PC - vybuchuje

Dobrej den,dneska se mi stala taková velmi divná událost. Zapnu PC a najednou vyhodím pojistky a s PC vyletěla od zadního napájecího kabelu jiskra. Navíc jsem se lekl jak prase :D - takže se ptám, co se s ním stalo? Už ani nejde zapnout.... A pokaždém pokusu o zapnutí vyhodím pojistky.Díky J.

Odpovědi na otázku

Typ bývalého zdroje / PC?

ATX12v pfc

Mrtvý zdroj a buď s sebou vzal něco dalšího, nebo si měl kliku.

Jak zjístím, jestli nění v tahu něco dalšího?

Tím, že vyměníš zdroj a zkusíš to zapnout Respektive dáš to celé do servisu

V servisu ti něco najdou, i kdyby tam nic nebyloNekupuj si NONAME zdroj, na tom neušetřiš, kup si aspoň Corsair, můj 600W stál asi 1500.Je nadějě, že desce se nic nestalo, a lepší zdroje zvládnou i nějaký ten zkrat. Já měl fortron 700W přes deset let, než jsem zjistil, že vevnitř roste zelená plíseň, tak jsem znervozněl a vyměnil ho, ale pořád fungoval, takové jsou kvalitní zdroje.

http://www.alza.cz/fortron-ax450-60apn-450w-... Neni popsano, jakou má sestavu a Vy mu hned doporučujete 600W zdroj? Neni to málo, nebyla by lepší 1KW či 1,5 KW? Z osobni zkušenosti, mám NONAME zdroj, 350 W, počíitač z druhé ruky, ja ho mám už 6 let, teď jsem kupoval novou grafiku a vse funkční. A to si ještě dovoluji mít ho v prodlužce, kterou každý den minimálně 2x zapojuji a odpojuji od elektřiny.

Já tam píšu, že mám 600W corsair, ne že si ho musí koupit. Měl by si spočítat, kolik potřebuje. Ale samozřejmě lepší je mít 100W navíc, než jít pro nový zdroj, jak to děláš asi ty. 3 disky, dvě mechaniky, přídavné větráky, grafika sama dokáže vzít i 300W. Na hraní sudoku ale těch 350W bude stačit.http://mark.zoomcities.com/images/gfx/GFXpowerchartb...

suhlasim,je to zdroj. kamosovi toto iste robilo,asi mesiac,velakrat mu to buchlo a vyhodilo poistky,ale vzdy potom siel dalej.. nakoniec kupil novy zdro ja je po probleme

Muzes trochu posat, jak pocitac zapinas? Je pocitac stale pod napetim a jen zapinas stiskem tlacitka? Odpojujes pocitac uplne od napajeci site po vypnuti PC (prodluzka s vypinacem)? Da se z toho castecne odvodit, co se stalo.

Počítač byl kabelem v zásuvce. Jen počítač, vypínám přes Windows>start>vypnout. Jen se vypne.... A jdu spát..

Je zapojenej přes prodlužovák a s ním repráčky a monitor

Zrejme prorazeny tranzistor v PFC, nebo hlavnim zdroji. Sam to neopravis, takze vymenit zdroj.

Stal ose mi to samé. Z PC se ozvala rána a modrý záblesk. Odešel zdroj. Nojono měl jsme Eurocase:)

Mě se tohle děje denně.Taky jsem se lekl jak prase .Zase vybouchla stará.Že prej jsem neumyl nádobí.

Tak taky vyměnit....

Když ty nové moderní moc dlouho nevydrží. Dřív stará vydržela na celý život, teď aby člověk co chvíli měnil za novou. A záruka žádná.

A kolikrát to už ani není komu vrátit.

hlavně se to reklamační řízení velice prodražuje.

servus problém može nastat aj u nových pc kedy prúdová zátaž je pri zapnutí hlavného káblu velká - (systém by mal nabehávať postupne a postupne zatažovat daný zdroj) niekedy sa to ale stane takto ... ale v tovojom prípade ak by teda chyba bola v zdroji tak by sa odpálila predradená poistka v nom a nevyhadzoval by ti to istič ... skús nasledovné : ak máš na zdroji spínač čo určite máš tak ho vypni teda "O" strč kabel s 230V a skús zapnúť zvona spínačík ak stále vyhodí tak odpoj základnú dosku aj všetky komponenty a skús zdroj zapnúť ale pozor len na krátku chvýlku ked že tam máš spätnú väzbu tak sa ti pri dlhšom zapnutí na prázdno može už na dobro odáliť ... dodám len že vždy zapájaj pc ked už si odpojil zo siete cez spínačím v polohe "O" potom sa ti može stat skrat a dalšie veci ...

Ty si tiež dobrý radca.Evidentne ma v perdeli zdroj, ktorý opakovane zapínal tak ešte nech si párkrát zapne.Potom nech napíše, trebárs jak ho fajne jeblo...

"ale v tovojom prípade ak by teda chyba bola v zdroji tak by sa odpálila predradená poistka v nom a nevyhadzoval by ti to istič "...právě naopak. Pokud odejde JEN pojistka a nevyhodí to jistič, tak došlo jen k "mírnému" nadproudu a zdroj může být Ok, mohlo by stačit vyměnit pojistku. Pokud to téměř okamžitě po zapnutí "hodí" ránu a vyhodí i jistič, tak došlo k sakra velkému zkratu, s největší pravděpodobností proražený ten spínací tranzistor jak tu bylo zmíněné. (viz. teorie-vypínací charakteristiky pojistek a jističů, i viz praxe...tohle se tak skutečně děje).

Divil by ses, ale tavna pojistka 8A ve zdroji nekdy drzi fest a jistice jen litaji. Nedavno jsem opravoval jeden Tagan 900W. Uzivatel tak sikovne vypnul a hned zapnul PC, ze nezafungoval ochranny termistor na vstupu (byl jeste moc horky a mel nulovy odpor), ale vstupni filtracni kondik na 400V uz byl vybity. Po pripojeni napeti je na kondiku v podstate zkrat, nez se nabije, tim se prepalil privod k folii uvnitr elytu. Na aktivni PFC slo nefiltrovane napeti a prorazily se 2 mosfety. Jistice vyletely, ale tavna pojistka ve zdroji byla moc pomala, aby zareagovala. Jistic ji proste predbehl. Prepaleni privodu uvnitr elytu na 400V je castou zavadou pokud neni zarizeni na vstupu vybaveno ochrannym termistorem, ktery snizuje nabijeci proud kondenzatorem. Po jeho zahrati klesne odpor na nulu a zdroj jede na plny vykon. Zdroj se da ale odpalit i nevhodnou manipulaci. Rychle vypnuti a zapnuti vypinace na zdroji (5-15s) a rychly start zdroje ho dorazi. Co z toho vyplyva? Pokud vypnete PC a odpojite od napajeci site, nikdy jej okamzite nepripojujte k napajeni. Dejte mu par minut, aby se termistor ochladil a mohl ochranit zdroj.

jasne kazdej uzivatel PC je ajtak a samozrejme elektronik,tak hned pozna ,ze ma sracku,ne zdroj

Tavná pojistka ve zdroji tam není kvůli jištění proti zkratu, ale kvůli ochraně proti zahoření zdroje při takzvaném "polozkratu" Kdy je ve zdroji porucha, zdroj odebírá více proudu, ale ještě to není takový proud, aby vypnul síťový jistič.

Co to má být? 1) Spínanej zdroj určitě neodpálíš tím že by běžel naprázdno. 2) Po odpojení všech komponent ATX zdroj nezapneš ani omylem (je třeba na hlavním konektoru proklemovat dva piny a teprve pak to jde). V tomhle případě se skoro určitě jedná o proraženou diodu na vstupu, nebo nějakej tranzistor (každopádně na vstupu). Ten zdroj je každopádně po smrti, a jestli to byl nějakej levnej, tak je velká šance že s sebou vzal většinu komponent.Že by mohl jeden PC vyrazit jistič pouze svým náběhem, tak to je naprostá blbost. Zásuvky bývají obvykle jištěny B10A tedy vypínací proud 50A. Potřebný odebraný výkon, pro to aby jistič vybavil okamžitě po zapnutí, je tedy 50*230=11,5kW!! To opravdu jeden PC při náběhu neudělá, a i kdyby tak by to nebylo doprovázeno zábleskem ze zdroje.

tak to je dost prekérní situace podle mě bude vada na zdroji a nebo máš slabé pojistky

Zdravím,nějaký zdroje mají přepínač pro 220V a 110V nepřepl jsi ten přepínač na 110v?pokud by se tak stalo tak by to vysvětlovalo to dění :)pokud ne,tak vyměnit zdroj,a skusit funkčnos včech komponentu

kolik vatů má tvůj zdroj?

22 358,9 W

To je opravdu nádhera. Nejen, že když už chcete používat odborné výrazy, tak místo "vat" už prosím používejte "watt" ( dvojté v a dvě t! ), ale navíc, i kdyby byla wattáž zdroje příliš nízká, tak se to projeví pouze nestabilitou, či náhlým restartem počítače.

prokontroluj privodni kabel, zda neni poruseny. pokud je v poradku vymen zdroj, pokud to bude zlobit dal muze to byt od MB az po nekterou z mechanik nebo karet, puvodni zdroj uz nepripojuj mohl totiz odpalit nektere ze jmenovanych zarizeni. v nejhorsim vymen manzelku ( starou) to taky nekdy pomuze, problem s pocitacem to sice nevyresi, ale potesi to (tebe)

Mně se jednou stalo něco zvláštního. PC vyhodilo pojistky, odešla deska, spálily se izolace kabelů v prodlužováku kde byl PC zapojenej, a světe div se - zdroji se nic nestalo, je funkční. Dokáže mi to někdo vysvětlit?PS: Po znovu zapojení PC už pojistky nevyhazuje, na desce svítí ledka, ale PC je uplně mrtví, zdroj v jinym PC funguje, pojistka ja OK, kondíky nejsou nafouklý... zdroj i ze vnitř vypadá v pořádku.

Ta deska odcházela, o tom jsem věděl už dřív. Ale jak tu ránu mohl ten zdroj přežít? Je pravda že ta bomba vyšla z toho prodlužováku a ne ze zdroje. Ale deska je mrtvá. Nemohl to zplsobit vadnej prodlužovák? (já ho pro jistotu už vyhodil).

Aha, tak to se mohly sejít dvě nesouvisející věci zároveň-vadná deska a vadná prodlužka.

zapomel jsi,ze jsi se vcera do PC vyblil

"Podle sebe soudím tebe."?

Ahoj,Nechci být zbytečný rejpal, ale píšeš, že vypadly "pojistky" (asi myslíš jističe) a tím došlo k odpojení od zdroje. Určitě nevypadl jen proudový chránič? Zatím se tu na to nikdo nezeptal, je to taky možnost - proudový chránič spustí až na určité hraně reziduálního proudu, může to být i kombinace více faktorů.Osobně sázím na vadný zdroj, to se u nekvalitních zdrojů stává. Mnoho lidí tuto komponentu neřeší, ale je to jediná komponenta v celém PC, která má schopnost zničit všechny ostatní komponenty.Zdroj můžeš otestovat vyndaný z PC propojením pinu 4 a 5 drátem http://svetcompu.trinec.org/obrazky/atxbd/1.jpg Zdroj by se pak měl spustit nebo vyhodit pojistky. V ŽÁDNÉM případě nezkoušej zapínat PC s komponentami, riskuješ jejich zničení.Pokud zdroj bude i nadále vyhazovat jističe, tak ho rozeber. Pokud hodil oblouk, jaký popisuješ, tak to určitě uvidíš. Buď došlo ke zkratu někde na vstupní části napětí 230V a to snadno opravíš izolačkou, výměnou vodičů nebo konetorů. Podívej se na plošný spoj součástek zespodu, tam by také mohl být vidět ten zkrat. Pokud je poškození někde v elektronice můžeš zdroj s klidným svědomím vyhodit - nebo dát někomu, kdo vymění komponenty.

Pokud se ptáš na tokovýhle dotaz, tak neposlouchej dr. Zbura a zdroj hlavně nerozebírej. Maximálně ho odmontuj a odnes ho i s přívodní šňůrou do šrotu a kup si novej.

Ja bych radeji doporucil odbornikovi, ktery maji specialni pracoviste i vybaveni a hlavne dokazou odhalit nejake priciny vady PC, ... atd. Treba pouzivam testovaci nastroje na diagnostiku stav PC i site a zdroje i zateze pomoci pristroje. Pro vas by mohlo jednoduse chcete zjistit zavadu sitove zdroje je lepsi pouzit atx tester.

Taky mi to delalo. Nektere zdroje neprilis dobre filtruji narazovou spicku pri sepnuti. Ta pak dosahuje takovych rozmeru, ze velice lehce vyrazi pojistky (zalezi tak na tom, v kterem okamihu faze pocitac sepnes). A docela me to s***o, kdyz sem pak musel utikat nahazovat pojistky.Pak sem se jednou potloukal u conrad-u a uvidel sem neco co se jmenovalo "Einschaltstrom-Begrenzer":http://www.conrad.de/ce/de/product/622412/Conr... Puvodne sice urceno pro vysoce vykonove veci (treba kotoucove pily a tak), ale k memu prekvapeni, funguje to! Vrazil sem to mezi kabel od pocitace a zasuvku, a od te doby zadne jiskry a zadne vyhazovani pojistek.

Tady je to česky: http://www.conrad.cz/omezovac-proudoveho-naraz...

Tak mě napadlo, že nikoho nenadlo, podívat se na přívodní kabel.

poškozený přívodní kabel popřípadě rovnou ta prodlužovačka???nehledejte zbytečně složité věci.....

No tohle je presne ta situace, kdy poznas, ze ta petistovka usetrena na zdroji se nevyplatila. Kvalitni zdroj zahodis a koupis novej, u nekvalitniho vetsinou zahodis i dalsi veci, typicky deska a disky.

Mě takhle jednou zdroj odešel, a disky překvapivě přežily jako jediný. Za to všechno ostatní šlo do křemíkovýho nebe.

Hodně záleží, jak dalece jsi ochoten a schopen se s tím bastlit. Kolik hodinek nad tím strávit.Jako nebastlíř to můžeš opravit pouze tehdy, pokud se jedná o proraženou a viditelně zničenou přívodní šňůru. Případně pokud je šňůra v pořádku tak vyměnit celý počítač. Pokud se v tom chceš vrtat, podle dotazu tomu nehovíš, tak počítej se školným - zbytečný nákup něčeho anebo pokusy zničenou navíc nějakou komponentu. Tomu se nevyhne asi žádný začátečník. Zase když to dáš opravit, už za první pohled odborníka na tu krabici zaplatíš nějakou stovečku. Ale zase bys to měl opravené rychle a a se zárukou.Jinak ale na tom nic není, PC je v podstatě prachobyčejná stavebnice, pokud nemáš volšový ruce, nejsi zbrklík a předtím,než něco vyzkoušíš, jsi ochoten o tom něco přečíst a dělat podle toho, opravíš to. Na fóru Živě i jinde je plno informací......

Co se týká konkrétně zdrojem ještě jsem si vzpomněl na takovou fintu praktiků pohybujících se v oblasti použitých zdrojů. Když se ke zdroji přičichne a je zevnitř cítit "síra" neboli podezřelý smrad, od takového zdroje pryč. Je totiž jen málo pravděpodobné, že když uvnitř něco shořelo nebo jiskřilo, že to půjde opravit jen opravou toho shořelého nebo "vyjiskřeného" místa. Nejspíš to s sebou vzalo hafo dalších součástek ve zdroji a na opravu zdroje je tak třeba docela vysoké bastlířské kvalifikace, aby se všechny zničené součástky identifikovaly a vyměnily. Včetně načatých, ale dosud funkčních součástek, které můžou katastrofálně snížit spolehlivost zdroje.

Ufouni !!!

Možná blbej dotaz, ale určitě lítá jistič? Není to chránič?(ne že by to hrálo nějakou roli pro ten zdroj. Ten je na 99% definitivně po smrti, ale jestli lítá chránič mohlo by další laborování být nebezpečný. Tak bacha na to)

at jistic nebo chranic kdyz se to prelepi paskou vyletovat nebude to jsem se naucil v praxi kolikrat to vyletuje kvuli blbosti

Tohle tady prosim vůbec nešiř. To je ta největší možná prasárna co jaký hovado může udělat. Je uplně jedno že ses to naučil v praxi, protože ten od koho ses to naučil je pěknej fušér a ignorant co si asi myslí že lidi co desetiletí pracovali na ochraně kabeláže a ochraně proti úrazu el. proudem jsou asi uplní idioti a on to ví všechno nejlíp. Uvědom si, že jistič ani chránič (ten obzvlášť) NIKDY nevyletí kvůli blbosti opakovaně. To co píšeš jasně dokazuje že naprosto netušíš proč se instaluje jistič a už vůbec ne proč chránič. Jestli tohle děláš, tak je to diletantství nejhrubšího zrna, a ohrožuješ sebe i své okolí. Doufám že nejhorší co tvé jednání způsobí bude, že díky přilepenému chrániči tě pokope kryt od pračky aby sis uvědomil že takový prasárny se nedělají a tyhle ochranný prvky se nemontují ze srandy!

BTW: Omlouvám se za některé použité výrazy, ale "rady" které můžou někoho zabít opravdu nemám rád.

tady nikdo nepozna bazingu

chce to ten jistic necim prilepit aby nevyletoval a nechat to poradne vysmazit at si to sedne pak to pojede moje zkusenost

Aneb nejjednodušší způsob jak vyhořet. Ach jo. Nechápu jak někdo může takovou blbost udělat, a už vůbec nechápu že to může ještě doporučovat jako řešení.

Jednoznačně vyměnit zdroj.Jistě, mohlo odejít i něco jiného. Vše od základní desky, přes paměti až po pevné disky.Popíšu svou zkušenost, která se opakovala u několika zákazníků. Počítače se chovaly podobně. Občas nenaskočily, ale po opětovném pokusu o zapnutí se rozeběhly. Tento stav trval tak dlouho až nenaběhly vůbec nebo dokonce "bouchl" zdroj. Problém byl v kondenzátorech na základní desce. Po výměně více jak 30 kusů kondenzátorů na jedné jediné desce a výměně zdroje se počítač rozjel. Pozor, kondenzátory ani nemusí být nafouklé. Jejich skutečný stav je lepší zjistit změřením. Na jejich výměnu stačí malá tělísková pájka (žádná trafo pájka), odsávačka a krabička kondenzátorů. Kondenzátory se kupodivu dají koupit i v dnešní době. S ohledem na čas strávený takovou opravou je namístě zamyslet se nad tím, zda není lepší koupit novou desku. Do "starých" počítačů vyjdou motherboardy okolo 1 000Kč. Ovšem pokud si člověk opravuje své PC, tak se cena času stráveného takovou opravou nepočítá a počítá se pouze spotřebovaný materiál (kondenzátory).

Mam velice zvlastni problem. Muj pc vali normalne.Do doby,nez zapnu jakoukoli hru. Behem hry mi bouchne zdroj. Rupne pojistka.Ktera sebou vezme pojistky jak v mem byte,tak v celem baraku (Bydlim v podnajmu). Behem pul roku mi takto bouchlo sest ruznych zdroju. Na pc se delal zatezovy test vsech komponentu.Vse bezelo ,jak ma (bylo provadeno u znameho,ne v mem byte). U me vyzkousena jina zasuvka,jina prodluzka.Efekt nulovy. Vzdy odesel pouze zdroj. Muze to mit neco spolecneho se samotnym rozvodem eletriky v baraku? Mam jiz pozvaneho eletrikare,avsak uvitam jakykoli jiny postzreh,jakoukoli radu.

ošukej ho jooo