Paměti - MHz vs CL

Zdravím vás,chci si složit nové PC a zajímá mě, zda-li je lepší vzít 3200 MHz s CL16 nebo 3000 MHz s CL15? Obojí DDR4 HyperX Predator. Popř. jiné.Půjde o 32 GB - 2x16.Zajímá mě čistě, zda-li je lepší více MHz (200) nebo o stupeň lepší časování.Díky.

Odpovědi na otázku

Časování je stejné. Ale pravděpodobně mezi nimi nepoznáš rozdíl.

To si jako neumíš dohledat test CL vs MHz na netu? Neříkej mi že ho nikdo nedělal.

V případě obou pamětí je v jejich XMP hodnotách reálná latence čipů stejná (10ns).V daném případě by teoreticky bylo lepší těch 200MHz navíc, protože při stejné reálné latenci bude mít vyšší frekvence vyšší datovou propustnost.Jenže CL není jediná latence, kterou je třeba řešit.Takže v praxi může klidně dojít k tomu, že i při vyšší frekvenci a stejné reálné latenci řadič paměti nastaví časování ostatních cyklů na takové hodnoty, že se výsledná celková latence zhorší.Takže pak sice bude mít paměť vyšší datovou propustnost, ale pomalejší odezvu.Ve tvém případě jde o stejné SK Hynix čipy.Nataktovat by měli jít bez problémů až na 3466 MHz (při CL16).Jenže cokoliv nad deklarovanou XMP hodnotu je sázka do loterie.