostavením PC, kde by som mal inštalovať dva OS a to Win XP 32bit a WIN7 alebo Win 10 64bit.Je jedno, že či Intel alebo AMD. Hovoril som mu, že nech si niečo pozrie v bazároch, ale neviem, ako by na nejakom staromPC behal Win7 alebo Win10. Win XP chce kvôli nejakým starým hrám, ktoré údajne pod Win7, 10 nejdú. Jednalo by sa leno skrinku, bez monitora myši a pod. Bolo by to vôbec funkčné tie XP s novším Win?

Odpovědi na otázku

Do nového pc xp prakticky nemožné. Zkusil bych virtualizaci, nebo Linux a ty staré hry rozchodit pod wine.

Keby si kúpil nejké bazárové PC s Win Xp, tam by zase bol problém nahodiť Win10? Lebo aj s tým sa chce oboznamovať, slovom XP na steré hry a Win10 na všetko ostatné, neviem, čo by na tom robieval.

WinXP se dá v pohodě nainstalovat na počítače s procesory AMD. Nevýhodou je zastaralost těchto platform a jejich brzká smrt kvůli RyZenu. WXP tak doporučuji ve VirtualBoxu.Ale kupodivu na co se AMD právě hodí je ta virtualizace

To bys musel koupit bazarovou desku s procesorem soc.1155Sandy/Ivy Bridge http://bit.ly/2jIkbEC na které byly ještě ovladače pro XP, ovšem dobré desky bez ohnutých pinů se blbě shání.Další možností je jít do starého, ale ještě prodejného AMD soc. AM3+ nebo nebo FM2+ bez možnosti upgrade, na které jsou také ovladače XP.Ideální by bylo sehnat komplet s dobrou desku s i5-2500/700 apod. s paměťmi a se zárukou na vyzkoušení.Vše je pro paměti DDR3.

Díky za info, poviem mu nech sa rozhodne, či čisto nový PC alebo bazárovýˇ, aj keď bazárový sa mu nie velmi páči, lebo sa s vecami z bazáru už "popálil". Pozriem na Alze, čo tam majú.

Než se rozhodnete něco kupovat tak opět navšťivte poradnu, abyste nesložili nějakou šunku.http://bit.ly/2jVSuFs

Špatný odkaz na inzerát nebo je smazaný.M5A78L-M/USB3 je špatná deska s nechlazenou kaskadou max. vhodné pro FX -4300Hledej desku ASUS M5A97 - AMD 970, která snese až 140W procesory nebo Gigabyte GA-970A-UD3P, MSI 970A-G46 - AMD 970.

GA-970A-D3P - AMD 970 byly docela kvalitní, nevím jak je to s revizí 2. , protože jak je známo, Gigabyte s každou další revizí desky ojebával.Určitě to ale bude lepší než ten první výběr.

A zkusil bych chvíli počkat a usmlouval cenu, třeba se mezitím vynoří něco jiného.Jinak nejkvalitnější jsou desky s chipsetem AMD 990FX, ale ty jsou drahé a pochybuju, že je dá někdo lacino, ale třeba budeš mít štěstí.

Šel bych do AM3+ nebo FM2+ od AMD (Skylake nebo Kabylake je kvůli WXP vyloučeno) a mám pocit, že tak nějaká poslední obstojná grafika, která WXP podporovala byla R9 270.

je nějaký důvod proč by ty XP nemohly jet z Virtualboxu?

Není. Já v něm používám jak Ubuntu 16.04, tak XP Mode ( o kterém se sice tvrdí, že běhá jedině ve W7 - ale lze z toho souboru XP-čka vyextrahovat).Mám ve W10 64-bit a Oracle Virtualbox je také zdarma.

já mám jako host systém linux a taky na Virtualboxu jede bez problému všechno možné vč. XP. Hlavně předpokládám, že ty XP-only hry asi nebudou nic extra náročného...

Neviem jak sú náročné tieto asi staršie hry Call or Duty 1,2 a nejaké staršie Medal or Honor. Pod XP mu vraj išli v pohode a to mal PC cca z r. 2000. Pokial sa dobre pamätám bolo v tom jedno jadro 1,6 GHz, 512 MB RAM, nejaká 6600 grafika.

pokud to v pohodě jelo na kompu s XP, jednojádrem a 512MB RAM, tak to v XP na virtuálu musí jet levou zadní, i kdyby ten nový PC měl jen nějaký obyčejný Celeron G a 4GB RAM.

Zdravim,ked spustim tie nestastne XP z Virtualboxu, ako do nich nainstalujem tie spominane hry?

myší přetáhneš instalačku do virtuálního okna s Windows XP a dál běžně instaluješ

Takze nahodil som mu do laptopu WinXP cez ten Virtualbox. Chceme tam nainstalovat tu starsiu hru. Nie celkom rozumiem tomu, ze myskou pretiahnem instalacku do okna XP. Vlozim do mechaniky instalacne CD s hrou a teraz ako dalej? Ako nieco pretiahnem myskou a kde?

celý obsah hry na DVD zkopíruješ na plochu a potom do virtuálky

Chápu to tedy správně, že chceš postavit PC pro dva OS - tedy WXP a W7?Na to mám takové reakce:1. je to nesmysl, chápu, že máš rád WXP, ale ty mohou v pohodě běžet z virtuálky a W7 taky - KabyLake je nepodporuje, musel bys mít W10.2. Bude lepší mít Linuxovou distribuci (Ubuntu/LinuxMint/openSUSE/Manjaro) jako primární systém a pod ním virtualizovat třeba ve VirtualBoxu, nebo aplikaci Boxes tebou požadované systémy.K návrhu počítačové sestavy mi chybí velmi důležité informace o které tě teď žádám...Budeš počítač taktovat? Jaký je finanční limit?K čemu bude počítač primárně sloužit?Jaké programy budeš používat / hry budeš hrát?Jakou si představuješ skříň?- velkou, malou? záleží ti na hlučnosti sestavy? jaký by sis představoval design?Budeš používat více komponent vyžadujících PCIe linky? /to jsou NVMe SSD, grafické karty, síťové karty, .../Kolik souborů máš k uložení? Jaký si představuješ harddisk?Přeješ si mít v sestavě i nějaké další komponenty? /tím se rozumí síťové karty, RAID řadič, DVD mechanika, .../Možná se ti to zdá zbytečné, ale když už radím sestavu, tak se snažím přesně vyhovět tvým potřebám. Nejsem manufaktura na sestavy, které pro koncového uživatele nedávají žádný smysl a je pro něj omezena funkčnost, protože mu v sestavě něco chybí, nebo byla komponenta špatně zvolena.

Ten PC s XP chce hlavne kvoli tým starším hrám. Nebude sa nič taktovať, ani žiadny RAID, mal by tam byť obyčajný HDD, malo by to byť čím lacnejšie.

Co nejnižší cena? Ty ti poběží úplně stejně na W7 a W10, ale pokud si trváš na XPéčkách:https://www.czc.cz/164627,112018,113029,2003... Pro rejpaly: Ano, já vim - neni to inteeel!!A pro tazatele:Pokusím se ti rozmluvit tuto kravinu. Nové platformy Intelu už s Xpéčky nejsou kompatibilní, takže víceméně jedinná cesta k Xp je AMDéčko. Ale toto je v podstatě mrtvá platforma, grafiku si doplň sám. Vůbec netuším, jak je to s podporou grafik pro W XP. Ale jsem si jist, že s novými grafikami GTX 9xx a 10xx, nebo RX4xx nepochodíš.A pokud máš rozum, tak ti doporučuji na sestavu nainstalovat rovnou Linux, nebo Windows 10 a koupit si sestavu s procesorem Intel a novou grafikou. Taková sestava pak hry zvládne výrazně lépe.Na sestavu můžeš dát distribuce jako je Linux Mint / Fedora / Ubuntu / openSUSE (nejpokročilejší je openSUSE a Fedora, ale na ně je nutné nainstalovat kodeky, pro začátečníky je spíše Mint. A také je snad nejméně náročný). Hry můžeš běhat pod Winem - ňáko extra to výkon nebere. Max. těch 5% dolu.Takhle by to bylo okolo 16 tisíc:https://www.czc.cz/204097,168555,201285,1103... Už si na tom leccos zahraješ a bude to daleko lepší pro budoucí užívání.

Ja chápem, že XP je už história, ja mám laptop s Win7 aj desktop s Win10. Zostava nie je pre mňa. ale pre známeho. Hovoril som mu o tom Virtualboxe, ale nejako sa mu to nepozdáva. Mimochodom díky za návrhy.

kdyby mu šlo jen o pár her a fungovaly přes wine:https://appdb.winehq.org/objectManager.phptak stačí dát vedle W7 linux a při startu PC si vybrat, který systém chceš. Pak nejsi při výběru HW tak omezený a nepotřebuješ ani licenci na XP.Jinak i ten linux nemusí vypadat nijak výrazně odlišně - viz např.:http://bit.ly/lubuntuw7Trusty

Taková kopie Woken Já tedy lubuntu moc nefandím. RedHat-Fedoru bych nevyměnil za nic ...možná za Manjaro

tak jasně, já radši Kubuntu. Lubuntu je dost očesané, co se nastavení apod týče. Ale začátečníkovi dává záruku *buntu báze = prakticky všechny návody pro Ubuntu platí i tu (ty konzolové určitě).RedHat je komerční a i když můžu vzít CentOS, tak to pořád není nic, co bych někomu doporučil na desktop - leda by to byl nějaký vědecký stroj na výpočty apod. Fedoru jsem ještě nezkoušel, Manjaro mne moc neláká...Ale třeba Open-suse taky není marné.

Já jestli něco úplně nesnášim, tak je to KDE To prostředí je úplně retardovaný svým chovánim, ... ale tak každej má svý GNOME a XFCE bych nevyměnil.Používám Fedoru 25 Workstation a mám nainstalovaný GNOME (ten používám asi nejvíc), XFCE a Cinnamon.

to mně třeba přijde "retardovaný" zas Unity desktop. Xfce můžu, ale na mne je moc strohé, tak si ho dám leda na starší stroj, nebo někam, kde nebudu pracovat s moc věcmi. Gnome mi nikdy nesedlo...V tom je výhoda linuxu - každý si najde co mu vyhovuje. Ne jak u Windows, kde máš kachle a smůla - tam je dneska dost těžké to překopat tak, aby to člověku vyhovovalo. S každými novými Windows je to čímdál horší.

No tak uplně nejlevněji vychází multimediální FM2+ APU do cca 10K.Je to v podstatě už mrtvá platforma s nemožností jakéhokoliv budoucího smysluplného upgrade, ale můžeš na ní mít systémy od W XP až po W10.Pokud kamarád zůstane u starých her tak mu to bude stačit a dokonce to na nízké detaily zvládne GTA V - https://www.youtube.com/resultsTady je jedna starší sestava, bednu si dej jakou chceš (ale nějakou solidní)Výběr procesoru nechám na tobě - výkon je +- stejný, ale 7860K má TDP jen 65 W, takže nebude tak hlučný.http://bit.ly/2jc8h4Rhttps://www.czc.cz/143541,198241,143439,1866...

Win 7 vyšly 2009. Architektura Nehalem 2008, čili ta musí běhat pod XP úplně v pohodě a pro dnešní potřeby je ještě dostatečná. Volil bych tedy něco bazarového se sc. 1366.

Norbi, psal si, že chceš Win XP kvůli starým hrám, můžeš mi napsat seznam her, zkusím je najít a nainstalovat pod Win 10. Např. Flight Simulator instalovaný defaultním způsobem nejde spustit, ale po úpravě exe souboru už fungují

Tu sú tie staršie hry, Call or Duty, Medal or Honor, ale tie prvé vydania, neviem z ktorého roku.

Call of Duty z roku 2003 na Win10 64 bit funguje.Na Anthology Medal of Honor čekám na stáhnutí, 22 GB je hodně.

Mam na desktope Win10, tak mu poviem nech tie hry prinesie ku mne a vyskusame, aj ked nie velmi sa mi chce zababrat system nejakymi instalaciami hier. Ale na druhej strane ked to pôjde, mozno sa da presvedcit na novy PC.

Naco take dlhe vlakno, jednoznacne kupit sucasne PC s Windows 10 a pouzit Virtualbox alebo Hyper-V pokial zakupi Pro verziu...

Vyskusal som instalovat tie a zda sa, ze kamos ma pravdu. Po nainstalovani "Call of Duty United Ofensive" sa hra nespusti. Vyjde nejaka tabulka s kompatibilitou a hra sa nespusti. Nastavil som spustenie ako admin aj v rezime xp sp3 a pod. ale nefunguje.http://skuziv.rajce.idnes.cz/Popis/Potom som pre istotu este vyskusal dalsiu hru "Call of Duty 2", ale ani sa nespusti instalacia, vypise:http://skuziv.rajce.idnes.cz/Popis/Nie som hrac, takze sa v tom ani velmi nevyznam, ze ako spustit tie hry na Win10.

stahuji CoD 2 a United Offensive, za hoďku to budu zkoušet

Call of Duty 2 a United Offensive na mojich desítkách fungujíhttp://jpeg.cz/images/2017/01/27/7SOv6.jpg

Mne ta CoD2 ani nejde nainstalovat a ta druha CoD Ofensive sa nespusti. Ale vravim, ja sa v hrach nevyznam. Netrebalo nieco specialne nastavovat alebo doinstalovat?

stáhl jsem to z ulozto a klasicky instaloval, do kompatibility jsem nezasahoval, možná máš špatnou instalačku anebo antivir ti odebral nějaký soubor pro instalacihttps://ulozto.cz/!bwCrTR2rC/call-of-duty-2-cz-cestina-rarhttps://ulozto.cz/!oSQshEW76/call-of-duty-cz-call-of-duty-united-offensive-cz-rar

Aby mi všechny hry fungovaly, tak po čisté instalaci win10 ještě instaluji jednu utilitku, která mi stáhne potřebné soubory pro spouštění starších herhttp://www.guru3d.com/files-details/rtss-rivatu...

Staré hry psané pro WinXP 32bit, které běhají pod Win10 64bit:Call of Duty 2003Medal of Honor Allied Assault 2002F.E.A.R. 2005Far Cry 2004Crysis 2007