» Poradna » Ostatní

Pay pal

Dobrý den,může někdo zneužít číslo bankovního účtu nebo email paypal? Ozval se mi na inzerát člověk ze zahraničí, že mi zaplatí zboží (1100,- eur) a pro zboží si přijede přepravce po zaplacení. Ale... potřebuje údaje, jako je samozřejmě jméno, telefon, adresa, ale i paypal e-mail. Samozřejmě nic nepošlu bez připsání peněz na účet, ale ani tak si nejsem jistá, svět je plný podvodníků.Děkuji,Jana.

Odpovědi na otázku

Coho sa obavas? Tovar mu odovzdas, az ked budes mat paniaze v bugilare alebo na ucte, nie?

Obávám se, jestli se dá zneužít samotné číslo účtu nebo e-mail k paypal účtu. Jestli mu to mám vůbec poskytnou, tyhle informace.

Samotne cislo uctu sa tazko da zneuzit. E-mail k Paypal uctu - neviem.

Ne, samotné číslo účtu ani email zneužít nelze. Nicméně zapomeň na toho člověka ze zahraničí a zkus použít mozek. Proč by nějaký cizinec komplikovaně kupoval něco z bazaru z ČR a ještě za to platil pro tebe výhodnou cenu a k tomu drahou přepravu? Proč by si to nemohl koupit ve své zemi, prodáváš něco velmi neobvyklého? Můžeš si být jistá, že to je podvodník. Nabídne nereálně dobrou cenu a až se dohodnete, pošle ti falešné potvrzení jakože od PayPalu, že už zaplatil a ať zboží odešleš. Případně bude chtít, abys přes western Union poslala nějaký poplatek, jinak že ti PayPal nevyplatí cenu a podobné nesmysly bude zkoušet.

Tak jasné, že tak blbá nebudu, abych mu něco platila nebo poslala, aniž bych neměla peníze na účtě. Není nic divnýho, že si něco koupí z Čech, je to westernové sedlo, ale děkuji za potvrzení podezíravého mravenčení:). Hezký den.

Tak to je poněkud atypické zboží, tam existuje určitá možnost, že to bude reálná poptávka. Každopádně v žádném případě nic neposílat, dokud peníze nebudou opravdu na účtu ve tvé bance (nikoliv jen kdesi u PayPalu) a v žádném případě nepřistoupit na jakoukoliv platbu ze tvé strany. Může zkoušet, že ti na PayPal poslal jakože víc, ale ty jako z toho musíš zaplatit tomu dopravci a podobné triky. Bohužel těch pokusů o podvod je na českých bazarech tolik, že se dá celkem s jistotou označit za podvod každý případ, kdy se ozve zájemce z ciziny. Tak opatrně.

"Není nic divnýho, že si něco koupí z Čech"No právě toto divné je, že by si cizinec kupoval zboží v CZ a poté ho složitě za velké peníze dopravoval k sobě. Je to blbost a pravděpodobně po údajném zaplacení po tobě bude chtít uhradit poplatek, aby se peníze z Paypal dostaly k tobě a už tu máme podvod. Zapomeň na to, nestojí to za ty problémy.

Nerozumiem čo sa ti na tom zdá divného... To by sa mohol číňaň diviť, že niekto z Čiech nakupuje v Aliexpresse. Rozhodujúca je cena. A pokiaľ napr.taký nemčúrik sa rozhodol nakúpiť v čechách pretože pokiaľ ho to aj dopravou vyjde 2x lacnejšie, tak prečo to nevyužiť.

Ale no tak, tyhle pohádky si nech pro děti. Nemine týden, aby tu nějaký takový podvod na poradně nebyl. Jistě, stát se to může, ale nevěřím tomu.

Jenže ono ho to tady levněji nevyjde, spotřební zboží je tady standardně dražší, než v německu :) Nahoře jsem zmiňoval nějaké speciality (např. umělecká díla apod.), které jsou třeba zrovna odsud, to jsou výjimky, kde se teoreticky dá uvažovat o seriózní poptávce. Ale pokud se jedná o běžné zboží, jako spotřební elektronika, autosedačka atd, co za krámy lidi prodávají přes bazoš, to tam reálně žádný cizinec fakt hhledat nebude, protože to u nás není levnější, než u nich, navíc neumí česky, takže se mu to těžko bude hledat a ještě k tomu nebude předpokládat, že takový bazoš je zařízený na prodej věcí do zahraničí. Takové běžné zboží poptávají na českých bazarech ze zahraničí prakticky se 100% jistotou jen podvodníci, kteří se buď budou snažit, aby jim prodávající poslal věc zdarma nebo se z něj budou snažit vymámit nějaké fiktivní poplatky a nutno říct, že dle poměrně častých dotazů zde v poradně jsou ti podvodníci docela úspěšní, protože spousta českých prodávajících se nechá snadno zaslepit tím, když jim zahraniční zájemce nabídne nečekaně vysokou částku za obyčejnou věc a v ten okamžik vypnou mozek a nechají se oškubat jak slepice :)

Pochybnost ....Sama se ptáte jak by šlo zneužít číslo PayPalového konta ale jste si jistá že na falešné potvrzení jako, že to už zaplatil přes PayPal neskočíte.... ...no když myslíte.

Tady máš jeden hezky popsaný případ podvodu. http://forum.finexpert.e15.cz/viewtopic.php

To se stornem je dobré .

Kupující může požádat PayPal o vrácení peněz a pokud dostatečně neprokážete, že zboží bylo odesláno, tak mu peníze vrátí a nebudete mít vůbec nic

Jojo, bacha na to. On pošle peníze, tobě příjdou. Ty pošleš zboží. On začne reklamovat, že mu nic nepřišlo, Paypal stornuje transakci a odebere peníze zpět.Nebudeš mít ani zboží ani peníze. Takové případy skutečně byly.U transakcí s cizincem, který si tvůj inzerát vyhlédl na české serveru musíš být mnohonásobně opatrnější. Z 99% je to podvodník.

Když už má peníze z PayPal převedené na svůj účet v bance, tak už je PayPal neodebere :) Ale jinak plně souhlasím, je to velký risk a zvlášť v případě, že ten dotyčný "zájemce" chce takto koupit úplně obyčejnou věc, jako notebook, telefon a podobně, kterou by bez problémů sehnal ve své zemi, tak by se dalo říct, že to procento podvodníků je 100% :)

Dotyčná, ale prodává sedlo a těch asi nebude na prodej tolik takže šance je tak 50 na 50 a spíš má možná strach kupující, že podvodník je ona

Jj, to je netypické zboží, tam je nějaká šance, že kupující to myslí vážně :)

Ale moc tomu nevěříš, co?

Je to podvod.Navíc ještě tvrdí, že to je dárek pro syna nebo dceru apod.Pošlete toho Nigerijce do h@jzlu

Samotný paypal email se asi tak snadno zneužít nedá. Osobně si ale myslím, že vzápětí napíše, že nemůže přijet (onemocněla tetička ap. a že peníze poslal - přiloží nějaký rádoby potvrzení o platbě, nebo ti přijde falešný email jakoby z paypal. S tím, že to máš jako poslat, když prachy máš.Nebo ti bude tvrdit, že potřebuje zálohu na kurýra, nebo uhradit poplatek aby údajně odblokovali prachy apod.Dobře se zamysli, zda to zboží je natolik zajímavé, aby mělo smysl ho kupovat v zahraničí - dívej se na to z poměru kupce. Jednou se tu někdo ptal, že kdosi z Anglie chtěl jeho Playstation pro dceru do Afriky, nebo něco podobného. Podvod jak vyšitý - mohl koupit v Anglii nebo někde v Africe...

Jo jo, poslední dobou jsou v módě ty poplatky, aby mohly být peníze "uvolněny", protože je PayPal údajně zadržuje, takže pozor na to.

Děkuji všem za rozumné rady a potvrzení nedůvěry. Já přes paypal peníze přijímat nebudu, jen přes naší banku. Samozřejmě nebudu hradit poplatky, kurýra ani posílat zboží zdarma. Pokud je někdo takhle hloupý, je mi to líto. Já se ptala, zda se dá zneužít e-mail paypalu nebo číslo bankovního konta. Což tedy nejspíš nedá a to jsem ráda, děkuji, hezký den.