» Poradna » Web a internet

PayPal - kupující chce vrátit platbu

Dobrý den, rád bych vás poprosil o radu.Na internetu jsem prodával nějaké věci (konkrétně oblečení na motorku - helma, bunda, kalhoty) na inzerát se mi ozval pán z Estonska, že má o věci zájem. Platba přes Paypal proběhla v pořádku, peníze jsem hned převedl na účet, zboží odeslal - v pořádku dorazilo. Dnes se dívám na email a kupující mi píše, že se mu bunda nelíbí, ať mu pošlu zpátky část peněz, bundu mi vrátí zpět a ostatní věci si nechá.Co s tím prosím můžu dělat, popřípadě co mi hrozí ze strany PayPalu, když s tím nebudu souhlasit?Nelíbí se mi to hned z několika důvodů:- cena byla domluvená, kupující věděl co kupuje- nemám žádnou záruku, že mi zboží opravdu vrátí- musel jsem už platit poštovné do Estonska, platit náklady za převod platby atd.Jen upřesňuji, nešlo o platbu pro eshop nebo nic podobného, jen mezi dvěma účty.Děkuji všem za postřehy a rady, jak by jste reagovali.Hezký den

Odpovědi na otázku

Jasný podvod.

At ti posle bundu zpet na vlastni naklady a pote co ti prijde tak mu proste vrat cast penez. Nic slozitejsiho neni treba vymyslet.

Není žádný důvod. Pokud se na možnosti vrácení nedomluvili předem, nemůže to po něm nikdo vyžadovat, když je to prodej mezi dvěma soukromými osobami.

Problém je a velký. Jde o PayPal, který zvýhodňuje kupujícího a veškeré spory se pak řeší ve prospěch kupujícího.Všechno si dokumentuj, veškerou komunikaci s kupujícím veď přes PayPal, žádné maily bokem apod. abys měl něco v ruce pro podporu PayPal.Napiš mu, že souhlasíš, dohodněte si předem konkrétní část peněz, pokud bundu pošle zpět na vlastní náklady a že mu částku převedeš, jakmile bunda zpět dorazí.

Tohle PayPal nezajímá. Pokud nebyl obchod proveden přes e-bay, je to obyčejná peněžní transakce mezi dvěma fyzickýma osobama a PayPal nezná a nebude zjišťovat detaily, pokud nemá podezření na praní špinavých peněz.

Jestli to byl obchod mezi soukromými osobami, tak je to PayPalu ukradené. Byl to jen zprostředkovatel platby. Samozřejmě jiná věc by byla prodej jako obchodník přes ebay, ale pokud to byla jednorázová soukromá akce, tak to nemusí řešit. Samozřejmě si jen pohlídat, aby PayPal nemohl na ty peníze sáhnout, ale řekl bych, že v tomto případě není důvod.

Právě kvůli výhradnímu stranění kupujícímu spousta lidí PayPal opouští. Jak chceš zajistit, aby PayPal nemohl na peníze sáhnout? Klidně si je zinkasuje přes kartu z tvého účtu. Případně si je strhne, jakmile se na tvém účtu objeví.Koukni se na případ, který jsem popsal níže.

Ani PayPal si nemuze strhavat penize z bankovniho uctu nebo karty, pokud mu to nedovolis. To muze akorat bernak a exekutor.

A tu o červené karkulce znáš taky?Paypal použije to, co tam máš - napárovanou kartu a přes ni provede vrácení peněz kupujícímu.

To jde dost tezko kdyz si nastavis na karte limit nula.

Sam jsem tomu neveril, ale zjistil jsem, ze nekteri obchodnici mohou dosahnout nejake vyssi urovne overeni a pak mohou z karty stahnout prostredky i v pripade, ze tam je limit. Cucel jsem jak puk, ale potvrdila to i banka, respektive karetni spolecnost. Tipicky priklad je napriklad prave PayPal, Booking a dalsi, kdy nekterym lidem strhli penize i kdyz maji nastavene nulove limity a povoluji si je jen pro konkretni platby. Za me, si myslim, ze by to melo jit reklamovat, pac je to zcela urcite zasah do majetku, ale deje se to.

Jak jsem psal kolegovi níže, řešilo se to jen skrz inzerát na jednom moto-fóru, takže žádný ebay nic. PayPal jsme si zakládal vlastně jen kvůli téhle akci a po zkušenostech už na to kašlu a používat to nebudu, za ty problémy to nestojí. Peníze na jejich účtu nemám, propojení s kartou také ne, tak doufám, že mi to už nemají jak stáhnout zpět.

Tak to je cajk, pokud máš prachy u sebe na účtu, tak ti celej PayPal může být ukradenej :) Ale stejně, v případě obchodu mezi dvěma soukromými osobami to PayPal nijak neřeší, jen zprostředkuje platbu, takže klidně si PayPal účet můžeš nechat a použít příště, nic ti nehrozí.

Dnes mi prošel e-mail od PayPalu že, kupující podal stížnost, zboží prý neodpovídá popisu a chce vrátit 200eur z celkové částky 485eur. Mám na to tedy kaslat nebo poslat nějakou stížnost? Díky

A v čem dle něj neodpovídá popisu?

Paypal naddržuje kupujícímu, takže pokud to necháš plavat, přijdeš o 200EUR a o bundu.Rozhodně reaguj, pošli stávající korespondenci, hlavně to, kde popisuješ bundu případně fotky, které jsi mu poslal a jeho odpověď, že souhlasí s koupí ve stavu, v jakém bunda je.Napiš, že si nejsi vědom jakéhokoliv pochybení ze své strany, ale navrhni vrácení peněz v případě, že kupující pošle zpět bundu ve stavu, v jakém ji dostal po té, co bunda dorazí.Další možnost je zrušit spárování tvého PayPal účtu s kartou a účtem a v bance zablokovat možnost inkasa z karty od PayPal. Tím ale riskuješ to, že to PayPal bude po tobě vymáhat a dost si zkomplikuješ možnost PayPal v budoucnu používat.A jsem hodně zvědavý na reakce všech těch, kteří tu celou dobu blábolí o tom, že PayPal nic takového neřeší a přitom vůbec neví, o čem píšou.

To je uplnej nesmysl. Ciste teoreticky, i kdyby PayPal neco vymahal, tak nevymuze vubec nic. Staci dat limit na karte na internetove platby na nula a je to.

Limitem na nulu zabráníš inkasu. PayPal má pojištění nákupů, takže to zaplatí kupujícímu ze svého.Následně ti PayPal ti zablokuje účet, takže si u PayPal už neškrtneš a začne to po tobě vymáhat oficiálně - to znamená standardní pohledávka. Nabalí se ti k tomu všechny správní poplatky, takže až se to dostane do konce, nebude to už "jen" 200 EUR.Asi fakt nevíš, o čem píšeš.

Není pravda, to platí jen když prodáváš přes PayPal jako podnikatel. Ne jako soukromá osoba.

Jediny, kdo nevi o cem pise jsi rady evidentne ty. Jeden blabol vedle druheho.

Vidím, že další diskuze nemá smysl. Počkáme si, jak se to vyvine.A pak si přečti ty i ostatní ty vaše naivní názory.

Honzo, vážně ta ochrana kupujícího se vztahuje na platby PayPalem pouze mezi obchodníkem a soukromou osobou. Ne v případě soukromé transakce mezi dvěma soukromými osobami. Tam je PayPalu skutečně úplně jedno, co a jak si prodáte.

Já nejsem obchodník a žádné vysvětlování ani dokládání důkazů nepomohlo. Stejně jako já dopadla spousta dalších - narazil jsem na to, když jsem si dohledával podrobnosti. Hodně prodávajících (ať už obchodníků nebo soukromých osob) s PayPalem končí právě kvůli jeho politice ve stylu "kupující má vždy pravdu". Pro kupujícího je to velmi pohodlné a nahrává to podvodníkům, kteří to zneužívají.

To je fakt nesmysl, tohle platí jen při transakcemi mezi eshopy a f.o., ne mezi dvěma f.o. Tam PayPal funguje jen a pouze jako zprostředkovatel platby a žádnou garanci kupujícímu NEDÁVÁ. PayPalu je v tomto případě úplně jedno, jestli vůbec kupujícímu něco pošleš.

Je vidět, že jsi zatím nic s PayPal neřešil. Počkejme si, jak se to vyvine, třeba nám autor sdělí podrobnosti.

Jinak začni studovat zde:https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/paypal-saf... Pokud nemáš čas, začni tím modrým prostředkem.O tom, zda máš pravdu nebo ne, rozhodne někdo v PayPal a rozhoduje ve prospěch kupujícího. Ty nemáš právo se u PayPal odvolat, můžeš se pak domáhat soudně.

https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/useragr... Significantly Not as Described claims...The following claims will not qualify as a Significantly Not as Described claim: - The defect in the item was correctly described by the seller in its description of the item. - The item was properly described but you didn't want it after you received it. - The item was properly described but did not meet your expectations. - The item has minor scratches and was described as “used."Tyto věci vylučují, aby mu prachy sebrali.

Kdyz si svuj odkaz prostudujes poradne, okamzite ti musi byt jasne, ze v tomto pripade ma kupijici smulu a ty tady dal blabolis nesmysly.

Na to se nedá jinak, než odpovědět citátem:Kdo nezažil nepochopí, kdo zažil nezapomene!A přeju ti, abys nic podobného s PayPal nemusel řešit.PayPal vystupuje ve sporu jako arbitr a řídí se interními směrnicemi, které praví, že kupující má vždy pravdu. Navíc to posuzuje subjektivně nějaký Ind nebo Pakistánec, kterému jsi naprosto ukradený.

To jakože si mohu objednat hromadu věcí od kohokoliv na světě za jakoukoliv částku, zaplatit a když mi to dorazí domů, požádat o vrácení peněz a mít to zadarmo? Ale no ták.

Kdybych byl svině, tak ano.Objednám si něco, nahlásím, že jsem dostal něco jiného - v krabičce, ve které to došlo nafotím nějakou kravinu a PayPal spor díky své jednostranné politice vyřídí v můj prospěch.

Takovou snusku nesmyslu uz jsem tady dlouho necetl

Vykašlat se na to nemůžeš, protože to by znamenalo tvoji prohru. V prvé řadě si ověř, zda je to vůbec mail od paypalu. Pokud ano, reaguj a popiš jim celou situaci, Ideálně jim pošli i inzerát a vaši komunikaci. Prachy po tobě může chtít jen pokud jsi mu prodal něco jiného, než si objednal. Nikoliv pokud se mu to jen nelíbí. Viz jejich podmínky:Significantly Not as Described claims...The following claims will not qualify as a Significantly Not as Described claim: - The defect in the item was correctly described by the seller in its description of the item. - The item was properly described but you didn't want it after you received it. - The item was properly described but did not meet your expectations. - The item has minor scratches and was described as “used."

Hlavní tedy je, abys jim dokázal, že věděl, co kupuje.

Pokiaľ nebola nejaká "dohoda" o prípadnom vrátení tovaru - ani to nerieš. Žiadne peniaze späť neposielaj. Ak príde (náhodou) zásielka) nepreber ju a basta. Vráti sa späť (a samozrejme si to zaplatí on). PP nerieši súkromné obchody dvoch FO, v tomto prípade figuruje ako sprostredkovateľ platby od jedného k druhému - platobná brána. Ostatné veci už nerieši. Transakcia bola vykonaná, pre nich je toto uzatvorené.

Čítaš čo písal? Žiadny e-bay - na inzerát - dve osoby - bez medzispostredkovateľa - platba cez PP (v tomto prípade PP len zabezpečí presun peňazí z A do B).

S tím e-bay to je myšleno pouze pro platbu mezi fyzickými osobami? Protože při platbě pomocí Paypal v eshopu případné problémy s prodejce Paypal řeší.

Od kdy to řeší PayPal? To si pleteš s ebayem, ne?

PayPal je jen platební systém několika investorů z číny, usa a spravován na čínsých servrech wengsu v usa, nic víc.Estonec podcenil službu, která neřeší záruku.

Konkrétní příklad:jeden človek poslal dotaci (sám, dobrovolně)druhý člověk ve stejné firmě podal stížnost na neoprávněné inkaso z jejich PayPal účtuI když jsem doložil mail, kde jsme si dohodli link na stránkách za dotaci apod. tak PayPal peníze z mého účtu sebral a vrátil je na účet stěžovatele. Nepomohl mail, nepomohla argumentace, že já jsem peníze nestrhával, ale byly poslány vědomě z druhého účtu, že následovalo plnění - dohodnutý link byl na stránkách.

Řešení je jednoduché, odpověz mu ve vší slušnosti, že nebyla žádná dohoda o případném vrácení peněz a že to neakceptuješ. Žádný právní nárok na to nemá, takže to nemusíš dál řešit. Beztak v tom bude nějaký pokus o podraz.

Co znamena na internetu? Napis pres jakou sluzbu si to prodaval. Ebay?Rozhodnuti je v takovemto pripade (Ebay a pouzite zbozi) o dobre vuli prodavajiciho - muzes ale kupujici nema zadne paky, aby te donutil to zbozi vzit zpatky. Maximalne ti muze udelit spatne hodnoceni.

Žádná služba v tom zapletená není. Dal jsem jen inzerát na jednom fóru, tudíž ani špatné hodnocení není kde udělit. Jde mi spíš o to, jestli to pak po mě nemůže PayPal vymáhat, kdyby kupujícímu vrátil platbu zpět.

Vymahat muze kdokoliv cokoliv, ale nic nevymuze.

Pokud od tebe vocas z Estonska kupuje debilní bundu, tak ji kupuje jen z jediného důvodu - vytáhnout z tebe peníze. Je to bazar, platí jen to, co jste si písemně předem domluvili. Pokud jsi mu tedy nesliboval možnost to vrátit, pokud se mu to nebude líbit, tak ať jde k šípku.

A pokud to pro něj bylo tak super výhodné a levné, že mu stálo za to, nechat si to poslat z ČR, tak pro něj nebude problém vystavit si inzerát doma a prodat to se ziskem.

Pay Pal mu peníze vrátí až potvrdíte že to došlo zpět. - Pokud kupující podá stížnost nebo dojde k chargebacku či stornu platby, můžeme dané finanční prostředky dočasně zadržet.-Požádáme vás o poskytnutí informací, včetně dokladu o odeslání nebo dokladu o doručení do uvedené doby (obvykle 7–10 dní).- K penězům budete mít přístup, jakmile potvrdíme, že vaše transakce splňuje podmínky.Samozřejmě že PayPalu nepošlete že to je OK je na základě dobrého slova že vám to pošle nebo posla, ale až to dojde.

On hlavně nemá žádný důvod mu jakékoliv peníze posílat zpět a přijímat vrácení zboží, pokud se o možnosti vrácení předem nedohodli. Takže v tomto případě vybrat peníze z PayPal účtu a kupujícímu sdělit, že vrácení zboží nebylo dohodnuto a tudíž žádné peníze vracet nebude, tečka.

nejsi eshop a nemas na to zivnost, takze pro tebe plati jina pravidla jednim z nich je i to, ze nemusis vracet penize za zbozi, to mu napis a kdyby se do toho nejak vlozil paypal, tak jim posles emailovou komunikaci a dalsi doklady, sledovani cisla atd. a nechaji to byt.

Ty mas penize a nemas bundu. To je presne stav, ktereho jsi chtel prodejem dosahnout. Ty problem nemas. Nech to plavat. Dokud neprijde neco od soudu, a to na 99% neprijde, nema smysl se tim vubec zabyvat.

Přesně tak, žádné vracení nebylo předem dohodnuto a kupující se nemůže jednostranně rozhodnout, že vlastně část zboží nechce. Jak píšeš, nechat plavat. V rámci slušnosti může kupujícího upozornit, že vracení nebylo dohodnuto a že ho neakceptuje a dál se tím nemusí zabývat.

A prodával jsi to jako 3 jednotlivé položky a nebo jako jednu věc? za jednu cenu?Protože kolik je "část peněz"? To klidně můžeš říci, že jsi prodával jen helmu a ta bunda s kalhotama byl bonus zdarma. Takže když jí nechce tak ať to klidně zahodí, ale nic za to nezaplatil a tak mu to nic vracíš.

Sepsali jste kupní smlouvu nebo bylo na fóru v inzerátu uvedeno „no return, private auction“ (je to často na německém eBay)? Pokud ne, platí, co napsal Jan Fiala.

Dej sem odkaz na inzerát.

Zajímalo by mne, jak to dopadlo. Teď už by výsledky známé být měly...