PC jako Router, Printserver, Datový server a VoIP

Dobrý den,
přemýšlím o postavení PC, které by bylo:
1.) Router (takové klasické 1Gbit 1xWAN, 1Gbit 4x LAN)
2.) Wi-Fi Router (802.11bgn)
3.) VoIP přípojným bodem pro telefon
4.) Printserver
5.) Datové úložiště

Ptáte-li se proč, pak odpověď je jednoduchá. Nenašel jsem takové zařízení, které by to splňovalo. Ano, mohu vytvořit domácí síť s jednotlivými prvky, ale zdá se, že finančně na tom budu přibližně stejně a co se týká spotřeby taky. Proč tedy nemít vše pod vlastní taktovkou?

Co byste navrhli za HW a SW aby bylo možné takový stroj postavit a provozovat s pokud možno co nejmenší spotřebou, zároveň rozumným výkonem a za pokud možno rozumnou cenu...

Odpovědi na otázku

sice jsi se na to neptal, ale mozna to je aspekt, na ktery jsi ve sve vizi zapomnel a duvod, proc se takove veci bezne nedelaji: bezpecnost. jedne prvek by nikdy nemel zajistovat funkci gatewaye a zaroven nosice dat...
vic k tomu povedet neumim, ja bych to resil pomoci zdarma dostupneho windows server Hyper-V a jednotlive funkce (krome routeru/firewallu) resil pomoci virtualizovanych dedikovanych stroju

to West: Samozřejmě co nejlevnější ... tak chápu, že za tisícovku to nebude... předpokládám okolo 10 tisíc s tím, že to bude čistý komp. bez disků a periferií...

to nocturne.op.15: Co se týká bezpečnosti samozřejmě souhlasím. Nicméně má to být domácí zařízení, takže pravděpodobnost, že se někdo ke mě bude někdo probourávat, je myslím hodně malá. Nebudu se nijak vystavovat a plánuji zakázat odezvy na pingy apod... což souvisí s otázkou okolo SW, zde konkrétně jaký SW Firewall (předpokládám, že bude umět NAT)...

pokud si rizika uvedomujete, budiz

Jako HW bych pouzil prakticky jakekoli PC s dvoujadrovym procesorem s podporou virtualizace a alespon 8GB Ram. Oboji je dnes korunovou polozkou...

Nema smysl cpat do toho hroudu sitovek - switch vyjde levnejc a lip se to spravuje. Sitovku budete mit jednu onboard, druhou kupte. Tu dokoupenou pouzijte pro WAN z jednoduchych duvodu: kdyz vam ji odpali elektrika, neprijdete o sluzby vnitrni site.

jako SW reseni bych pouzil:
- Microsoft Hyper-V Server 2008 R2 (zdarma v plne verzi, profi virtualizacni platforma)
- jako router distro Endian (sice ho nemam rad, ale funguje velice dobre na to, ze nic nestoji)
- jakotiskovy server a fileserver bych ja osobne hodil 2008 Server R2. Pokud nemate k dispozici licence napriklad ze skolniho programu, urcite se najde nejak distribuce linuxu, nicmene nevim jakou bych jmenoval
- nevime, jak chcete resit VOIP, ale samostatna virtualni masina je lepsi, nez to do neceho lepit

Proc virtualizace v takhle mrnavem meritku?
- nic to nestoji
- rozdeleni roli na jednotlive virtualni stroje je precijenom bezpecnejsi nez all-in-one reseni
- virtualni stroje startuji rychle jako potvora
- pokud si budete hrat a neco nevyjde, zlikvidujete si jeden stroj a ne vsechny sluzby. obnova ze zalohy behem nekolika minut nebude problem
- nebude problem pri pripadnem presunu na jiny hardware at uz z duvodu selhani nebo vykonovych
- muzete bez preruseni nebo ohrozeni provozu testovat nove veci

Pokud se vam to zda trochu s kanonem na vrabce - ano, jde to i jednoduseji. Ale rikam si - proc nemit i doma ochutnavku komfortu enterprise reseni, zvlast kdyz to nic nestoji. Sam mam doma reseni, za ktere by se nemusel stydet lecktery vetsi podnik

Děkuji za zajímavý příspěvek...

Jinak VoIP jsem myslel, že by se řešil PCI nebo PCI-E kartou např. http://www.lan-shop.cz/intel-600sm-39308...

Nepovažuji to za dobré řešení ani do garáže.
Raději HW VOIP telefon, který se připojuje do ethernetu. Cena cca 1.500.

souhlas. pokud dotycny nepotrebuje zrovna vlastni voip ustrednu, je to cesta nejmensiho odporu a zaroven i nejspolehlivejsi...

Jak se prosim "udela", abych mohl instalovat a pouzivat server 2008 R2 zdarma?

2008R2 Hyper-V Server proste zdarma je, pro vsechny a legalne - to je fakt.
2008R2 server jako takovy mam treba ja v ramci pracovni multilicence k dispozici (coz sice neni zdarma, ale plati mi to zamestnavatel), studenti ho muzou mit v ramci akademickych programu.

Jine varianty legalniho uzivani nejsou nebo je neznam.

Pár důležitých info k nápadu:

1) Na router / WiFi potřebuješ Linux, protože pod Windows nelze nakonfigurovat WiFi kartu tak, aby pracovala v infrastructure (access point) režimu.
2) Takto nakonfigurovat se povětšinou dají jen WiFi karty Atheros.
3) Abys měl 4x LAN, tak potřebuješ serverovou síťovou kartu (4 port). Např. od Intelu. Počítej s tím, že taková karta stojí běžně kolem pěti tisíc Kč. Druhá věc je, že většinou tyto karty nefungují na PCIe x1, vyžadují alespoň PCIe x4. Takže zapomeň na low-end platformy jako Atom, protože ty mají jen 2 PCIe linky.

Proto na funkci routeru bych doporučoval samostatný router. Zanedlou má vyjít TP-Link TL-WR2843ND.

Na to ostatní by byl nejlepší domácí server. Zanedlouho vyjde WHS 2011.

WHS2011 - to je velice dobra myslenka. Postaveny na HP Proliant Microserver (cca 6000) uz obstara lecjakou sit...

"mohu vytvořit domácí síť s jednotlivými prvky, ale zdá se, že finančně na tom budu přibližně stejně a co se týká spotřeby taky"

A to je ten důvod, proč bych to řešil jednotlivými komponenty.
Míru integrace (např. gigabit wifi router s print serverem) bych řešil při hledání konkrétních komponentů. Když to nastřelím, finančně to vychází cca:
- gigabit wifi router s print serverem 2.500
- NAS (D-Link DNS-320) + 1TB HDD 4.000
- HW VOIP telefon (Gigaset A580 IP) 1.500

Celkem za cca 8.000.
Řešení s PC bude dražší a kromě komplikací nic jiného nepřinese.

Hodně jsem promýšlel a vzal si k srdci příspěvek z úvodu o bezpečnostním riziku a pak i problémy s SW řešením toho všeho dohromady.

Našel jsem na trhu zařízení "DrayTek Vigor 2130Vn", které až na datový server (sice umí disky přes USB, ale to není to co hledám) splňuje co potřebuji, nicméně stále hledám další možnosti...

Teď jsem získal (zdarma) základní desku PCChips M789CG, dal do toho SATA řadič a zatím to v rozloženým stavu na WXP pracuje bez problému. Pomalejší, ale není to kupodivu až tak strašné... prostě žádný extra výkon, ale na takový datový server... stačí dokoupit 1Gbit síťovou kartu třeba Edimax EN-9235TX-32 (vím jsou levnější, ale tahle mě nevím proč zaujala)...

Docela mě zaujal ten "MicroServer HP ProLiant N36L ". Zajímala by mě spotřeba v klidu a za plné zátěže...

Schvaluji ti koncepci router + server. Ale tak slabá deska a zejména CPU ti tu 1Gbit síťovku nenakrmí - jako inspiraci doporučuji např. http://www.wrapuch.net/index.php... a http://www.wrapuch.net/index.php...

pred Dratek Vigor te ochranuj vsechna bozstva sveta! To opravdu neni ten nejlepsi napad...

ohledne toho microserveru jsem akorat chytil na online kolegu co to meril, tvrdi ze 40W v zatezi se ctyrma diskama - nemam duvod mu neverit.

HP v datasheetu k tomuto microserveru uvadi spotrebu pri plne zatezi v plne konfiguraci 70,9W. Plna konfigurace je popsana takto:
Power shown is for a fully configured system consisting of
(1) CPU, (2) double-sided DIMMs, (4) HDDs, (1) DVD-ROM,
(1) PCIe X16 card & (1) PCIe X1 card and (1) power supply.

Takze tech 40W bez osazenejch PCIe slotu asi bude realnejch

A proč se Ti DrayTek Vigor nezdá? Nějaký konkrétní důvod? Já jsem našel na Vigor 2310Vn docela slušné hodnocení např. zde http://www.smallnetbuilder.com/lanwan/router-charts/view... ... Navíc mám známého, který má 2910VG už nějaký 3-4 roky a je s ním prý velmi spokojen...

Co se týká toho MicroServeru, tak 40W na PC je velmi slušná hodnota a čím dál tím víc se mi líbí...

za dobu, co delam v IT, jsem bohuzel nekolik vigoru potkal. vzdycky me dohnaly malem k silenstvi - at uz prisernym zpusobem ovladani, tim ze neco neumely nebo neochotou ulozit nastaveni (oblibena cinnost). Ale proti gustu

spis bych volil neco od Cisco/Linksys, Asus atp. - jelikoz budes hracicka, koukal bych po modelech podporujicich WRT firmwary...ale i bez nich poskytuji dostatecny komfort i podporu aby se s nima dalo pracovat.

To si nevybereš. Moje zkušenosti s routery jsou otřesné. Linksys WRT54GL nebyl schopen fungování bez novějšího firmware (a i tak se občas zasekává), ASUS RT-N10 nemá správně implementované uPnP a s určitými firmwary se zasekne do pěti minut (se "spolehlivým" firmware se spolehlivě zasekne při větším zatížení), můj předchozí SMC Barricade se zasekával alespoň jednou měsíčně. Asi jsem holt náročný.

Prozatím jediný router, který mě opravdu potěšil, byl TP Link. Zaseknul se snad jednou a všechno v něm funguje. A byl překvapivě levný!

TPlink neni zla znacka - za ty penize nekdy az neuveritela, treba 1Gbit switche s managementem - ale taky dovedou zazraky. Nedavno jsem jeden malem rozslapal - ADSL modem s podporou 12 IPSEC VPN tunelu - parada, rikam si, to uz je pomalu profi zarizeni. Tak se koupil a ja cumim - uplne v nem chybi nastaveni DNS pro LAN? Tak co s tim ma dop... clovek delat? Na co ty tunely potom jsou, ze by si jako treba nekdo doma navazal 12 IPSEC tunelu nekam na lamparnu a kochal se jak je to super bez moznosti to ovlivnit nebo nedejboze pouzivat? Neuveritelna zalezitost...

Snazim se prvky vybirat hlavne podle toho, jakou vyrobce (nebo komunita kolem) poskytuje podporu. Spolehlivost cehokoli je obecne tragicka, takze podpora je obvykle nutna...

Náročnost naprosto není špatná vlastnost. Takže si klidně, bez uzardění, dovolím doporučit prakticky cokoliv tohoto druhu od zn. NETGEAR.

btw, na tom odkaze - to neni zadne hodnoceni. to je propustnost wan lan, tedy hodnota naprosto nezajimava pokud nejsi nekde na 100mbit lince a rychlejsi

Mno... co jsem viděl nějaké testy, tak většina routerů není schopná routovat víc než kolem 50 až 60 Mbps. Což může být pro některá velmi rychlá internetová spojení limitující. Daleko horší je pak to, že tyhle SOHO routery nejsou schopné zvládnout víc spojení - stačí mít třeba pár set spojení a zaseknou se jako nic.

To HP podle mého nebude mít 40W v zátěži se čtyřmi disky. Mám něco podobného (Athlon II ULV) s extrémně účinným zdrojem (picoPSU-160XT + 80W Seasonic AC-DC 12V nejnovější řada s účinností 87 %) a v idle mám spotřebu asi 22W a v loadu cca 45W. Používám jeden 2.5" Scorpio Blue. Každý 3.5" disk má minimálně 5W (2.5" jen asi 1W).

je to klidne mozne, nemeril jsem to osobne, jen zprostredkovavam informaci...

A jakou máš sestavu?

Použití MicroServer HP ProLiant N36L je pro tvé potřeby úplně scestné.

Vyřešíš si pouze přípravu pro úložiště a print server.
To je za 6.000 bez DPH dost slabé. (Není řešen OS)
Kde máš 4-portový router?
Kde máš wifi?
Kde máš VOIP?

Asi jsi špatně četl diskuzi... no nic... Od jedno-strojového řešení jsem upustil a nyní hledám jen něco pro datový server, ale abych tam mohl mít mnou zvolený OS s vlastními aplikacemi, nebylo to drahé a málo to papalo. MicroServer se zdá býti po HW stránce jednou ze zajímavých variant.

Naopak, četl jsem to poměrně pozorně.

Micro server se hodí na spolehlivý file server a print server a moc dalšího prostoru pro využití tam není.
Chápu, že v jednom kroku se řešení vybrat nedá a jedná se o postupnou iteraci.
Pokud se ale významně změní požadavky, je dobré si celkové požadavky sumarizovat. O blíže neurčených vlastních aplikacích se zmiňuješ poprvé.
Je dobré si dále ujasnit, jakou máš tiskárnu a jaký máš telefon.