» Poradna » Programy

Pascal - třídící algoritmy

Ahoj. Chtěl bych se zeptat, jak vytvořit algoritmus, kterýby mi seřadil proměnné v řetězci, a přitom zaznamenal jejich původní pořadí, abych je mohl následně popořadě vypsat ze záznamu společně s ostatními údaji.Já jsem začal řešit složitosti, a teď si s tím nevím rady.Díky za pomochttps://pastebin.com/q5QAYUc0//Doplněn odkaz na kód.//

Odpovědi na otázku

Dej sem, co už máš.

https://pastebin.com/q5QAYUc0Je to dost zmatené//Zkráceno přes odkaz.//

Tvůj kód nehodlám číst, takže jen obecně. Na začátku před tím než budeš data řadit, tak si udělej jejich kopii. Pak si data seřaď a máš co jsi chtěl. V té kopii máš původní neseřazená data v původním pořadí.

A co když se mi hodnoty opakují?

A co vlastně potřebuješ? Chceš znát pozici "seřazeného" prvku v původním neseřazeném poli?Pak je to trošku jinak než jsem psal původně. Stále platí že budeš potřebovat druhé pomocné pole, které musí být stejně velké jako pole s daty. Toto pole naplň popořadě čísly 1, 2, 3, 4 atd až do konce.A teď v tom řazení. Nevím jak ho máš udělané, ale hádám že tam někde máš kousek, který prohazuje dva prvky řazeného pole. Tj máš tam pozici X a Y, kterou prohazuješ. A stačí když v tom novém pomocném poli také prohodíš pozici X a Y. Až budeš mít datové pole seřazené tak máš hotovo.V datovém poli například na 4té pozici najdeš nějaký prvek. Stejně tak v tom pomocném poli na 4té pozici najdeš nějaké číslo. Např 15. To znamená že prvek co je v seřazeném poli na 4té pozici tak v původním neseřazeném poli byl na 15té pozici.

A copak kdybys zadání úkolu dal rovnou celý?https://www.zive.cz/poradna/pascal---nacteni-... Asi i tohle: https://www.zive.cz/poradna/tridy-ip-masky/sc... , že?

Ne jsem jen ten první. Myslel jsem si, že ostatní bude brnkačka, ale nepovedlo se.Ono zadání žádné není. Měli jsme pracovat se záznamy. Já chci vytvořit kuchařku, do které zapíšu recepty a ony se mi seřadí podle počtu potřebných surovin.Záznamy umím přidat vypsat i smazat, ale to seřazení se mi pořád nedaří.

Ehm, nebylo by lépe použít nějakou relační databázi? Třeba SQLite, nebo klidně Firebird Embedded, atd...

Bohužel, jedině v Pascalu

Takže přeci domácí úkol ze školy.

Přesně tak

Nevíte jak na to? Alespoň lehké nakopnutí.

Ty čísla v poli jen porovnávej mezi sebou, pokud je menší tak ho zapis do matice