Pád 2,5" HDD - zřejmě ulomená hlava

ahoj.Dnes jsem měl z NB vyndanej HDD. A ten mi upadl cca z metru na zem. Nyní ho NB vůbec nevidí, připojení přes externí krabičku taky OS nepozná. Disk jen cvaká.Předpokládám že je asi ulomená hlava.Je to 640GB, 5400RPM.Máte někdo zkušenost s procesem: sehnat jinej disk (musí být 640 GB, 5400RPM ?) - rozebrat oba (někde kde se co nejmíň práší) - přehodit plotny do funkčního - složit - vytáhnout data ?Na co se mám připravit, jaký mám šance úspěchu, je možná závada něčeho jiného... ?Budu vděčnej za jakoukoli informaci.Děkuju. Na disku mám nenávratně ztracený data jako php skripty, texty, rozdělaný weby co jsem nikam nezálohoval, grafiku... stalo se to dneska, netěšim se až si budu postupně rovzpomínat o co všechno jsem přišel. Vim že to dělaj někde za nějaký ty tisíce, ale to nevim, jestli se mi vyplatí... grrrrr :) :( :)

Odpovědi na otázku

obávám se že to už teď nejde. vzít jiný disk a vyměnit... jestli máš nový disk s SATA III, tak to asi nepude. dříve to šlo. zkus originální servisní centrum ... podle typu disku http://www.hgst.com/support/contact-support

Pokud by byla ulomená hlava, slyšel bys po zapnutí zvuky forsovaného tryskáče (hlava totiž byla zaparkována, neměla moc šancí se zlomit). Riskoval bych výměnu elektroniky z modelu téže řady (i téže revize) - za podstatně méně peněz, než by představovovalo přehození ploten a následného dolování.

co je to "forsovanej tryskáč"? :) a s tou elektronikou - vážně by to šlo? dolph1888 tady níže píše že ne-e...

Naznačuji tím nepříjemný "hutný" zvuk ryjící hlavy do plotny.

zažil jsem to u desktopového disku (nějakého starého 6GB) a byl to dost hnusný zvuk - pokud se dobře pamatuju, tak mi to připomínalo spíš něco mezi cirkulárkou a drápáním do tabule Ten disk byl stejně na odpis, takže jsme provedli pitvu a na snad všech plotnách byly krásné soustředné kroužky vybagrované hlavou.Myslím, že kdyby se tohle stalo tady, tak z toho může dostat data jedině profík a to asi ne na 100% a bude to pekelně drahé, takže domácímu uživateli se to nemá šanci vyplatit.Je ale šance, že se spíš něco poškodilo na tišťáku s elektronikou a disk jako takový je OK, takže ta výměna elektroniky se dá prubnout.

Ale přece je rok 2014 a řadič snad pozná, že někde něco dře

No, tím pádem se pravděpodobně nezničila elektronika, ale mechanika. Takže výměnou elektroniky fakt data nezachrání

Nu tak především: výměna plotny má smysl v případě, že se disk není schopen dostat do korektního spinu, tj. provozních otáček z důvodu poškozeného fluidního ložiska (a to také jen v některých případech). Je to 640GB, budu tedy předpokládat, že se jedná o dvouplotnový tří, nebo čtyřhlavý disk. U takového modelu se extrakce ploten bez zařízení blokujícího jejich odchylku od nastavené vzájemné polohy rovná definitivní ztrátě dat. Definitivně: výměna externího boardu (chipset, driver motoru etc.) nemá význam, bržto disk je pod napětím, elektricky je aktivní. Není to absolutní netečná cihla. Finálně: budou pryč hlavy, to že jsou parkované v době otřesu nemusí hrát bohužel roli. Je to o smůle a štěstí. Prostě se poškodí i jenom ten kousek plastu, do kterého se hlavy při parkování usadí, a pří spuštění disku se nejsou již r/w hlavy správně vystavit. Při tom se můžou zničit, ale nemusej. Můžou s sebou vzít povrchy ploten, ale nemusí. Od toho jsou ti, kteří ví a umí, aby dokázali bezbolestně, bez laborování říci, je to tak či onak, a dá se dělat to či ono. Howg.

si tak říkám co je to "zařízení blokující odchylku od nastavené vzájemné polohy", bez který to prost nevyměnim?? a za další - "disk je pod napětím", to taky nechápu, je vypojenej tak nemůže bejt el. aktivní ne? Max. pokud se tam dostane statická..to sem z toho jelen....

OK. Zjednodušeně Tak jak jsou plotny nad sebou, musí být i vráceny zpět. Nesmí dojít k žádnému vzájemnému posunu..Tak jako klasickej trezorovej zámek. Vždy funguje pouze v jedné unikátní poloze. Ad. elektronika. Jak již zmínil někdo nad tímto příspěvkem, elektroniku v tomto případě nemá smysl řešit..Kdyby byla po pádu vadná tato externí elektronická část disku (mechanicky, cokoliv, odlomeného atp.) byl by disk na 99% po !připojení! elektricky mrtvej..tj. ani by nehlesnul..natož aby se roztočil a klepal čí cvakal

Bez šance (doma). Teď víš proč vždy záloha !

Doma to nezvládnete a specialisované firmy si účtují za vydolování dat velmi vysoké částky,klidně i řádu desetitisíců. Pokud to nejsou nějaká životně důležitá data, tak se smiřte s tím, že jsou ztracena.

> Data se musí zálohovat jinam a nyní vidíš proč, kdo ti řekl že rozdělanou práci mít lze jen na jediném úložišti dnes kdy máme nejen ext. disky ale i cloud?> Doma není naděje člověče, dokonce ani stejnou elektroniku z jiného by ti to již nevzalo a v tvém případě máš jistě vážné mechanické selhání speciálně, když se to stane za provozu!> Popřeji ti jen jedno, aby jsi za obnovu nedal 45 litrů jako já.

Nebyl v provozu, byl vypojenej.Jinak co jsem tak narazil, zde:http://www.zachrana-harddisku.cz/cz/cenik-obnovy-dat.aspnabízí obnovu při mechanickém poškození za 4-8 tis. a když na to nechvátáš ("Levná obnova"), poskytují slevu 15-20%Ale nejdřív počkám pár tejdnů... abych zjistil jak moc mi ty data chyběj

Tech 4k maj jenom na papire, znamej tam poslal disk s vadnou elektronikou a hned chteli 16k, jsou to ludry.

Ja ti dám lundry. Nejespíš sis to spletl s Datarecovery..tam jsou ti takovou cenu schopni napálit zcela bezostyšně. Udělali jsme si firemní test a slušná pražská trojka TDP, MyBlueDay a Datahelp si za odpálenou vnější elektroniku řekli v průměru mezi 4.000 - 5.000 CZK. A to u WD5000AAKS, kde to rozhodně nejde vyřešit výměnou boardu. To jen na okraj, aby jsi zbytečně neodradil někoho od profi záchrany dat. Howg.

No hele, to jste profíci co musí zachraňovat, za tu cenu máš nový 4TB disk jen na to, aby tam ta data seřazená ležela. Když už potřebuješ obnovovat je něco špatně.

Když ta data nestojí za nic, tak mi řekni zda ti nevadí, že na sebe vážeš zdroje poradny a ti lidé mohou poradit někomu kdo má "opravdu" problém? Připadá ti to fér?

Tak například tam mám fotky. Sice se mi bez nich svět nezboří, ale existuje-li šance, jak je zachránit, rád bych ji risknul. O víkendu jsem zjistil, že tam byly nějaký zdrojáky s grafikou na web. Web běží, takže k JPGům se dostanu, a při nějaký úpravě možná budou stačit. A možná ne, ještě nevim.

Klídek, občas si musí člověk pustits "žilou".

velmi me pobavila veta: "rozebrat oba (někde kde se co nejmíň práší) - přehodit plotny do funkčního - složit - vytáhnout data ?"a sme u toho zase, clovek neco dela, asi "na kseft" a absolutne bez zalohovani.Komu neni rady, tomu neni pomoci

bude ti to pripadat trochu jako magie, ale resil jsem stejnej problem u jednoho kastana... disk po zapnuti jenom cvakal a netocil se...otocil jsem ho elektronikou nahoru, zapojil a trochu zatrasl... disk se rozebehnul, stahnul jsem z nej vsechna data... v diskuzi, kde jsem to tehda nasel, bylo napsano, ze tahle dokaze bezet radove hodiny a potom umre uplne :)co se tyka firem na obnovu dat, zkusil jsem v praze tri, data z toho vzdycky dostali, ale cena nesla pod 15k Kc bez DPH, vzdycky se tam totiz nasla jedna z nejhorsich zavad, kterou jeste zvladnou opravit

Teoreticky by mohla být utržená cívka snímače hlavy, ale je málo pravděpodobné, když byla zaparkovaná. Osobně bych nejprve:- sundal desku elektroniky a ujistil se, že kontakty mezi deskou a diskem jsou v pořádku- sehnal desku elektroniky z jiného disku, ale stejného modelu- jako poslední možnost rozebral disk a ujistil se, že se rameno s hlavičkami může hýbat. Už jsem se setkal s případem, kdy se mechanicky rameno zaseklo do parkovacího mechanismu.Pravdou ale je, že jsem všechny ty kroky které popisuji, už mohl "nacvičit" na hromadě disků předtím. Tyhle věci dělám pouze s rizikem, že můžu stav zhoršit a k datů se už nedostane nikdo.

Správně - cvičit ! Vzít nějaký starší dosluhující disk, dát na něj nějaká data a šlehnout s ním o zem. Potom se pokoušet ty data nějak zachránit, sbírat zkušenosti. Vsadím se, že takto začínala většina oněch dnešních firem na záchranu dat.

teda, že by se urvala cívka snímače hlavy, to jsem teda neviděl ani u toho nejvíc zpraseného nefunkčního disku, co se nám dostal na "pitevní" stůl To se spíš urve nebo praskne nějaký brouk z tišťáku, nebo se přeruší někde kontakt.Zaseknout by se mohla. Jinak dneska se do těch disků leze o dost hůř než do starých IDE.

Tak mám sehnanej druhej disk s úplně stejnym partnambrem, má jen špatnej smart, což mi prej nevadí Ale moc se mi do toho nechce, musim zkouknout pár videí.Ale DÍKYS všem! LLAP