"Patálie" se zdrojem

Ahojte.
Tak jsem tady zase a zase s jednou všetečnou otázkou.
Nejprve bych se chtěl svěřit s něčím, co mi přijde poněkud zvláštní, ne-li zázračné. Pískal mi počítač. Po dlouhých patáliích jsem usoudil, že by to mohlo být zdrojem, a tak jsem koupil nový - zn. Fortron. A víte co se stalo? Počítač nepíská a v 3D Marku má 3x vyšší výkon. Je to možné? A pokud 3D Mark nelže, jak je to možné?

Ale hlavně mi jde o to, co s přebytečnými piny na EATXPWR slotu? Hlavní přípojka má tuším 20 pinů. Ta na starém zdroji měla také tolik. Vím to proto, že když jsem to hezky zapojil, přebývaly mi na desce 4 piny tohoto slotu volné. Na tomto novém zdroji je však ještě jedna žíla se čtyřmi piny. Má označení 24. Patří do těch čtyř volných pinů na EATXPWR slotu? A pokud ano, jak? Nemůžu to otočit? A k čemu vůbec je, když PC normálně funguje?

Jejda, těch otázek je nějak víc. Pardon.

Odpovědi na otázku

Aha, takže 3D Mark lhal. třetí test dopadl stejně jako ty původní
Ale mé pozdější otázky stále platí.

forum.zive.cz ...
nápověda na 24 pinů, já mám redukci 20/24, ale nejsem hráč, takže o přetěžování větve se nebojím.

Tak jsem ty zbývající 4 piny zapojil. Počítač běží, nic nehoří.

3x vyssi vykon mas proto, ze stary zdroj nedokazal dostatecne napajet grafickou kartu. Obcas se to stava, ze v tomto pripade dojde k poklesu vykonu.

Ke klasickemu napajeni procesoru z desky pribyl od P4 (ty mely velkou spotrebu) samostatny 4 pin konektor. Slouzi pro napajeci obvody CPU. Muze to bez nej jet, ale zbytecne se pretezuje jina vetev zdroje a hlavne deska, pres kterou tecou velke proudy, zdroj se pak nadmiru opotrebovava a muze odejit...
Tech 24 pinu je pro novejsi standard ATX, aby byla posilena jedna vetev (myslim 12V) napajejici desku. Nezapominej, ze deska krome CPU napaji i dalsi komponenty (treba stare zrave AGP grafiky, ktere nemely extra napajeni), proto je ta 12V vetev posilena a CPU ma ten 4 pin kablik (vetsinou) ze zvlastni vetve zdroje.

Nove zdroje maji vice 12V vetvi, aby se rozlozila zatez ve zdroji...

PS: ty "prebytecne" 4 piny z 24 pin. konektoru proste nezapojis, ten druhy samostatny 4 pin pro CPU ma-li na desce protikus zapoj. Otocit nelze, ma dole klic.

nevim jestli to chapu dobre....ale ty 4 piny navic nejsou az zas tak dulezity pro P4 ... vyuzivaji se bezne u novejsich desek

resp. ano zaclo to na tzv. "P4 Ready" zdroji, ale uz se to vyuziva bezne, i bez P4 .)

Samozrejme, ze se 12V napajeni CPU vyuzivaji i nyni, ale zacalo to pro podporu Intel P4. Pro PIII byla spotreba asi do 40W max, pro P4 zacinala na 60W a v max. vykonu u vysokych frekvenci to chroupe i pres 100W.

Nyni je to pokracovani ve standardu. Hlavni vyhoda spociva v oddeleni spotreby. Pro 12V na 60W potrebujes min. 5A pro procesor. Ta deska ma nekolik vrstev plosnych spoju. Pokud pripoctes i dalsi komponenty, pak je skutecne lepsi to mit oddelene...

PS: Soucasne procesory, ac maji Speedstep mohou mit az bezne 65W max. bez pretaktovani. Desky jsou navrhovany pro podporu uspornych Dual Core az po nenazrana P4. Proto se pocita s rezervou. U AMD je to podobne, i kdyz kvalit Intelu pres 100W dosahuji stezi ;)

Souhlasim... ja nechtel rict, ze nemas pravdu / az na to, ze ten 4pin nezapoji, to se nedalo vypoznat / no a v neposledni rade, tady v poradne je potreba rikat veci "polokrumpac"

Ano, ano, mohu potvrdit. Mám Asus desku osazenou AMD X2. A jak jsem napsal, výkon sestavy se po prvních dvou testech ihned po instalaci zdroje (kdy se z nějakého důvodu neúměrně navýšil) zase vrátil do původních parametrů. Co se ale změnilo je teplota ve skříni. S novým zdrojem spadla v průměru o 10 °C. No a pak to odporné pískání. Dlouho jsem nevěděl, co to způsobuje. Vyměnil jsem (až na HDD a zdroj) všechny komponenty. Nakonec to byl právě ten zdroj. Měl jsem tam nějaký běžný 350W a asi toho už na něj bylo moc.