Pc komponenty

Zdravim nejak sa do pc zostáv nevyznám tak preto vás prosím o rady, zatial som si dal do zoznamu tieto komponenty.. Dakujem za každu odpoved.https://www.alza.sk/nakupni-seznamy.htm

Odpovědi na otázku

Máš špatnou desku procesor ti do ní nepude, vem nějakou Z 390

Chybí ti tam chladič na procesor

Tak doska https://www.alza.sk/msi-mpg-z390-gaming-pro-c... ??Chladič by si mi nejaký neporadil? Vodný?

Vodní chladič je jen blbost navíc, kup nějaký silný vzduchový

podla mna zbytocne draha doska, dal by som tuto https://www.alza.sk/msi-mag-z390-tomahawk-d54... , dokonca je v akcii s doskou za zvyhodnenu cenu a usetrene 80 eur do lepsej grafiky https://www.alza.sk/msi-geforce-rtx-2060-supe...

Dobre mám, to sa neoplatí rovno https://www.alza.sk/msi-geforce-rtx-2070-gami... ?

nenapisal si rozpocet, ani rozlisenie monitora, tak je tazko poradit, tu je nejake porovnanie kariet v kombinacii s i5 9600Khttps://www.gpucheck.com/en-usd/compare-multi/nvid...

tak do cca 1500+-

Vyměnit zdroj,záruka jenom 24 měsíců a zbytečně nadimenzován, spotřeba celé sestavy bude asi 350-400 wattů odběr ze sítě. Stačí 550-650 wattový--https://www.alza.sk/seasonic-focus-plus-650-g... Záruka 10 let.

To má být herní PC? Na jaké hry? Nebylo by lepší to stavět na Ryzenu? Proč je tam relativně malé SSD a velký HDD? Vy na tom PC hodláte ukládat hodně videí, fotek atd.. a programů tam bude jen minimálně (hry jsou taky programy - takže mají být na SSD)?Operační systém máte?Jaký je současný monitor, který k tomu připojíte?Pokud na tohle všechno odpovíte, tak se dá nějak poradit. Zatím to je jen jedna paní povídala a ani nevíme k čemu PC vlastně bude.

Herní ano, preferujem intel keďže ho používam od začiatku, ale nechám si poradiť čo bude najlepšie na výkon.. OS mám, Monitor tiež mám takže rozlíšenie klasicky fullhd... Ale hlavne aby to bol herný pc, píšem že sa do toho nevyznám

U toho monitoru mě šlo o konektory, kterými ho lze připojit. VGA se dnes už nepoužívá.Intel je momentálně hodně nevýhodný. Především pak ono 9600K. Pokud to 9600K přetaktujete, tak ano, pořád budou hry, kde bude podávat lepší výkony, protože má o něco vyšší výkon na jádro, ale v pohledu cena/výkon vede Ryzen. Je dokonce možné, že v RYzenu si za stejné peníze co stojí ono 9600K + deska + chladič, budete moci pořídit nějaké R7 3700X, které je dokonce 8/16jádro. To už je docela rozdíl oproti obyčejnému 6jádru co je 9600K.

PS: A v košíku jsou věci jen za 1200€, proč jste nespotřeboval celých 1500€, když je zde pak dáváte jako rozpočet?

Jáj tak, HDMI samozrejme... Tak ak by tam bol ten ryzen, ako píšete, vedeli by ste to nejak poskladať do tých 1500?

No jedna možnost je něco takového:https://ctrlv.cz/tkZAJe to s tou R7 3700X a momentálně nejmodernější deskou X570. Grafika RTX 2060 super má výkon asi jako RTX 2070. Myslím, že to je dostatečné. Nejlepší ale bude, když podobnou konfiguraci zadáte na Youtube a podíváte se jak to běží ve hrách které nejraději hrajete. Tady je porovnání s nejlepším Intelem co je na trhu (myšleno pro běžné zákazníky) jak vidíte rozdíly nejsou nikterak markantní a to je 9900K výrazně lepší než 9600K:https://www.youtube.com/watchAno, jsou hry, především starší, kde bude Intel lepší volba (má vyšší výkon na jádro - hlavně po přetaktování), ale u moderních titulů bude Ryzen srovnatelný, nebo dokonce lepší. A na všechny ostatní věci, od renderingu po střih videa je Ryzen taky lepší.Další varianty jsou prakticky to samé, jen se bude řešit, zda neušetřit na desce a nevzít starší B450 (musela by se vybrat nějaká slušná s dobrou napájecí kaskádou 8 jeder /16 vláken už dokáže napájecí kaskádu zatížit), případně X470 (taky nějakou slušnou, ale ty už jsou cenou podobné té X570). Hlavně ale v této desce CPU poběží bez nutnosti aktualizovat bios. To je pro funkčnost ve starších deskách nutnost. Myslím, že v takovém rozpočtu už ale investice do X570 desky smysl dává. Není to takový finanční skok, jako když člověk staví PC za 800€.Protože jde primárně o herní PC, je teoreticky možnost vzít jen slabší procesor R5 3600 a k němu ještě trochu silnější grafiku (třeba RTX 2070 super). Někde to bude lepší, někde ne, protože to procesor přibrzdí, zvláště když máte fullHD rozlišení. Záleží jak člověk uvažuje a co hraje.

Dobre díky, tak už to mám v košíku tak určite mi to odporúčaš?

Myslím, že to je rozumná sestava, ale netvrdím, že to nejde udělat jinak. Jak už jsem psal, je možné vzít slabší CPU, klidně i s levnější B450 deskou (bude třeba update biosu). Lze tím ušetřit a ty peníze pak použít jinak. Případně je možné, že bude mít někdo úplně jiný návrh. Ostatně jsou tam dva mínusy, takže pokud bych si to měl brát osobně, tak s tím někdo nesouhlasí, jen by bylo vhodné napsat proč.Nicméně, vždy jde hlavně o vás. Neexistuje nejlepší herní PC za danou cenu. Každý PC používá trochu jinak a ostatně na něm dělá třeba i jiné věci, než hraje hry. Každý preferuje něco jiného. Takže se podívejte zda to je pro vás vyhovující a má to pro vás smysl. Nejsou to malé peníze! Klidně to zkonzultujte ještě s někým jiným ke komu máte důvěru.PS: Teď když na tu sestavu koukám, možná bude třeba ještě koupit rozbočovače pro ventilátory. Na desce vidím jen dva konektory a máte 4 větráky (nebo dle návrhu by jste měl mít). Nebo zatím ty dva větráky vynechte (ale chtělo by je tam mít - dva jsou ve skříni a jeden ještě dodat dopředu a jeden nahoru, případně oba dva dopředu). Koukám, že ty větráky jsou stejně až za dlouho a nemá smysl na ně čekat.

Tak ja plánujem iba hry, na nič iné to ani nebudem používať.. Nehrávam najnovšie hry, skor mmorpg, wowko apod.

Pak je otázka, zda to musí být v takové cenové relaci a zda to tedy není poněkud přehnané. Třeba by stačil nějaký R5 3600 + B450 deska a k tomu nějaké GTX 1660Ti. Stálo by to výrazně méně a mohl by jste být taky spokojen. Vy si ale musíte říci co chcete. Vy to budete používat. Je pravda, že ten 3700X toho zase tolik navíc nepřinese oproti R5 3600, zvláště u starých her.

No mne ide o to aby mi to vystačilo na pár rokov dopredu, pretože teraz nemám stolný pc, takže aby to aj utiahlo bez problémov aj na tie detaily

Jenže tohle vám nikdo nikdy nezaručí. Zatím sice neprosáklo nic, ale to neznamená, že třeba za dva roky nevyjde nějaká brutální novinka, která vše současné nepošle do důchodu. Jediné od čeho se jde odpíchnou je aktuální výkon a výhled na věci, které jsou už ohlášené a tak maximálně jeden rok, možná dva vzdálené. Ono když to člověk vezme čistě pragmaticky, tak kupovat supervýkonné komponenty se nevyplatí, protože na tom jsou největší marže a přirážky. Takže pokud jste pasivní a to PC vám nevydělává, tak máte větší ztrátu. Záleží jak co člověk potřebuje a jak si to spočítá, ale může být logičtější a levnější PC za tři roky kompletně obměnit, než kupovat totální highend nyní. To vše záleží jak člověk uvažuje.A utáhlo "bez problémů" na dobré detaily... Jsou tu lidi, kteří to vidí tak, že jim to bez problémů neutáhne ani RTX 2080 Super. Jak jsem psal, ta sestava nahoře je jedna z možností. Pokud nechcete tolik utrácet, tak je možné to postavit na R5 3600 a B450. Lze tím dost ušetřit a výkonový dopad na hry bude naprosto minimální. Přijdete ale o podporu PCIe4, která může do budoucna hrát roli. Prozatím to třeba velké využití nemá. Ale pak jsme zase u toho. Co je to "pár let dopředu"? Tam už to třeba lépe využitelné bude.Ale abych to zjednodušil. Hlavní je pro herní PC grafika. Pokud si myslíte, že RTX 2060 super bude pro vaše hra dostatečná, tak to postavte okolo ní, nebo si vyberte takovou, která vám výkonem bude vyhovovat. Na youtube je milion porovnání výkonu ve hrách. No a pak jsou jen 3 možnosti. Buď k tomu dáte Intel, který bude dražší, ale pořád má v určitých hrách, hlavně po přetaktování CPU, trochu výhodu (něco jako tu i5 9600K nebo i7 9700, 9700K). Nebo k tomu dáte běžný R5 3600 + B450 což je velmi rozumná a ekonomická volba, která by měla na nějaký ten čas vydržet, nebo si řeknete chci raději to nejmodernější a časem na PC možná budu dělat i něco co nejsou jen hry a pak půjdete Ukázat celý příspěvek

Instalace nového systému proběhne klasicky na neiniciovaný disk.. čili na jedno nepřidělené místo na disku.. Instalátor automaticky disk zpracuje, vytvoří oddíly a jede se dále.. Za normálních okolností lze připojený nový disk iniciovat ve správě disků.. Jakmile najedeš do správy disků, naběhne automaticky nabídka k iniciaci, volba GPT / nebo MBR a formátování.. Pokud se tak nestane, je disk pravděpodobně vadný.. *Pokud na disk přijde nainstalovat systém, není nutné jej iniciovat a poté formátovat, viz popis výše.. stejně bys jej při instalaci odstranil a poté instaloval systém na nepřidělené místo na disku -> instalátor vše potřebné zařídí automaticky..

Omlouvám se, tohle mělo být pro jiný dotaz..