» Poradna » Programy

Pascal (lazarus) a programovani pro android

Ahoj,chtel bych se zeptat, zdali je na internetu nejaky navod (klidne v anglictine, ale psany naprosto polopaticky :D ), jak programovat aplikace pro Android pres Lazarus (nebo nejaky jiny zdarma nastroj pro programovani v jazyku Pascal).Pripadne existuji nejake jine volne dostupne aplikace umoznujici objektove programovani pro android? Uprednostnuji Pascal, ve kterem umim, ale kdyz nebude nazbyt, zkusil bych i neco jineho ...Diky

Odpovědi na otázku

"Pripadne existuji nejake jine volne dostupne aplikace umoznujici objektove programovani pro android"Android SDK (Java)

Diky.A co ten lazarus? Jde to nejak?

Vzhledem k tomu, že Android je virtuální Java stroj (Dalvik) běžící na linuxovém kernelu psaném v C++, tak Android aplikace jsou samozřejmě Java.Eventuelně mám pocit, že některé hry - třeba od Gameloftu, se z Dalviku nějak přepínají a běží přímo na linuxovém jádře, takže hlavní část hry je v C++ a zbytek Java, ale nemám to ověřené.Obávám se, že Pascal je ti tu na nic...

kernel neni v C++To neni zadne prepinani z Dalviku, to je bezny nativni kod. Vygooli si Android NDKPascal pouzit lze: http://wiki.lazarus.freepascal.org/Android_ProgrammingOsobne mi to prijde jako krok stranou, ale udelat ho lze.(Jde pouzit i ledacos jineho, trebas C#/F#, osobne mam chut zkusit Python s Kivy, ale obecne bych to moc neradil a sel cestou Javy pripadne C/C++ s NDK, pokud uz clovek skutecne vi, co dela).

Android SDK - JavaAndroid NDK - c,c++

Pre Android je par peknych projektov, no vacsina je platena, ale jeden z najlkepsich a pomerne lacnych je Basic4android, stoji podla dlzky upgrade 60 alebo 120USD. Ma designer, a preklada kod priamo do javy resp bytekodu, cize je to bleskovy kod.Lazarus je fajn tiez , resp vo free pascale sa da nativne prekladat do tiez do bytecodu, a je urcite viac multiplatformny ako ten basic.