» Poradna » Programy

Page File

Ahojte potreboval by som sa opytat aky ma vlastne vyznam page file (pri nedostatku RAM uklada data na HDD je tak?) a co sa stane alebo aky to bude mat vplyv na PC resp. WIN pokial ho vypnem?

Odpovědi na otázku

Při 1 GB RAM a více většinou nic. OS to spolkne bez větších problémů. Ale některé programy s ním počítají a tak to často končí BSOD. A těch programů není málo. Krom toho Win obecně velmi mizerně hospodaří s pamětí, a tak se potřeba stránkovacího souboru může objevit prakticky kdykoli. Podle mého soudu je nejrozumnější to nevypínat, ale definovat přesnou velikost. Při dnešních discích není problém vyhradit 1 GB.

Pokud pouzivas jen bezne kancl.programy a internet s postou, tak muzes swapfile rovnou vypnout, mas-li ve Win XP aspon 512 MB RAM. Ja to tak mam a pohoda. Je pravda, ze navic pouzivam Cacheman XP (ted vydali novou verzi 1.5), ktery mi hlida a prip. uvolnuje dostatek volne RAM misto Windows ovladacu samotnych.Windows si nesaha tak casto na disk (neswapuje) a vice vyuziva volnou RAM, takze by to melo byt v tomto rozumnem nasazeni rychlejsi... Jinak Windows swapuje na pomaly disk, i pres volnou RAM...P.S. Jinak je dobre mit swap file defragmentovany (napr. malou sikovnou utilitou PagedefragXP).