» Poradna » Ostatní

Pasivní chladič chipsetu

Musim koupit novej chladič na chipset, ten můj už dělá strašnej kravál. Myslíte že pasiv je v pohodě?deska Gigabyte GA-8PE667 PRO, P4 2GHZ je to zaplý furt

Odpovědi na otázku

 V pohodě je takový chladič, který uchladí chip na přípustnou teplotu. Důvodem proč se používají ventilatory upevněné na chladič je ten, že pak stačí menší plocha na uchlazení.  Samozřejmě na to audiofilové nadávají a není to tak tiché a spolehlivé jako jeden větší pasivní chladič. . .   Průšvih je ovšem v tom, že výrobní náklady na kousek kovu+ventilátor jsou menší než na jeden větší kvalitní chladič. Takže mnoho výrobců tyto ventilátory šrubuje opravdu všude. Třeba i do Hi-Fi věží . . .

Díky, zkusim to. Snad se to nezavaří.

V Hi-Fi věži mám taky ventilátor, a pokud není opravdu ticho, tak ho neslyším

 Však já také nejsem audiofil a pokud by ventilátor byl stejně spolehlivý jako pasivní chladič tak by mi to vůbec nevadilo.  Ovšem audiofilové nadávají na ventilátory v přístrojích ze zcela jiného důvodu.  A to toho proto, že takovéto ventilátory vytvářejí miniaturní elek. mag. pole pro svou potřebu a toto pole ovlivňuje ostatní součástky.  Což teoreticky ovlivňuje kvalitu zvuku celé sestavy Hi-Fi a audiofilové tvrdí že to poznají...   Ať si na to udělá názor každý jaký chce. . .   Jen nevytrhávejme tuto "problematiku" z kontextu. Ono to má i jiné drobné nesrovnalosti . . .

Bez obav. Mam pasiv na nForce4-sli cipsete, a ten dost hreje. V pohode to uchladi kvalitny pasiv, napr. Zalman ZM-NB47J, to je taky "jezko". Tie aktivne chladice co montuju na cipsety vacsinou nestoja za nic. Ked som ten povodny odmontoval, cudoval som sa, ako to, ze vobec chladil: zopar malickych rebierok, cely chladic vysoky 1cm, a donho zapusteny 3cm vetrak. Minimalna plocha na odvod tepla. Navyse dole klasicka anti-teplovodiva "zuvacka", hruba asi milimeter. Ocistil som to, natrel mierne striebornou teplovodivou pastou, nasadil pasiv, a ide mi to bez problemov uz 3 mesiace. Podobnu upravu som robil aj na jednom malom serveri, a ten bezi uz pol roka...

Jo ten mám v plánu si koupit

vubec to neres, proste ten vetrak odpoj a nech to tak, nove verze techto desek uz maj pouze pasivy a tyhle desky vsude jinde nez v evrope maly pasiv taky.

 No to je rada nad zlato !      Prosím všechny, kteří tomu nevěnovali dostatečnou pozornost ! Ventilátor připevněný na chladiči, který se netočí je škůdce !  Respektive vždy blokuje část odvodu tepla a pokud není opravdu dobře předimenzovaný může poškodit chlazený komponent !  Takže pokud chceš vyzkoušet odpojení ventilátoru tak ho pak i oddělej z pasivu .