PC ma ruzne dlouhy POST

Zdravim.Pc ma od novoty "problém". Cas po zapnuti , kdy se ma objevit verze biosu , pameti , cpu ,ozvat se pipnuti, ze je všechno ok a pote zacit bootovat , trva rozdilne dlouho. Nekdy je to otázka 5s nekdy i pul minuty a vic. Nakonec vždy spusti bootovani a jede ok. Testy pameti i cpu bez chyby. Nic přetaktovaného. Cpu I3 4160 , pameti ddr3 1600, MB- GA-Z97M-D3H. Zkousel jsem pameti pustit na 1333 MHz a výsledek stejny.Nesetkali jste se s necim podobnym?

Odpovědi na otázku

Nemáte náhodou mamutí množství RAM?

8g nic svetobornyho. :))

1. Vypněte ve windows vadnou volbu "rychlé spouštění".http://cs.stealthsettings.com/cum-putem-activadezactiva... 2. Updatujte Bios na nejnovější verzi.3. Pusťte test RAM (memtest) na delší dobu, např přes noc.4. Test povrchu HDD.Více mne nenapadá.

vzdyt pisu ze je to před bootem OS , Windows stim nemá nic spolecneho. Goldmemory 3x pass , Prime95 10h nonstop na max stress.

to jsou zase slinty... zejména test povrchnu HDD

W10 dokončuje mezi bootem a zobrazením přihlašovací obrazovky aktualizace, proto ta rozdílná doba spouštění.

Ja o Windows nic nepisu. Resim dobu POSTu a zacatku bootu OS.

Pak tedy možná nastavení Quick boot v BIOSu - podporují některé typy MB, mají různé možnosti nastavení dle typu a verze firmware, těžko poradit bez přesné znalosti , o jaké zařízení se vůbec jedná. Může to dělat nastavená prodleva autodetekce disku, bootování se zasunutou USB flashkou, bootování po odpojení zdroje od el.proudu, apod., těch možností, proč dochází k rozdílné době je spousty.

vzdyt pisu nazev všech důležitých komponent. U pameti je možno menit quick i normal boot , to je beze zmen.

Konfigurace - mám na mysli HW (připojené periferie apod.) - je v každém případě stejná?

OK, typ desky jsem v původním dotazu přehlédl. Bohužel ale ani tak asi nikdo není schopný přesně určit, proč se to děje, pokud nemá možnost kontroly, co jal je nastaveno, testování, atd. V BIOSu nastavení FastBoot, UltraFast Boot, dokáže to zpozdit i špatná detekce otáček větráku, atd......

Aj mne to robí. Ak som dobre pochopil, tak to robí nebootovacie CD/DVD v mechanike. OS sa má bootovať z HDD, ale dooosť dlho bliká mechanika a buď to PC "rozchodí" a po nejakom čase začne bootovať, alebo by sa s CD hádal možno večne. BIOS asi ošaháva HW a ak sa mu niečo nepáči, trvá to. Urob test bez HDD, bez DVD, bez PCI(e) periferii.. Ak nepomôže, laborovanie s nastaveniami BIOSu, ale netuším čo zmeniť. Skús postupne vypínať periferie (zvukovku, sieťovku PATA ak máš, smart, boot len z HDD, bez ďalších možností, boot z LAN zakázať...). Skúšaj

On o voze a ty o koze...

Ja som to pochopil tak, že zapne PC a čaká dlho než dôjde k bootovaniu

hlavním podezřelým bych viděl disky, zejména pokud jich je víc.. než se všechny zinicializují, tj. roztočí, tak to chvíli trvá... nicméně pokud to je jediný problém, jinak vše běží jak má a je to stabilní tak bych to asi neřešil...

Poodpájaj všetky SATA zariadenia a spusti PC iba so sytémovým diskom. Ak sa to zrýchli, vieš kde hľadať chybu. Ak nie, môže odchádzať aj systémový disk. Alebo niečo iné je zlé...káble, napájanie, .... Niečo podobné mi robila doska Intel Intel DX58SO so šiestimi diskami. Teraz tam sú dva z toho jeden SSD a POST prebehne o 70% rýchlejšie. Ale možno je to niečo iné ako radia druhí.