Pasivně chlazená GK

Dobrý den, v GK se moc nevyznám, do nového PC hledám něco spíše na tichnou kancelářskou práci, dva monitory 2K, hraní opravdu výjimečně, pokud vůbec. Tzn. nižší střední třída. Zaujalo mě tohle, jako nejvýkonnější dostupná karta s pasivním chlazením:PALiT GeForce GTX 1650 KalmX, 4GB GDDR5 https://www.czc.cz/palit-geforce-gtx-1650-ka... Má smysl o tom vůbec uvažovat? Nebo tam, kde ušetřím větrák na kartě, stejně musím dát jeden navíc do bedny, aby se neuvařily vnitřnosti? Nebo jiné karty s větráky při nízké zátěži nechávají větráky v klidu, takže je lepší je tam mít. Díky za názor.RX

Odpovědi na otázku

Nemá. Sice je pasivní, ale musíš zase více větrat skříň, takže větráky jen přesuneš jinam. Kup si nějakou semi-pasivní, která ti při běžné činnosti větráky zcela vypne a zapne je jen při hraní nebo na chvilku, pokud teplota vyleze nad 55-65°C (podle nastavení karty). A rozhodně nekupuj GTX 1650 s GDDR5, ale novější GTX 1650 Super s GDDR6. Ideálně rovnou GTX 1660 Super:https://www.youtube.com/watchPři kancl práci bude tichá třeba tato:https://www.czc.cz/msi-geforce-gtx-1650-supe...

Ne, pasivně chlazená karta se stejně neuchladí v bedně bez pořádného "průvanu". Takže smysl to nemá. Ale nemusíš to řešit, moderní karty mají bez 3D zátěže pasivní režim, takže dokud nespustíš nějakou hru, tak při kancelářské práci se její větráky vůbec netočí.

Kolegové díky za potvrzení i za tip na typ. Platí ale to, že moderní karty nechávají bez zátěže větrák v klidu obecně, nebo to platí jen o některých? V popisech se to obvykle nepíše...

Ne, levnější edice tuto vlastnost obecně spíš nemají. Vždy se mrkni na web výrobce, pokud to umí, vždy se tam tím bude chlubit:https://www.msi.com/Graphics-card/GeForce-GTX... Viz:"ZERO FROZR: STAY UNDETECTEDFirst introduced in 2008 by MSI, ZERO FROZR technology stops the fans completely when temperatures are relatively low, eliminating all fan noise when no cooling is needed. When the heat is on during gaming, the fans will automatically start spinning again to keep your powerhouse cool.!"

Co jsem tak zběžně koukal na czc, tak z těch 11 GTX 1650 Super, co tam mají, to umí asi jen MSI Gaming X a Asus Strix (mají tam dvě). Takže jen 3 z 11 (+pokud jsem nějakou přehlédl). Samozřejmě ty nejdražší, protože režim bez větráku vyžaduje velký chladič, proto to ty levné neumí, přehřály by se moc rychle a větrák by se zapínal každou chvíli.

OK, díky za ověření, vím tedy, co a kde hledat.RX

Hlavně si u GTX 1650/1660 škrtni všechny "neSuper" a "Ti" verze s GDDR5. Jsou méně výhodné. Verze Super přinesly vyšší výkon za nižší cenu (reakce na vydání RX 5500 XT a RX 5600 XT).

A samozřejmě to umí i některé verze RX 5500 XT a RX 5600 XT, které jsou konkurencí k výše zmíněným:https://www.czc.cz/gigabyte-radeon-rx-5500-x... Nicméně RX 5600 XT je už hodně daleko původnímu rozpočtu:https://www.czc.cz/gigabyte-radeon-rx-5500-x... Vzhledem k tvému nicku by tě také mohly zajímat. Minimálně RX 5500 XT.

Díky, ano, RX5600 už je trochu přes rozpočet, resp. ty peníze raději vrazím do RAM, kterou využiju určitě, zatímco GK se bude naprostou většinu času flákat - jde hlavně o to, aby nerámusila. Na RX5500 se podívám, vzhledem k provozovanému OS to možná bude i lepší volba...

U GTX 1660 Super jsou první semi-pasiv nejspíš tyto:https://www.czc.cz/gigabyte-geforce-gtx-1660... https://www.czc.cz/gigabyte-geforce-gtx-1660... V porovnání s Gaming X a Strix jsou o dost levnější.

V popisoch na e-shope sa to casto nepise, ale na stranke vyrobcu ano.

Nebylo by lepší vybírat podle her které chceš výjimečně hrát? Na kancelář i plno starších her stačí integrovaná. Nedávno jsem kvůli monitoru s DP kupoval https://www.czc.cz/sapphire-radeon-pulse-rx-... a jak je pod stolem, tak ji neslyším.

Pokud stavíš nové PC a máš 2 monitory s DP konektivitou, tak dedikovanou grafiku nepotřebuješ. Jsou i MB, které mají 2 DP výstupy a na nízké detaily si zahraješ taky. Když si tam dáš na CPU nějaký tichý Arctic, semipasivní PSU a k tomu SSD, tak budeš mít ticho, jako v hrobě. ☺Např.:https://www.czc.cz/asus-pro-b460m-c-csm-inte...

Diky, ale dedikovanou grafiku budu potřebovat (Ryzen 3600).

Test: https://pctuning.tyden.cz/hardware/graficke-karty/5... , dnes, kdy GK mají ventilátory lépe řízené, kdy při menší zátěži a nižší pracovní teplotě jádra se ventilátory netočí.

Nevím, jestli už máš toho ryzena koupenýho, ale pokud ne, nepřemýšlel si třeba o těch nových Renoirech od AMD, které mají integrovanou Vegu, se kterou si taky zahraješ? Tady dokonce tvrdí, že 4700G má grafiku na úrovni GTX 960 https://www.svethardware.cz/amd-ryzen-7-4700g-a-doom-... a to už není uplně marný na IG.

Díky za tip, otázkou je, kdy to bude na trhu... a jak dlouho můj současný počítač vydrží - možná budu nakupovat zítra, možná to počká do podzimu...

To bylo první, co mne napadlo. Dedikovanou GTX, jak se řeší výše, bych na kancelařinu nedoporučil. Je to zbytečně výkonná karta. Raději více a lepší RAM plus integrované GPU.

"Kancelářská práce" je to z hlediska grafiky, jinak výkon CPU a množství RAM potřebuji dost. Když dám limit CPU + GPU 10000, tak jsem na Ryzenu 3600 + dedikovaná grafika, nebo i7-10700. A to už si opravdu nejsem jist, zda ten Intel je lepší volba...

Nechápu tvoje úvahy. Pokud by ti stačila intelácká integrovaná grafika, to proč nesáhneš po obyčejné pasivní GT 1030 ? Třeba https://www.czc.cz/msi-geforce-gt-1030-2gh-l... Inteláckou grafiku to strčí do kapsy a cenově jsi tam kde chceš být.

O tom, že by stačila intelácká grafika, nejsem přesvědčen, byla úvaha jako reakce na návrh integrované grafiky - u AMD není reálně dostupného nic víc než 3400G, s výkonem cca polovina 3600 (na práci mi stačí příkazová řádka a ano, dokážu využít všechna jádra na 100%, takže níž bych nešel).GPU by měla zvládnout 2x2K až 2x4K na běžnou kancelářskou práci (office, net, video) + občas relaxačně něco ve stylu XPlane na 2K, nemusí být na nejvyšší detaily, ale rozhodně víc než 10fps. Takže nejlevnější pasivně chlazené karty vylučuji, po diskusi vlastně všechny pasivně chlazené karty. Hledám tedy ten "sweet spot" pod 5000 - po většinu času nudící se nehučící karta, ale s rezervou, když to na člověka občas přijde a potřebuje vyčistit mozek

Je to jen o tom, kolik výkonu chceš dát na tu práci a kolik na hry. To si musíš rozhodnou sám. Varianta R5 3600 + RX 5500 XT nebo GTX 1650 Super má smysl jen v případě, že ty hry mají i za něco stát a nestačí ti jen staré hry nebo detaily na minimum.Tak je také otázkou, co je to za práci, protože na některé práce je i 3000G dostatečně výkonný a lepší CPU reálné nic nepřinese.

Ano, viz výše - pod R3600 bych nešel, procesor využít dokážu. Zjevně tyto dvě karty (RX 5500 XT nebo GTX 1650 Super) budou horcí kandidáti - teď ještě najít ty, které dokážou vypínat větrák

1650s je sracka, dnes by som to nebral. Vo FHD je to na urovni 4rocnej 1060, v 4K pomalsie. Ak mas r3600, tak ber minimalne 1660s

Sapphire rx 5500 xt. Vetraky jsem zatim neslysel. Ovladace primo v jadru (od verze 5.neco)