» Poradna » Windows (a jiné OS)

Pad systemu W7 a (nasledna?) samovolna zmena priradenych pismen na HDD

Na mojom notebooku Asus N71J (ma 2x1G disky) mi padol system. Mal som vtedy spusteny chrom a na nom len nejaky spravodajsky portal. Nebol som prave pri tom, len ked som sa vratil v lavom hornom rohu svietil len podtrhovnik. Skusil som restartovat PC, ale vobec nenacitalo system. Spustil som preto Hirens CD a vtedy som zistil, ze oznacenie HDD bolo zmenene. Povodne 1.HDD 3 particie - Primarna, Systemova C:, Data D:, 2.HDD Data 2 E: a Zaloha F: sa zmenilo tusim takto C: na D: a E: na C: a D: na E:V programe Partitition Wizard som zmenil pismena tak ako boli povodne a restartoval system, ale nenabehol. Znovu som restartoval s Hirens, ale pismena boli znovu prehazdane. Vypol som PC, fyzicky vybral 2 HDD, restartoval a system bezi. Vie mi niekto poradit, v com by mohol byt problem?

Odpovědi na otázku

Písmena jednotlivých disků nejsou nijak pevně spřažena s konkrétním diskem, ale jsou závislá na tom, jak který právě běžící OS si je nastaví nebo mu je změníš. Tzn. po spuštění jiného OS nebo přendání disku do jiného PC budou zase písmena úplně jinak.

Ked sa spusti Hirens CD, tak sa B: obsadi ako RamDrive, system MiniXP ako X: a CD Drive ako pre nasledujuce po pevnych diskoch. Tzn. Teraz mam C: + D: tak ako boli a E: je HBCD. Problem je, ze ked su tam oba disky, W7 nenacita, lebo ho hlada na tom disku, kde nie je. Mam skor podozrenie na problem s BIOS.

Hirens si přidělí písmena podle sebe. Pokud bys nabootoval nějaký linux, nebyla by tam dokonce písmena žádná, představ si to..Je jedno jaká písmena disky mají - nemá to na nic vliv.Pochop to už konečně a přestaň mlít o písmenech pořád dokola!

Tak OK nebudem pisat o pismenach - tak mi povedz preco sa nenacita system, ked su tam oba disky ale ked je len jeden tak sa nacita?

No já nevím na kterém z těch disků máš zavaděč...Situace je pravděpodobně způsobena tvojí chybou při instalaci - měls před ní odpojit druhý disk. Takže si to zkontroluj jak to vlastně máš. A z druhého disku odeber příznak active&boot.Přehazováním písmen prostřednictvím jiného OS ale nevyřešíš nic...

Spíš bych to viděl na to, že Ti odešel fyzický disk. Proveď nějaké diagnostiky, pak budeš vědět víc. Pokud nemáš ponětí jak, navštiv servis. Špatným přiřazením písmen jednotlivým logickým diskům to fakt nebude.

SMART bol OK Urobil som aj test systemoveho disku - vsetky sektory su OK

Neměl bys zapomínat na to, že když ti "...padol..." OS, tak mohlo nastat několik desítek, stovek a více záznamů do jádra, Registry a všude, kde to jen šlo - a také zaručeně nějaké nastaly. Takže divit se, že se ti "... jen zpřeházela písmena ..." je úsměvné v tom smyslu, že bys vlastně měl dát na modlení. Také jsi nemusel vůbec provést "boot".Až budeš mít běh OS závislý např. na tom, že složky budou ležet na jiných oddílech či discích, teprve uvidíš, co umí "písmenka" (to rozhození jinam je daň za perfektní chod, snížení množství a intenztity záznamů, bezpečnost a enormní snížení potřebného objemu dat na oddílu systému).