» Poradna » Programy

Pascal

Zdravím. Potřeboval bych zjistit, jaký je pro začátečníka vhodný editor pro pascal. Něco jako spyder.

Odpovědi na otázku

Delphi Starter. Je zdarma a je to komplexni prostredi pro vyvoj moderni aplikace.Jinak free jsou treba Lazarus. Opet komplexni prostredi vcetne kompilatoru.Otazkou je, k cemu to potrebujes. Stary TurboPascal kompiloval konzolové 16b aplikace a s temi se v 64b systémech už moc nechytneš (nespustíš je)Pokud jde jen o editor se zvýrazněním syntaxe, tak jakýkoliv programátorský editor

Proc proboha Pascal? Vzdyt to nikdo nikdy(az na par obskurnich historickych omylu) nepouzival. Zacni s necim, co se pouziva - javascript, python, java, c#, c++, ...

To by ses divil kolik (nejen) billingovych systemu bylo napsanych v pascalu... na mainframech je to docela rozsireny jazyk, spolu s COBOLem a FORTRANem

Jo, v osmdesatych letech. A cloveka co prave s programovanim zacina urcite nekdo zamestna, aby udrzoval nejaky obskurni legacy system. ZACINAT DNES S PASCALEM JE PITOMOST! Stokrat zopakovat.

Ano, spousta obskurních systémů jako Helios, spousta různých menších účetnictví...

Java: https://www.jobs.cz/prace/ Našli jsme 530 nabídek Python: https://www.jobs.cz/prace/ Našli jsme 258 nabídek Javascript: https://www.jobs.cz/prace/ Našli jsme 328 nabídek Pascal: https://www.jobs.cz/prace/ Našli jsme 4 nabídkyA z textu tech 4 inzeratu(Nastupni plat 30 tisic): "Znalost základů programovacích jazyků (C, Pascal, …)""znalost jazyka Pascal nebo C++""dobrá znalost platformy .NET (C#, Object Pascal nebo VB)""Zkušenost s programováním v libovolném jazyce (C, Java, Pascal, R …)"Bud muzes dal minusovat, nebo se smirit s realitou, ze Pascal je davno MRTVY.

Já nemínusuju, ani neplusuju. Na to jsou tu jiní experti.To, že každý teď mastí weby, tak je spousta poptávek po webovských technologiích - Python, Petrl, Java Script. Java - proč ne. Spousta vrstev a serverových částí mezi systémy se píše v Javě. Katastrofa je, když se někdo rozhodne použít Javu na klientovi (viz různá bankovnictví). Zanášet si do systému díry pomocí nekonečného záplatování JRE...

Zkus heldat Delphi developer, ne Pascal. Pak se dostaneš na reálnější peníze.A rozdíl mezi Pascalem a Delphi? Asi jako mezi C a C#

spis jako mezi C a C++. C# s CLR uz je nekde jinde.

Nemyslel jsem technologii, ale spíš možnosti syntaxe jazyka.Jediná chyba na C# jsou runtime. Když se podíváš do systému, který nějakou dobu běží, najdeš tam x verzí runtime, všechny se zaplácávají opravami...

A zkusils to ty, nez jsi sem napsal? Naslo to 8 nabidek...

A četl jsi, co jsem napsal? Psal jsem, aby ses dostal na reálnější platy.

Porad je to min penez, nez u rozsirenych programovacich jazyku. Kazdopadne ten zavratny seznam osmi nabidek(z nichz jenom polovina vyzaduje znalost Delphi, u dalsich je to bonus) podporuje fakt, ze je to mrtvy jazyk.

V pythonu už něco umím, ale mrzí mě že se těžko z něj udělá exe. Pascal mi byl doporučen matematikářem.

Ale jo. Pascal vznikl pro výuku programování a v zásadě se v něm dělalo dobře. Možná to tak má ten matikář zažité právě z té doby.Začínat s tím ale dnes mi připadá asi jak učit se Esperanto.

Tak se příště neptej matematika, jaký programovací jazyk se máš učit, ale raději nějakého aktivního programátora, který se tím úspěšně živí. Dostaneš smysluplnější odpověď ;)

Jít se zeptat matikáře na programovací jazyk bych přirovnal asi jako jít se zeptat chirurga, jestli nemáš na zubu kaz.

No samozřejmě python to udělat umí, ale nevím jak(ve spyderu).

k čemu ti je pascal v roce 2018 ??? nechceš radši začít s Javou ? nebo C# ? že by to bylo mnohem mnohem MNOHEM rozumnější .... :)tady je free pascal https://www.freepascal.org/ale poslední plně funkční verze pro MS DOS je verze 1.0v novejších verzích pro MSDOS NEJDOU fonty !!! tady máš kompletní 16bit verzi Borland pascal 7.0/7.1 ale pouštěto ho mužeš jen ve virtuální prostředí VMWares naisntalovaným Windows 95/98/ME/XP a pochopitelně MSDOSaž do verze 7.0 z WinME a nebo FreeDOShttps://www.uloz.to/!4njQmSqeW/borland-pascal-v70-cz-cz-help-rt-library-cz-manual-zipjinak teď je jako nejpokjročilejší verze prapůvodního pascalu produkt s názvem CodeGear RadStudio verze Berlin/Tokyo a v něm je Delphi nebo si ho mužeš stáhnout samostatněhttps://www.embarcadero.com/ale neni to free produkt... nicméně klíč se "sehnat" dá :) dále je tu projekt Lazarushttps://www.lazarus-ide.org/což je crossplatformní pascal ale je to .. no .. nevim no :)je to takovej pascal z 90 let :) pro Windows 3.1/95 .. takže nic moc.moc firem v Delphi už nedělá jestli chceš profesionálně musíš to CodeGearRadStudiojinak bych doporučoval MS VS 2017 C# a .NET nebo .NETcore nebo Javu nebo PHP, Python a podobné poněkud perspektivnější jazyky se kterými se na trhu uplatníš abys nedělal zbytečný blbosti který nikam nepovedou .... taky je dobrý začít pracovat u nějaký firmy, abys sis vydělal peníze víš ...

V podstatě s váma souhlasím, že Pascal nemá budoucnost, ale je tu jedné velké ALE. Staré systémy, používané typicky státní správou, jsou ještě na mainframech a tam pascal specialista si může říct 3x víc jak vývojář na C#

To je idealni cil pro zacatecnika. Az zvladne hello world, tak mu utrhaj ruce.

On hledá editor na Pascal. Neptá se, zda Pascal. Může to mít třeba i důvod, že právě v jiných jazycích už programuje či programoval.

To ale opravdu nebude pro začátečníka. Pokud si člověk chce jen programovat jen tak pro zábavu pro sebe a třeba pro kamarády, do práce jako "vedlejšák", tak klidně i Delphi. Pokud ale chce člověk časem dorůst do práce někde v týmu programátorů, někde v profi programátorské firmě, tak je Delphi už docela out.

Když to vidíš takhle, tak bych možná zvážil COBOL.

Ona syntaxe Pascalu je prostě pryč. MCU už mimo assembleru Céčko, mnohé novější jazyky z Céčka vychází..., z Pascalu vychází snad jen jazyk ST pro PLC, ale co jsem se teď díval, tak např. Beckhoff už od Pascalu přešel (nebo souběžně s ním) používá C++:https://infosys.beckhoff.com/english.phpTakže asi už i PLC přechází na syntaxe vzešlé z Céčka...mimo "klasické" PLC jazyky (FBD, KOP - kontaktní plán, nevím teď jak je ta zkratka anglicky, KOP je z němčiny...)

z Pascalu vychází SCL, používá se celkem dost. Aspoň tedy u Simaticu.

Pouzival jsem stary Turbo Paskal v DosBoxu, muzes to zkusit zda ti to bude vyhovovat.

Jestli se potřebuje naučit if, procedure a for, tak Pascal stačí.

Nebo muze zkusit programovaci jazyk Karel.

Ach ty příspěvky. Nemám v plánu se tímto živit, prostě mě to zajímalo a jelikož spyder na python neumí (jestli umí tak mě prosím řekněte jak) udělat spustitelný program tak se chci dozvědět něco o ostatních jazycích.

Exe muzes udelat prakticky z jakehokoliv zdrojaku v jakemkoliv jazyku. Vterina googleni: https://www.pyinstaller.org/Otazka ale je, proc to potrebujes vyrabet exe soubory a jestli nebude lepsi treba pouzit javascript+html. Pak to muzes hodit na nejaky freehosting a bude to fungovat i na mobilu.Jestli uz umis dobre v pascalu, tak ignoruj me rady. Ja jsem jenom alergicky na to, kdyz nekdo v roce 2018 rika zacatecnikum, at se nauci Pascal. Za to bych vesel za koule do pruvanu.

Pascal vůbec neumím.

Začátečník by se měl především naučit programovat. Jaký jazyk k tomu použije, je v podstatě vedlejší (vzato do důsledků ani žádný jazyk nepotřebuje). Jakmile bude umět programovat, je přechod na jiný jazyk v podstatě jen technická záležitost.

S tim souhlasim. Zacinat ale s necim, co skoro nikdo nepouziva, je nesmysl. Kazdopadne tazatel pry uz umi neco v pythonu a chce zacit delat v pascalu, protoze mu ucitel matiky rekl, ze se v tom daji delat exace. To je maximalni ulet.

1. Uvědom si, kolik třeba za posledních 10 let se objevilo a zmizelo programovacích jazyků či od kolika jazyků se upouští. 2. Učitel mu to mohl poradit kvůli syntaxi. Mnoho lidí je alergické na složené závorky, dollary, apod. 3. Pascal i Python byly vytvořeny jako výukové jazyky. 4. Malinko z jiného soudku. Kolik lidí má dnes jako mateřský jazyk latinu? Jenže kolik lidí latinu zná, denně používá či se dokáže v ní orientovat? A kolik světových jazyků je odvozené od latiny.....Chce zkrátka brát vše v širších souvislostech.

Pascal nikdo nepouziva a zadny rozsireny jazyk nestavi na jeho syntaxi, takze srovnani s latinou nedava smysl. Kdo nekomu doporucuje ucit se pascal, tak bud nema zadny prehled, nebo to s dotycnym nemysli dobre.

A ještě taková maličkost, s tím Pythonem a PC to u tazatele asi takový zázrak nebude, jelikož internet je plný návodů, jak z převést z .py do .exe.

Říkám, obecně sem se tomuto začal věnovat nedávno, opravdu to nevím a jelikož to podle návodů je víc než pár kliků tak se mi do toho nechce. A ani nějaký můj známý to neumí.

Převod Pythonu do EXE je něco podobného jako převod BAT do exe. Výsledkem je sice EXE, ale k nativně kompilovanému programu to má hodně daleko

To samé platí i pro javovské .exe a čemu to vadí?

Pokud je to něco malého, tak to nevadí ničemu. Pokud je to aplikace, od které očekáváš určitý výkon, pak je to vadí hodně. Takový program pak poběží x-krát déle než nativně kompilovaná aplikace. Předpokládám, že oba budou napsány aspoň trošku optimálně.

Ono je to presne naopak. Na maly programek ktery jenom rychle neco vykona je mnohem lepsi nativni aplikace, protoze se nemusi natahovat hodne knihoven a nazhavovat runtime. Kdyz jde ale o vetsi aplikaci, kde te ten cas nacteni az tak nepali, pak je treba javovsky JIT vykonove minimalne na stejne urovni jako nativni kod a vetsinou je rychlejsi.