PC - střih videa + občasné hraní 40k

Zdarec,rád bych oživil toto téma. Nakonec nebyl prostor pro práci na PC a tak jsem koupi sestavy odložil, nicméně teď už jdu do toho na 100%.Zatím mám vybrané tyto komponenty: https://www.czc.cz/264590,268200,269486/kodyS čím si nevím rady jsou disky SSD... z různých článků a recenzí jsem pochopil, že co do spolehlivosti je dobré vsadit na M.2 SSD Samsung, Toshiba, Intel, nebo Crucial.Dále pak přemýšlím nad uspořádáním těch disků... úplně jsem nepochopil, zda je lepší volit jeden velký (1TB), kde by byl jak systém, tak i programy, případně hry a na ostatní data třeba nějaký externí HDD, aby mi v sestavě nehlučel.Nebo jestli vzít dva SSD, jeden třeba 250 GB pouze na systém (což by asi stačil i menší, ale to už bych musel sáhnout po jiné značce), a k němu ještě 1TB SSD na programy a nějaká data. Plus tedy ten externí HDD, ten bych kupoval asi tak jako tak.Pramálo se orientuji i v základových deskách, takže za doporučení budu rád... všude čtu, že nemá smysl na základových deskách šetřit... volil bych nějakou, která bude co se týče slotů aktuální i pro příští generace komponentů (pokud je to vůbec možné).Co mi není jasné, je nepoměr výkon/cena v porovnání s grafikami a procesory od AMD/INTEL. Pokud srovnám například grafické karty kolem 10k od AMD s grafikami od INTELu za 10k, AMD je co do výkonu o třídu výš...Zdroj bych pak asi volil prostě přímo na výkon sestavy... ačkoli vzhledem k možnému upgrade PC v budoucnu asi je na místě zvažovat nějakou rezervu... ale to by asi poté bylo lepší případně koupit i nový zdroj...Skříň by asi mohla být decentně prachuvzdorná, možná i odhlučněná.Před tím jsem psal že strop by měl být 30k, dnes už do sestavy klidně vrazím i 40k (pouze PC).Někdo by měl nějakou radu? Předem díky.PS. nechtěl jsem zakládat nové téma, ale když jsem příspěvek přídal do toho starého, téma se neobnovilo.

Odpovědi na otázku

"Nebo jestli vzít dva SSD, jeden třeba 250 GB pouze na systém (což by asi stačil i menší"Spousta programů jinam než na C: nainstalovat nelze a další spousta si jinam než na C: nebude ukládat svoje dočasné soubory, takže s ohledem na plánované paření a střih videa neuvažuj systémové SSD pod 500 GB, spíš vem rovnou 1TB.

Nevymýšlej s disky kraviny a prostě kup jeden velký, 1TB nebo i větší/menší, záleží co ti stačit, já mám v PC jenom jeden 1TB M.2 SSD bez HDD a stačí mi to, ale každý má jiné požadavky...

Takže např. tento:https://www.czc.cz/intel-ssd-660p-m-2-1tb/24... A k tomu nějaký externí HDD na data...

To záleží na tom, jak ten disk chcete trápit. Pokud by šlo jen o hry a čtení, tak klidně může být i tento. Pokud ale opravdu plánujete disk využívat plně. Tedy třeba na něj najednou zapsat 100GB, a tohle dělat často a opakovaně, tak to rozhodně není disk pro vás. Tam bych se díval po vyšších rychlostech a diskách s větší SLC cache, případně disku, který po vyčerpání vlastní SLC cache nepřijde o rychlost. Tento Intel po vyčerpání cache začne zapisovat rychlostí jen 250MB/s, což je na úrovni HDD a docela propad vůči původním cca 1700MB/s. Nemluvě o tom, že to je QLC disk a raději bych zůstal u MLC, když už.Ano, ale disk s lepšími parametry bude samozřejmě výrazně dražší. Takže si musíte říci vy. Vy musíte vědět jaké budou na disk nároky.PS: I tak bych ale z levných disků bral raději tento. Pokud tedy hrajeme na cenu a ne na vlastnosti, byť i tak je o fous lepší než 660p.https://www.czc.cz/kingston-a2000-m-2-1tb/26...

... nějak jsem přehlédl, v jakém SW budeš video stříhat a jaké /4K?, H265 HEVC?, bitrate?/ ... ... výběr PC pro střih videa se totiž "odvíjí" od použitého SW ...

Vidím to na Davinci Resolve, nebo Premiere... a rozlišení 4K.

Výkon různých CPU lze porovnat třeba zde:https://youtu.be/kk9JMtH3cm4

https://filmora.wondershare.com/video/davinci-resolve-sys... https://helpx.adobe.com/cz/premiere-pro/system-re... prostuduj si sám ... jedná se o to, jestli lepší CPU a je lepší AMD Radeon nebo nVidia /CUDA/ ... ?

Tak klidně bych sáhl i po AMD Ryzen 7 3800X, to už tolik peněz navíc není... alternativa by pro mne mohl být ten Intel i9 9900ks, který je teda podle všech testů téměř ve všech aspektech lepší, ale zase o dva litry dražší... no uvidíme podle celkové ceny.

Intel i9 9990Ks je podle všech testů lepší než Ryzen 7 3800X ? A na takovou blbost si přišel jak ?https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-5-2600-... Lepší tak maximálně ve hrách, které těží především ze single core výkonu.

Proč proboha uvažujete o Intelu řady 9000, když už tu je dávno daleko výhodnější a lepší řada 10000? Takže než 9900K, tak raději 10700K.A hlavně počkejte na nové grafiky od Nvidie. Za chvíli jsou do obchodů a nemá smysl (ve vaší cenové hladině) kupovat nic jiného.

Mohl by jste to trošku rozvést? Já že když si srovnám grafické karty od AMD a od Nvidie ve stejné cenové kategorii (10-12k), tak AMD mají ty karty o chlup výkonnější... jen mě zajímá, proč zrovna Nvidia...

Problém je v tom, že to je pro AMD/Radeon výkonnostní strop (5700XT vs 2070/2070s).Konkurenci oproti 2080/s/Ti už nemá.Uvidíme, s čím přijde nová řada Radeonů, ale pokud Nvidia skutečně pojede danou cenovou politiku s tím, že časem přijde ještě s levnější 3060, pak by to mohl pro AMD znamenat problém, protože poměr cena/výkon by tím pádem přestalo hrát do karet Radeonu, za stávající situace, ale jak píšu, to závisí na tom, s čím AMD přijde na poli grafických čipů.Ta cenová politika kolem řady 30xx naznačuje, že se Nvidia snaží zlikvidovat konkurenci na poli herních grafických čipů, přičemž si nechává cenový prostor pro případné nižší řady a čipy s označením Super/Ti.Dosavadní vývoj totiž ukázal, že to, že máte nejvýkonnější grafický čip (2080Ti) automaticky neznamená bůhvíjaké finanční úspěchy (a cenová politika řady 20xx ani jinak nemohla dopadnout). Pokud se Nvidii podaří AMD zlikvidovat (na poli grafik), pak to bude problém především pro nás uživatele, protože ceny půjdou nahoru (viz RTX2000 řada).

Co chcete rozvést. Nvidia představila nové grafiky a nová RTX 3070 bude mít výkon někde okolo RTX 2080Ti, i kdyby RTX 2080Super, za cenu cca 14000Kč. Tyhle grafiky jdou do obchodů 17.9. (tedy minimálně referenční karty, od ostatních výrobců to asi bude přibývat později). Proč tedy kupovat za 12tis poloviční výkon?https://www.nvidia.com/cs-cz/geforce/graphics-ca...

No, ještě uvidíme, jak to bude v praxi. Na reklamu bych tak nespoléhal...

Dobrá tak já si ještě počkám na RTX 3070 a procesor RYZEN 4700x, nebo alternativu.

nevymyslaj, kup serioznu B550/X570 dosku, teraz 3700x a po vydani ryzen4*** vymenis za 4700x alebo alternativu, pripadne po zlacneni napriklad 3950x. V ziadnom pripade nekupuj teraz intel.

Tak pokud by měly nové procesory od AMD vyjít koncem tohoto roku, nebo začátkem příštího, tak bych si asi klidně ještě počkal. Zrovna bych tedy případně koupil i grafiku nové generace od Nvidie/AMD... Nebudu kupovat procesor za 8000 Kč a za rok ho měnit za jiný.

zatial je plan pred vianocami 2020. Nemusis to menit hned, mozes v 2022 ked pridu DDR5 a taky 3950x bude za "par drobnych" :)

pointa je, ze to MOZES menit, ked kupis 10700k, tak tam neosadis uz ani prd, lebo nic relevantne vykonnejsie do Z490 nepojde.

pockej si na rtx3070 nebo novr karty od amd

Je nesmysl nyní kupovat 5700XT, počkej měsíc a kup si RTX 3070. Při takovém budgetu to má smysl